Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Pohánka a jej využitie

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Čo je Pohánka?

Aj keď je zvyčajne považovaná za zrno, pohánka je vlastne semeno. Môže sa mlieť na múku, variť v horúcej vode, či použiť ako cereálie (podobne ako ovsené vločky). Hodí sa do šalátov, alebo krémov. Použitie má rovnaké, ako quinoa. Je bežná v ázijských krajinách. Neobsahuje lepok a aj u alergikov je veľmi dobre znášaná.

Je pohánka zdravá?

Hoci štruktúra a jemná chuť pohánky ju robí podobnú obiliu, je to oveľa zdravšia. Má nižší glykemický index ako ryža, pšenica alebo kukurica. Je nepravdepodobné, že spôsobí kolísanie hladiny cukru v krvi. Používa sa ako prevencia proti rakovine a pri liečbe zápalových ochorení.

1 porcia varenej pohánky obsahuje 22 gramov bielkovín - viac ako pšenica, ryža a kukurica. Je zdrojom esenciálnych aminokyselín, lyzínu a arginínu. Spoločne tieto aminokyseliny dávajú telu schopnosť vyrábať životne dôležité štrukturálne bielkoviny, hormóny, enzýmy.

Je pohánka bezlepková?

Áno. Aj keď to je často nazývaná ako „psuedocereálna“, nenechajte sa zmiasť! Pohánka je bezlepková vo všetkých jej podobách. Pohánková múka je skvelá pre bezlepkové pečenie a vynikajúco nahrádza klasickú bielu múku. Ak sa snažíte z akéhokoľvek dôvodu vysadiť lepok z jedla (nie len ak trpíte celiakiou), pohánka je skvelá cesta! Majte však na pamäti, že lepok sa môže do pohánky dostať priamo pri jej spracovaní v závode – pri kontakte s krúpami. Pozrite sa na obal, či je označená ako 100% bezlepková. Najmä, ak máte celiakiu.

Je pohánka nízkosacharidová?

Ako už bolo spomenuté, pohánka má nižší glykemický index ako pšenica, ryža a kukurica. To znamená, že má GI 54. Je rozhodne škrobovitejšia, ako ostatné semená. Napríklad, ľanové semená (32 GI) alebo tekvicové semienka (10 GI). Takže ak máte obavy a sledujete si príjem sacharidov, bude ideálne používať pohánku predovšetkým ako „predtréningovku“, alebo po tréningovú obnovu. V pol šálky varených krúp dodá rýchlo do svalu bezlepkovú energiu.

Ako chutí?

Pohánka dáva jedlu výdatnú, celozrnnú textúru a orechovú príchuť. Pridajte ju pokojne do receptov na palacinky, dolky, chlieb, alebo do polievok a dusených pokrmov. Varená pohánka (použitie ako ovsené vločky) pre teplé, výdatné raňajky. Skúste spôsob rizota - zmes varenej pohánky s obľúbenou dusenou, alebo surovou zeleninu, semienkami, alebo dressingom pre osvieženie šalátu.

Pohánka by mala byť skladovaná v chladnom, tmavom, suchom mieste. Pohánková múka by v chladničke.

Máme už kúpenú pohánku, odloženú v špajzy, a hľadáme dobrý spôsob, ako ju využiť? Pohánka je nielen jedným z najzdravších zŕn, ale je aj mimoriadne všestranná.

Pohánka  a jej využitie

Ako sa dá použiť?

Pohánka nie je tak populárna, ako pšenica a ovos. Možno je to spôsobené jej výraznou chuťou. Pečená pohánka má intenzívnu chuť - ako tmavý opečený chlebieb, alebo chmeľové pivo. (V skutočnosti je pohánka používaná aj na výrobu bezlepkového piva!)

Najpopulárnejšie využitie pohánky je na palacinky. Ak sa obávate použiť len samostatnú pohánku, pokojne ju zmiešajte s múkou.

Veľmi časté použitie pohánky je ja kaša. Môžete ju použiť do studenej kuchyne k šalátom. Prílohu k jedlu, namiesto ryže, alebo zemiakov, do fašírok. Upiecť z nej chlieb a mnoho ďalších zdravých druhov pečiva s pohánkovou múkou.

Odporúčam, aby ste to skúsli! Je ľahko dostupná – nájdete ju nielen bio obchodoch, ale aj vo väčších supermarketoch, alebo potravinách.

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA