Laca poznám od strednej školy. Už vtedy sa venoval športu. Ja som vzťah k športu alebo akejkoľvek fyzickej aktivite nikdy nemala. Pretrvával vzťah k „dobrému a hlavne nezdravému jedlu“. Po dvoch tehotenstvách a nulových stravovac...
FAQ
VÝŽIVA
Káva naša každodenná
vs. kofeinový atak
Denne sa vo svete vypije približne 2 miliardy šálok kávy. Na tomto počte sa podieľa až 63% Slovákov, ktorí denne vypijú minimálne 1 šálku tohto nápoja. Priemerný Slovák takto vypije 2,3 kg kávy ročne. Slováci najčastejšie pijú kávu doma (70%) a v práci (24%). Pitie kávy v práci nám takto zaberie 12 dní do roka. Najviac šálok pritom padne za obeť vedcom, učiteľom a lekárom.
Pričom ak slovenského študenta v skúškovom období budeme pokladať za malého vedca ... a ak je pritom študentom učiteľstva ... máme kofeínového víťaza!
Kofeín v každodenných variáciách
Väčšina z nás si život bez kávy nevie ani predstaviť. Veď v rebríčku popularity tento čarovný mok tromfla už len voda. A aj tu môžeme uvažovať nad tým, či kávičkári neoznačili vodu len preto, že bez nej je pitie kávy nemožné.
Káva ako taká pozostáva z kyselín, sacharidov, celulózy, bielkovín, tukov, minerálov, vody a samozrejme z kofeínu (pre ktorý kávu pijeme). No kofeín nájdeme nielen v káve, ale práve naopak, takmer všade. Čaj, colové a energetické nápoje, kakao, čokoláda, liečivá ...
Denne sa na nás však nevalia len potraviny obsahujúce kofeín, ale aj informácie o jeho pozitívnych účinkoch, ako napr.: odďaľovanie únavy, zbystrenie myslenia, zlepšenie koncentrácie, stimulácia obehového a respiračného systému, zvýšenie metabolizmu a odbúravanie tukov.
Vo všetkom je však istý háčik, ktorý z pochopiteľných príčin pri spomínaných pozitívach uvádzaný nie je. Tento háčik priam kričí pri poslednom uvedenom pozitíve. Kofeín v tomto prípade účinkuje akoby na dlh a len dočasne. Po niekoľkých dňoch si naň telo zvykne, jeho účinok sa oslabí až vymizne. A po jeho úplnom vysadení splácame dlh v podobe pažravosti, zvýšenej únavy a naopak zníženým metabolizmom.
Kofeín, dobrý sluha, ale zlý pán
Háčiky sú všade, no ak to s kofeínom preženieme, menia sa na výkričníky. Za rozumné denné množstvo sa považuje cca 300 mg kofeínu (čo sú približne tri šálky kávy). Ak však rozum na chvíľku odložíme a kofeínu do seba naopak priložíme, môže to mať odozvu v podobe: nervozity, nesústredenosti, nespavosti, potenia, búšenia srdca ...
(Milí študenti, už aspoň vieme, kde je príčina našej prehry v boji pri sústredení sa na písmenka v knihách. Jednoducho odkladáme rozum!)
Výkričník narastá do extrémnych rozmerov, ak prikladáme kofeínu priveľa, alebo ak jeho zdroje šialeným spôsobom skombinuje. O tom som sa presvedčila pred dvoma rokmi, takto v januári. Kamarátku (naozaj nejde o mňa) čakala náročná skúška. Predpokladala, že ak si dá kávu, tak jej to len pomôže a lepšie sa sústredí. Tá však nezabrala tak ako si pred jej vypitím predstavovala, a preto si dala „energeťák“. Jeho účinok už aký-taký bol, ale stále sa jej zdalo, že miera sústredenia sa je prinízka. Preto kolo káva a energeťák zopakovala raz, ak nie ešte dvakrát. No neskončilo to pri úžasne ľahkom učení, ale pri bolestiach hlavy. Tých sa dá dnes (podľa Tv reklám) zbaviť za pár minút, a to jednou zázračnou tabletkou. Myslíte, že zabrala?
V skutočnosti mala v sebe toľko kofeínu, že ani zázračný prútik by nepomohol (3 x instantná káva + 3 x energeťák + 1 x ibalgin = 3 x 58 + 3 x 80 + 50 = 464 mg kofeínu, a to v priebehu 3 hodín).
"Za rozumné denné množstvo sa považuje cca 300 mg kofeínu (čo sú približne tri šálky kávy)."
Teraz na rovinu, nevypijete denne aj vy viac ako 1 šálku kávy? Alebo neskombinujete spomínané šálky aj so šálkami čaju, či pol litrom coly?
Nezajedáte kávu kúskom čokolády? Alebo nesiahnete pri bolesti po tabletke? Skúste si spočítať koľko kofeínu do seba denne vložíte.
Istantná káva
200 ml
50 – 66 mg
Presso
200 ml
90 – 150 mg
Čierny čaj
1 vrecúško
40 – 50 mg
Zelený čaj
1 vrecúško
30 – 40 mg
Coca-cola
300 ml
65 mg
Pepsi
301 ml
43 mg
Pepsi light
302 ml
36 mg
Red Bull
250 ml
80 mg
100 g
12 – 80 mg
Ibalgin
1 tableta
50 mg
Panadol Extra
1 tableta
36 mg
Kofeín: „Šport, nepotykáme si?“
Do roku 2004 bol kofeín považovaný za doping. Od vtedy však pretieklo veľa kávy a dnes je z kofeínu najrozšírenejší stimulant. Športovú výkonnosť zvyšuje viacerými spôsobmi.
Okrem stimulovania nervového systému podporuje uvoľňovanie adrenalínu, zvyšuje využitie tukov ako zdroja energie a tiež zvyšuje vstrebávanie glukózy. Tieto účinky sa prejavujú v krátkodobých a intenzívnych aktivitách, ale predovšetkým pri vytrvalostných športoch. Pričom ideálne je ak si kávu vychutnáte 20 – 60 min. pred fyzickou aktivitou a hodinu až dve po nej.
Príjemné cvičenie!
A rovnako veľa príjemných chvíľ s hrnčekom kávy v rukách!
PS: Aj pri kofeíne platí: Všetko z mierou!
"Do roku 2004 bol kofeín považovaný za doping. Od vtedy však pretieklo veľa kávy a dnes je z kofeínu najrozšírenejší stimulant. Športovú výkonnosť zvyšuje viacerými spôsobmi."
Pôvodný autor (zdroj, www): Iveta V., Prešov