Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Sacharidy, uhľohydráty, karbohydráty, cukry

( viac názvov pre rovnakú skupinu makroživín )

Sacharidy (cukry, glycidy) sú dôležité prírodné zlúčeniny, ktoré sa skladajú z atómov uhlíka, vodíka a kyslíka (enzymatickým štiepením cukrov vzniká spätne CO2 a H2O).

Sacharidy (grécky σάκχαρον, sákcharon, čo znamená "cukor"), Sacharidy majú viacero úloh v živom organizme, ako je napríklad skladovanie a preprava energie (napr.: škrob, glykogén) ďalej fungujú ako konštrukčné prvky (napr.: celulóza z rastlín, chitín a chrupavky u zvierat). Navyše, sacharidy a ich deriváty hrajú hlavnú úlohu v pracovnom procese v imunitnom systéme.

Monosacharidy sú najjednoduchšie sacharidy čím sa myslí, že nemôžu byť hydrolyzované na menšie sacharidy. Všeobecný chemický vzorec v nemodifikovanom monosaccharide je (C • H 2 O) n, kde n je ľubovoľné číslo tri alebo viac.
Monosacharidy sú rozdelené podľa troch rôznych vlastností, umiestnenia jeho karbónovej skupiny a počtu atómov uhlíka, ktoré obsahujú. Monosacharidy s tromi atómami uhlíka sa nazývajú trioses, tie ktoré majú štyri atómy uhlíka sú nazývajú tetroses, s piatimi atómami uhlíka sa nazývajú pentoses, so šiestimi - hexoses, a tak ďalej.

Každý atóm uhlíka nesúci hydroxylové skupiny (-OH), s výnimkou prvého a posledného uhlíka, sú asymetrické. Monosacharidy sú hlavným zdrojom paliva pre metabolizmus, ktorý ich používa jednak ako zdroj energie (glukóza - najdôležitejšia v prírode).
Pokiaľ niesú monosacharidy bezprostredne potrebné, čiže bunky ich moentálne nepotrebujú, často sú premenené na inú formu - skladovanie glykogénu, najmä v pečeni a svalových bunkách.

glukóza

usporiadanie chemických prvkov v glukóze

Význam monosacharidov

Monosacharidy často mávajú sladkú chuť. Za chemickú podstatu (vnímanie sladkej chuti) možno považovať zoskupenie -O-CH-CH-OH, ktoré sa okrem niektorých monosacharidov vyskytuje napríklad aj v alkohole glycerolu, čo je pravdepodobne príčina sladkej chuti.
Sekundárne monosacharidy sú prekurzormi karboxylových kyselín, cukrových alkoholov a glykozidov. D-glukóza je pre väčšinu organizmov primárnym zdrojom energie.

Disacharidy

Dva zlúčené monosacharidy sa nazývajú disacharidy a jedná sa o najjednoduchšie polysacharidy. Príklady: sacharóza a laktóza.

Sacharóza, je najčastejší disacharid, Skladá sa z jednej molekuly D-glukózy a jednej molekuly D-fruktózy.

Laktóza je disacharid zložený z jednej molekuly D-galaktózy a jednej molekuly D-glukózy. Laktóza sa prirodzene vyskytuje v mlieku cicavcov.

Ďalšie významné disacharidy sú maltóza (dve D-glukózy spojené α-1, 4) a cellulobióza (dve D-glukózy spojené β-1, 4).

Oligosacharidy a polysacharidy

Oligosacharidy a polysacharidy sú zložené z dlhšieho reťazca monosacharidových jednotiek. Rozdiel medzi týmito dvoma sacharidmi je v počte monosacharidových jednotiek v reťazci.

Oligosacharidy obvykle obsahujú od dvoch do deviatich monosacharidových jednotiek a polysacharidy obsahujú viac ako desať monosacharidových jednotiek.

Polysacharidy predstavujú dôležitú triedu biologických polymérov. Ich funkcie v živých organizmoch sú súvisiace zvyčajne buď so štruktúrou alebo skladovaním energie.

Celulóza a chitín sú príklady štrukturálnych polysacharidov. Celulóza sa nachádza v bunkových stenách rastlín a iných organizmov.
Chitín má podobnú štruktúru, ale dusík obsahuje vedľajšie vetvy, na zvýšenie pevnosti. Nachádza sa vo vonkajšej kostre niektorých zvierat a v bunkových stenách niektorých húb.

Ostatné polysacharidy: patria sem kalóza, aminarín, chryzolaminarín, drevná guma, mannan, fukoidan a galaktomanan.

Výživa

Potraviny s vysokým obsahom sacharidov: chlieb, cestoviny, fazuľa, zemiaky, otruby, ryža a obilniy. Väčšina týchto potravín obsahuje veľké množstvo škrobu. Sacharidy pri trávení potrebujú menej vody, ako bielkoviny alebo tuky a sú najdôležitejším zdrojom energie v živých organizmoch. Bielkoviny a tuky sú potrebné ako stavebné kamene tkanív a buniek ľudského organizmu a tiež sú zdrojom energie.

Sacharidy nie sú základné živiny človeka - telo môže získať energiu z bielkovín a tukov. Avšak, mozog a neuróny vo všeobecnosti nemôžu konvertovať tuk na glukózu potrebnú ako zdroj energie. Telo môže získať glukózu z mála z aminokyselín a tiež z triglyceridov. Sacharidy a bielkoviny obsahujú zhodne 4 kalórie na jeden gram ich hmotnosti, zatiaľ čo tuky obsahujú 9 kalórií na jeden gram hmotnosti tukov.
U ľudí, len niektoré sacharidy sú využiteľné ako palivo pre organizus - mnohé monosacharidy a niektoré disacharidy. Ostatné typy sacharidov môžu byť využité, ale len za pomoci črevných baktérií.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo a Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, prijímať 55-75% celkovej energie zo sacharidov, ale len 10% priamo z cukrov (termín pre jednoduché sacharidy - myslí sa tým biely, rafinovaný cukor, v skratke sladkosti).

Klasifikácia

Sacharidy môžu byť kvalifikované ako jednoduché (monosacharidy a disacharidy) alebo komplexné (oligosacharidy a polysacharidy).
Z dietetického hľadiska možno všeobecne odporučiť, zdroje bohaté na jednoduché sacharidy ako sú ovocie (glukóza a fruktóza) a mliečne výrobky (laktóza). Neodporúčajú sa jednoduché cukry vo forme sladkostí a sladkých nápojov.

Glykemický index je meradlom toho, ako rýchlo sa z potravín vstrebáva glukóza, pričom glykemické zaťaženie je meradlom celkovej absorbovateľnosti glukózy v potravinách.
V glykemickom indexe a glykemickom zaťažení bola vyvinutá koncepcia pre charakteristiku správania sa potravín počas ľudského trávenia. Potraviny bohaté na sacharidy ajú rôznu rýchlosť a vplyv na úroveň krvnej glukózy.

Katabolizmus

Katabolizmus je metabolická reakcia buniek, za účelom uvoľnenia energie.

Existujú dve hlavné metabolické cesty z monosacharidového katabolizmu:
Glykolýza :
Cyklus kyseliny citrónovej. Oligo resp. polysacharidy sa rozštiepia prvé menšie monosacharidy pomocou enzýmov nazývaných glykozidová hydroláza. V monosacharidovej jednotke potom môžu vstúpiť do monosacharidového katabolizmu. V niektorých prípadoch, ako napr. u ľudí, nie všetky druhy sacharidov sú strávené a metabolizované (celulóza), ale napríklad u prežúvavcov sa trávia.

Glykolýza

Glykolýza (odvodené od glycose) sú metabolické dráhy, ktoré premieňajú glukózu C 6 H 12 O 6 do pyruvátu, C 3 H 3 O 3 -.
Na voľnú energiu uvoľnenú pri tomto procese sa používajú na vytvorenie vysoko energetickej zlúčeniny ATP (adenozín trifosfátu) a NADH (nikotínamid adenin dinucleotide).

Glykolýza je postupnosť desiatich reakcií zahŕňajúcich desať medziproduktov zlúčenín (jeden z krokov obsahuje dva medziprodukty). Napríklad väčšinu monosacharidov, ako sú fruktóza, glukóza a galaktóza, možno previesť na jednu z týchto medziproduktov. V priebežnom dihydroxyacetón fosfáte je zdrojom glycerol, ktorý vytvára podkožný tuk.

Glykolýza je univerzálna metabolická cesta. Dochádza k nej u takmer všetkých organizmov, ako aeróbna a anaeróbna.

Medzi najčastejšie typy glykolýzy je Embden-Meyerhofova cesta, ktorá bola prvýkrát objavená Embdenom Gustavom a Ottom Meyerhofom.

Glykemický index

Glykemický index alebo GI je meradlom účinkov sacharidov na glykemickú úroveň. Sacharid počas trávenia uvoľňujú glukózu rôznou rýchlosťou do krvného obehu.
Tie z vysokou rýchlosťou priestupu do krvi majú vysoký GI.
Sacharidy, prestupujú do krvného obehu pomaly, uvoľňujú postupne glukózu do krvného riečišťa, majú nízky GI.

Pre väčšinu ľudí, potraviny s nízkym GI majú významnejší prínos. Koncepcia bola vyvinutá Dr David J. Jenkinsom a jeho kolegami v roku 1980-1981 na univerzite v Toronte. V ich výskume skúmali potraviny, ktoré sú najvhodnejšie pre ľudí s cukrovkou.
Nižší glykemický index znamená pomalšie trávenie a vstrebávanie potravín - sacharidov a môže tiež naznačovať väčšiu extrakciu z pečene a okrajových produktov uhľovodanového trávenia. Nižší glykemický index má nižší inzulínový dopyt, lepšie, postupnejšie a dlhšie uvoľnovanie krvnej glukózy a zníženie krvných lipidov.

Glykemický index

niektorých bežných potravín pri použití glukózy ako štandardu:

Potraviny s nízkym faktorom GI (nižším ako 55):

 • cestoviny, grapefruity
 • jablká a jablčná šťava, nízkotučné jogurty
 • šošovica, ovocný chlebíček
 • hrušky, pečená fazuľa
 • pomaranče a pomarančová šťava, čokoláda

Potraviny so stredným faktorom GI (55-70):

 • ryža basmati, sladká kukurica
 • banány, ananás
 • ovsené vločky, biely cukor
 • nealko-nápoje

Potraviny s vysokým faktorom GI (nad 70):

 • chlieb (biely alebo celozrnný), med
 • pečené zemiaky, zemiaková kaša
 • kukuričné vločky, biela ryža (lepivá ryža)
 • zemiakové hranolčeky
zdroj: The European Food Information Council (EUFIC)

Bazálna a prandiálna sekrécia inzulínu
INZULÍN

▸ Aminokyseliny    ▸ Bielkoviny    ▸ Sacharidy    ▸ Tuky    ▸ Vitamíny    ▸ Minerály

Výsledky Klientov

Ako darček k narodeninám - krajšia postava a ako bonus - mínus 25 kg

Ako darček k narodeninám - krajšia postava a ako bonus - mínus 25 kg

Bol pekný decembrový večer a pri prezeraní receptov na vianočné pečenie ma (zas) nadchla predstava aké by bolo fajn schudnúť „zopár“ kíl ale hlavne spevniť postavu a tak som plynule od receptov na vianočné koláče prešla na hľ...

Prečo som začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA