Laca poznám od strednej školy. Už vtedy sa venoval športu. Ja som vzťah k športu alebo akejkoľvek fyzickej aktivite nikdy nemala. Pretrvával vzťah k „dobrému a hlavne nezdravému jedlu“. Po dvoch tehotenstvách a nulových stravovac...
Váš úspech v zmene postavy
ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !
Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.
ZRANENIA V ŠPORTE
Šport a pravidelné cvičenie sú vynikajúce pre vaše zdravie, ale niekedy môžu spôsobiť komplikácie vo forme zranení. Väčšina ľudí sa stretne len s malými úrazmi v športe, ako sú rezné rany a odreniny, modriny alebo pľuzgiere. Takisto pomerne časté sú bolesti, opuchy a obmedzené pohyby končatín.
Postihnuté oblasti môžu byť:
- svaly
- kosti
- väzy (hrubé tkanivá, ktoré spájajú jednu kosť na druhú)
- šľachy (pripájajúce svaly na kosti)
- kĺby - boky, kolená, členky, kolená, ramená, lakte, atď...
- chrupavky (pevné, pružné tkanivé, ktoré pokrývajú povrch kĺbov a umožňujú kostiam pohyb)
Prečo sa stávajú úrazy v športe?
Zranenia v športe môžu byť spôsobené:
- nehodou
- nedostatočným rozcvičením a nesprávnym cvičením
- použitím neprimeraných záťaží alebo zlej techniky
- pretrénovaním
Môže sa jednať o zranenia, ako sú:
- svaly
- náhle, aktútne zranenia - čo je dôsledkom náhleho nárazu alebo nevhodný pohyb
- chronické zranenia, ktoré sa vyvíjajú postupne v priebehu času a väčšinou sú zapríčinené zlou technikou cvičenia
Chronické zranenia sú bežné u profesionálnych športovcov, nakoľko tréningy musia byť veľmi intenzívne. U detí sa tiež môžu rozvíjať chronické zranenia. Aby sa znížilo toto riziko, ich tréning by mal byť vedený skúseným a kvalifikovaným trénerom.
Čo robiť, keď máte zranenie?
Prerušte tréning ak cítite bolesť, bez ohľadu na to, či zranenie nastalo náhle, alebo ste mali len chvíľkové bolesti. Pokračovať v cvičení, keď ste zranený, môže spôsobiť ďalšie poškodenie a spomaliť dobu zotavenia.
Hoci drobné poranenia môžu byť liečené domácim ošetrením, predsa len navštívte lekára, ak budete potrebovať pomoc. Niektoré zranenia môžu tiež vyžadovať pomoc fyzioterapeuta. Ak zranenie je ťažké, ako napríklad zlomeniny, vykĺbenie alebo ťažké poranenia hlavy, bezodkladne sa dajte ošetriť lekárom.
Liečba zranení v športe
Lieky proti bolesti, ako je paracetamol alebo ibuprofén, vám pomôžu k úľave od bolesti. Vážnejšie zranenia, ako sú zlomené kosti, natrhnutý väz alebo poškodené chrupavky, budú vyžadovať odborné vyšetrenie a liečbu lekára, chirurgov a fyzioterapeutov.
Prevencia úrazov v športe
Nie pri všetkých športoch je možné predchádzať úrazom, ale je možné znížiť riziko vzniku zranení:
- rozcvičenie vždy pred samotným tréningom sa dôkladne rozcvičte
- nenúťte telo do najvyšších záťaží a do príliš veľkej intenzity
Stojí športovanie za tie riziká?
Po prečítaní tohto článku, môžete nadobudnúť dojem, že športy sú rizikové aktivity, ale nieje to celkom tak. Akákoľvek fyzická aktivita, napríklad aj prechádzka do obchodu, vyžaduje určitý stupeň rizika.
Je dôležité si uvedomiť v prvom rade zdravotné benefity. Šport a cvičenie znižuje riziko vzniku závažných ochorení v neskoršom veku, ako sú ochorenia srdca a rakoviny, zlepšuje náladu, sebavedomie a pocit pohody.
Výsledky Klientov
Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...
S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....
Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...