Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Tuky alebo lipidy

( stále je to jedno a to isté ;-) )

Triglyceridy sú organické chemické zlúčeniny vo forme esteru zložené z molekúl glycerolu, ktoré viažu tri mastné kyseliny do reťazcov prostredníctvom esterových väzieb. Tuky a rastlinné oleje sa skladajú z triglyceridov. Niektoré tuky, tzv. fosfolipidy a cholesterol, sú obsiahnuté v bunke, a uložené vo forme triglyceridov v tukovom tkanive (kvapôčky tuku) - pre telo vlastné energetické rezervy.

Chemická štruktúra:

Chemický vzorec triglyceridov je: RCOO-CH 2 CH (-OOCR ') CH 2-OOCR ", kde R, R' a R" sú dlhé reťazce, ktoré pochádzajú z troch mastných kyselín RCOOH, R'COOH a R 'COOH. Tie môžu byť identické alebo rozdielne.

Reťazce môžu mať rôzne dĺžky. Najčastejšia sú zo 16, 18 alebo 20 atómov uhlíka. Prírodné mastné kyseliny v rastlinách a zvieratách zvyčajne majú párny počet atómov uhlíka v reťazci, a to kvôli spôsobu, akým sa syntetizoval z acetyl-CoA.
Väčšina prírodných tukov obsahuje zložitú zmes rôznych triglyceridov, čo znamená, že sa rozpustia pri rôznych teplotách. Kakaové maslo osobitne, pretože sa skladá z niekoľkých rôznych triacylglycerolov. Jeden z nich obsahuje palmitové, oleinsyrové a stearové kyseliny. Kakaové maslo, ktoré sa nachádza v čokoláde, má relatívne úzke rozmedzie tavenia.

molekuly_triglycerid

Triglyceridy - chemické zlúčeniny z troch molekúl mastných kyselín

Tuky

Sú všeobecne definované ako akokoľvek tuk-rozpustné (lipofilné), prirodzene sa vyskytujúce molekuly, ako sú tuky, oleje, vosky, cholesteroly, steroly, v tuku rozpustné vitamíny (napríklad vitamíny A, D, E a K), monoglyceridy, diglyceridovy, fosfolipidy a ďalšie.

Medzi hlavné biologické funkcie lipidov patrí uchovávanie energie, vo forme stavebných komponentov bunkových membrán. Abnormálne fyziologické hladiny niektorých lipidov sa vyskytujú v patogenéze rôznych ľudských ochorení, vrátane hypercholesterolémie, cukrovky a srdcových chorôb.

Aj keď sa termín tuky niekedy používa ako synonymum pre tuky, tuky sú podskupiny lipidov nazývané triglyceridy. Lipidy obsahujú tiež molekuly, ako sú mastné kyseliny a ich deriváty (vrátane tri-, di- a monoglyceridov a fosfolipidov), rovnako ako ostatné sterol-obsahujúce metabolity.

Lipidy sú rozmanité skupiny zlúčenín, ktoré majú mnoho kľúčových biologických funkcií, ako sú štrukturálne súčasti bunkovej membrány, zdroje energie, skladovanie a medziprodukty v signálnych dráhach.
Lipidy môžno definovať ako hydrofóbne alebo amfifilické malé molekuly, ktoré pochádzajú výlučne alebo čiastočne z dvoch odlišných typov biochemických podjednotiek alebo "stavebných blokov": ketoacylových a izoprénových skupín.

Lipidy môžu byť rozdelené do kategórií:

  • mastné kyseliny
  • glycerolipidy
  • glycerofosfolipidy
  • sfingolipidy
  • saccharolipidy
  • polyketidy (odvodené z kondenzácie ketoacylových podjednotiek)
  • prenol-lipidy (odvodené z kondenzácie izoprénových podjednotiek)

Nasýtené tuky


Nasýtený tuk je tuk, ktorý sa skladá z triglyceridov obsahujúcich iba nasýtené mastné kyseliny, radikálmi. Existuje niekoľko druhov prirodzene sa vyskytujúcich nasýtených mastných kyselín, ktoré sa líšia počtom atómov uhlíka, od 3 až do 35.

Nasýtené mastné kyseliny nemajú dvojitú väzbu medzi atómami uhlíka v reťazci mastných kyselín a sú teda plne nasýtené vodíkovými atómami.

Tuky, v ktorých sa prirodzene vyskytujú v živej hmote sú v nej obsiahnuté v rôznom pomere nasýtených a nenasýtených tukov. Ako príklad potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov sú: mliečne výrobky (najmä smotana a syr, ale aj maslo), živočíšne tuky, ako je loj, masť a mastné mäso, kokosový olej, olej z palmových jadier, čokoláda, a niektoré upravené potraviny.

Sérum nasýtených mastných kyselín je vo všeobecnosti vyššie u fajčiarov, konzumentov alkoholu a obéznych ľudí.

Nenasýtené tuky

Nenasýtený tuk je tuk alebo mastná kyselina, v ktorej sa nachádza jedna alebo viac dvojakých väzieb v reťazci mastných kyselín. Tuková molekula je mononenasýtená, ak obsahuje jednu dvojitú väzbu, a polynenasýtená ak obsahuje viac ako jednu dvojitú väzbu. Vodíkové atómy sú eliminované, čo znamená, že nasýtené tuky sú "nasýtené" s atómami vodíka. V bunkovom metabolizme vodíkovouhlíkové väzby sú rozčlenené - alebo oxidujú - na výrobu energie, teda molekuly nenasýtených tukov obsahujú o niečo menej energie (tj. menej kalórií) ako porovnateľnej veľkosti nasýtené tuky.

Inzulínová rezistencia

Inzulínová rezistencia vo svalových bunkách znižuje vstup glukózy - (a následne uloženie glukózy vo forme glykogénu). Zvýšené hladiny krvných mastných kyselín (spojené s inzulínovou rezistenciou a diabetes mellitus typu 2), znížené svalové vstrebávanie glukózy a zvýšená pečeňová produkcia glukózy - všetko prispieva k zvýšeniu hladiny glukózy v krvi. Vysoké plazmatické hladiny glukózy a inzulínu v dôsledku inzulínovej rezistencie sú považované za pôvod metabolického syndrómu a diabetu 2. typu, vrátane jeho komplikácií.

Mastné kyseliny

Mastné kyseliny - všeobecný výraz pre mastné kyseliny, ich konjugáty a deriváty, majú rozmanité skupiny molekúl syntetizovaných podľa reťazca - z acetyl-CoA primérov s malonyl-CoA alebo methylmalonyl-CoA skupín v procese zvanom syntéza mastných kyselín. Mastné kyseliny sú tvorené z uhľovodíkových reťazcov, končia s karboxylovou skupinou - ktorá je nerozpustná vo vode. Štruktúra mastných kyselín je jednou z najzákladnejších kategórií biologických lipidov, a je bežne používaná ako stavebný kameň viac štruktúrovaných zložitých lipidov. Uhlíkové reťazce, zvyčajne dlhé štyri až 24 uhlíkov, môžu byť nasýtené alebo nenasýtené a môžu byť pripojené k funkčnej skupine obsahujúcej kyslík, halogény, dusík a síru.

Významnými kategóriami mastných kyselín sú mastné estery a mastné amidy.
Mastné estery obsahujú dôležité biochemické medziprodukty.
Mastné amidy obsahujú N-acyl etanolamíny.

▸ Aminokyseliny    ▸ Bielkoviny    ▸ Sacharidy    ▸ Tuky    ▸ Vitamíny    ▸ Minerály

Výsledky Klientov

Ako darček k narodeninám - krajšia postava a ako bonus - mínus 25 kg

Ako darček k narodeninám - krajšia postava a ako bonus - mínus 25 kg

Bol pekný decembrový večer a pri prezeraní receptov na vianočné pečenie ma (zas) nadchla predstava aké by bolo fajn schudnúť „zopár“ kíl ale hlavne spevniť postavu a tak som plynule od receptov na vianočné koláče prešla na hľ...

Prečo som  začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA