Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Tuky alebo lipidy

( stále je to jedno a to isté ;-) )

Triglyceridy sú organické chemické zlúčeniny vo forme esteru zložené z molekúl glycerolu, ktoré viažu tri mastné kyseliny do reťazcov prostredníctvom esterových väzieb. Tuky a rastlinné oleje sa skladajú z triglyceridov. Niektoré tuky, tzv. fosfolipidy a cholesterol, sú obsiahnuté v bunke, a uložené vo forme triglyceridov v tukovom tkanive (kvapôčky tuku) - pre telo vlastné energetické rezervy.

Chemická štruktúra:

Chemický vzorec triglyceridov je: RCOO-CH 2 CH (-OOCR ') CH 2-OOCR ", kde R, R' a R" sú dlhé reťazce, ktoré pochádzajú z troch mastných kyselín RCOOH, R'COOH a R 'COOH. Tie môžu byť identické alebo rozdielne.

Reťazce môžu mať rôzne dĺžky. Najčastejšia sú zo 16, 18 alebo 20 atómov uhlíka. Prírodné mastné kyseliny v rastlinách a zvieratách zvyčajne majú párny počet atómov uhlíka v reťazci, a to kvôli spôsobu, akým sa syntetizoval z acetyl-CoA.
Väčšina prírodných tukov obsahuje zložitú zmes rôznych triglyceridov, čo znamená, že sa rozpustia pri rôznych teplotách. Kakaové maslo osobitne, pretože sa skladá z niekoľkých rôznych triacylglycerolov. Jeden z nich obsahuje palmitové, oleinsyrové a stearové kyseliny. Kakaové maslo, ktoré sa nachádza v čokoláde, má relatívne úzke rozmedzie tavenia.

molekuly_triglycerid

Triglyceridy - chemické zlúčeniny z troch molekúl mastných kyselín

Tuky

Sú všeobecne definované ako akokoľvek tuk-rozpustné (lipofilné), prirodzene sa vyskytujúce molekuly, ako sú tuky, oleje, vosky, cholesteroly, steroly, v tuku rozpustné vitamíny (napríklad vitamíny A, D, E a K), monoglyceridy, diglyceridovy, fosfolipidy a ďalšie.

Medzi hlavné biologické funkcie lipidov patrí uchovávanie energie, vo forme stavebných komponentov bunkových membrán. Abnormálne fyziologické hladiny niektorých lipidov sa vyskytujú v patogenéze rôznych ľudských ochorení, vrátane hypercholesterolémie, cukrovky a srdcových chorôb.

Aj keď sa termín tuky niekedy používa ako synonymum pre tuky, tuky sú podskupiny lipidov nazývané triglyceridy. Lipidy obsahujú tiež molekuly, ako sú mastné kyseliny a ich deriváty (vrátane tri-, di- a monoglyceridov a fosfolipidov), rovnako ako ostatné sterol-obsahujúce metabolity.

Lipidy sú rozmanité skupiny zlúčenín, ktoré majú mnoho kľúčových biologických funkcií, ako sú štrukturálne súčasti bunkovej membrány, zdroje energie, skladovanie a medziprodukty v signálnych dráhach.
Lipidy môžno definovať ako hydrofóbne alebo amfifilické malé molekuly, ktoré pochádzajú výlučne alebo čiastočne z dvoch odlišných typov biochemických podjednotiek alebo "stavebných blokov": ketoacylových a izoprénových skupín.

Lipidy môžu byť rozdelené do kategórií:

  • mastné kyseliny
  • glycerolipidy
  • glycerofosfolipidy
  • sfingolipidy
  • saccharolipidy
  • polyketidy (odvodené z kondenzácie ketoacylových podjednotiek)
  • prenol-lipidy (odvodené z kondenzácie izoprénových podjednotiek)

Nasýtené tuky


Nasýtený tuk je tuk, ktorý sa skladá z triglyceridov obsahujúcich iba nasýtené mastné kyseliny, radikálmi. Existuje niekoľko druhov prirodzene sa vyskytujúcich nasýtených mastných kyselín, ktoré sa líšia počtom atómov uhlíka, od 3 až do 35.

Nasýtené mastné kyseliny nemajú dvojitú väzbu medzi atómami uhlíka v reťazci mastných kyselín a sú teda plne nasýtené vodíkovými atómami.

Tuky, v ktorých sa prirodzene vyskytujú v živej hmote sú v nej obsiahnuté v rôznom pomere nasýtených a nenasýtených tukov. Ako príklad potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov sú: mliečne výrobky (najmä smotana a syr, ale aj maslo), živočíšne tuky, ako je loj, masť a mastné mäso, kokosový olej, olej z palmových jadier, čokoláda, a niektoré upravené potraviny.

Sérum nasýtených mastných kyselín je vo všeobecnosti vyššie u fajčiarov, konzumentov alkoholu a obéznych ľudí.

Nenasýtené tuky

Nenasýtený tuk je tuk alebo mastná kyselina, v ktorej sa nachádza jedna alebo viac dvojakých väzieb v reťazci mastných kyselín. Tuková molekula je mononenasýtená, ak obsahuje jednu dvojitú väzbu, a polynenasýtená ak obsahuje viac ako jednu dvojitú väzbu. Vodíkové atómy sú eliminované, čo znamená, že nasýtené tuky sú "nasýtené" s atómami vodíka. V bunkovom metabolizme vodíkovouhlíkové väzby sú rozčlenené - alebo oxidujú - na výrobu energie, teda molekuly nenasýtených tukov obsahujú o niečo menej energie (tj. menej kalórií) ako porovnateľnej veľkosti nasýtené tuky.

Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia vo svalových bunkách znižuje vstup glukózy - (a následne uloženie glukózy vo forme glykogénu). Zvýšené hladiny krvných mastných kyselín (spojené s inzulínovou rezistenciou a diabetes mellitus typu 2), znížené svalové vstrebávanie glukózy a zvýšená pečeňová produkcia glukózy - všetko prispieva k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi. Vysoké plazmatické hladiny glukózy a inzulínu v dôsledku inzulínovej rezistencie sú považované za pôvod metabolického syndrómu a diabetu 2. typu, vrátane jeho komplikácií.

Mastné kyseliny

Mastné kyseliny - všeobecný výraz pre mastné kyseliny, ich konjugáty a deriváty, majú rozmanité skupiny molekúl syntetizovaných podľa reťazca - z acetyl-CoA primérov s malonyl-CoA alebo methylmalonyl-CoA skupín v procese zvanom syntéza mastných kyselín. Mastné kyseliny sú tvorené z uhľovodíkových reťazcov, končia s karboxylovou skupinou - ktorá je nerozpustná vo vode. Štruktúra mastných kyselín je jednou z najzákladnejších kategórií biologických lipidov, a je bežne používaná ako stavebný kameň viac štruktúrovaných zložitých lipidov. Uhlíkové reťazce, zvyčajne dlhé štyri až 24 uhlíkov, môžu byť nasýtené alebo nenasýtené a môžu byť pripojené k funkčnej skupine obsahujúcej kyslík, halogény, dusík a síru.

Významnými kategóriami mastných kyselín sú mastné estery a mastné amidy.
Mastné estery obsahujú dôležité biochemické medziprodukty.
Mastné amidy obsahujú N-acyl etanolamíny.

▸ Aminokyseliny    ▸ Bielkoviny    ▸ Sacharidy    ▸ Tuky    ▸ Vitamíny    ▸ Minerály

Výsledky Klientov

Danielin príbeh o zbavení sa prebytočných kíl a bolestí kĺbov

Laca poznám od strednej školy. Už vtedy sa venoval športu. Ja som vzťah k športu alebo akejkoľvek fyzickej aktivite nikdy nemala. Pretrvával vzťah k „dobrému a hlavne nezdravému jedlu“. Po dvoch tehotenstvách a nulových stravovac...

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA