Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Čokoláda - sladká závislosť!

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Keď sa cítite zle a vyčerpaný, kúsok čokolády vás nielen poteší, ale zároveň pôsobí vo vašom mozgu také chemické procesy, ktoré zlepšujú náladu a navodzujú príjemné pocity.

No čo? Dobre si pamätáš na kakavko, ktoré ťa čakalo na prázdninách u babičky ako odmena za to, že si jej v noci neočúral periny? A aj na to, ako si sa po ňom oblizoval, až sa ti jazyk zelenal, však? No, asi ťa sklamem, ten kakaový prášok s tým šialeným králikom na obale, alebo ten produkt, čo si si sypal do bielej šálky s červenými bodkami, je dobrý akurát tak na prvú pomoc při úpornej zápche, v tom lepšom prípade prichutenie proteínu po tréningu, kedže to obsahuje strašne veľa cukrov a minimum kakaa. Dokonca ani nádeje vkladané do čistého kakaového prášku (zbaveného tukov) sa nenaplnili. Čo tak pochutiť si na vysoko kvalitnej potravine, ktorá je v určitom množstve zdraviu prospešná, má nízky glykemický index a môžeš ho napríklad v diéte použiť ako odmenu, alebo objekt slabej chvíľky glukózového deficitu?

Kombinácia cukru a tuku v čokoláde dvíha hladinu dvoch neurotransmiterov - serotonínu a endorfínov. Nízka hladina týchto dvoch látok je spájaná s depresiami a úzkosťou. S ich zvýšením sa cítite pokojnejšie, uvoľnenejšie a šťastnejšie. A to nie je málo výmenou za pár stoviek kilokalórií!

Konzumácia čokolády má svoje zdravotné pozitíva. Tento poznatok je spojený s výskumami zameranými na nasýtené tuky a ich vplyvom na riziko rozvoja srdcových ochorení.

Čokoláda - sladká závislosť!

Viac ako pred desaťročím zabezpečilo zistenie, že stearová kyselina, hlavný nasýtený tuk obsiahnutý v čokoláde, má neutrálny účinok na hladinu cholesterolu. To spôsobilo, že čokoláda bola vyčiarknutá zo zoznamu potravín so škodlivým vplyvom na srdce. Dokonca ani konzumácia jednej tabuľky čokolády denne nespôsobuje zvýšenie hladiny krvného cholesterolu.

Navyše vedci objavili, že čokoláda obsahuje množstvo antioxidantov, vrátane flavonolov a flavonoidov. Tieto látky majú kardioprotektívne účinky, vrátane antioxidačnéj schopnosti redukovať priľnavosť krvných buniek, schopnosti udržiavať rozšírené cievy, umožniť tak voľný prietok krvi a udržiavať krvný tlak na normálnej úrovni.

Najbohatším zdrojom flavonolov je kakaový prášok. Je to najzdravší zdroj - neobsahuje cukor a má nízky obsah tuku. Hneď po ňom je na druhom mieste čokoláda na varenie a tmavá čokoláda, ktorá má dvakrát vyšší obsah flavonolov, ako mliečna čokoláda.

Dr. Chang Yong Lee z Cornellskej University bol zvedavý na porovnanie obsahu antioxidantov v kakau, víne a čaji. Testoval teda obsah antioxidantov v týchto nápojoch: 237 ml horúcej vody obsahujúcej dve lyžice (30 ml) čistého kakaového prášku, 237 ml vody obsahujúcej štandardnú dávku zeleného čaju, jedna šálka (237 ml) čierneho čaju a pohár (148 ml) červeného vína (kalifornský Merlot). 

Najvyššia koncentrácia bola nameraná v kakaovom prášku - dvakrát vyššia ako v červenom víne, trikrát vyššia ako v zelenom čaji, štyri až päťkrát vyššia ako v čiernom čaji. Dr Lee tiež zistil, že teplé kakao spúšťa uvoľňovanie antioxidantov viac ako studené.

Štúdia publikovaná dr. Mary Englerovou a jej kolegami z University of California v San Franciscu sa zaoberala účinkom tmavej čokolády s vysokým obsahom kakaa na funkciu endotelu (funkciu buniek výstelky krvných ciev), na oxidatívny stres, hladinu krvných lipidov a krvný tlak pri skupine 21 dospelých jedincov. Sledované osoby jedli denne čokoládu alebo s nízkym, alebo s vysokým obsahom kakaa po dobu dvoch týždňov. Medzi týmito dvoma čokoládami neboli žiadne viditeľné rozdiely. Sledované osoby dostali inštrukciu dodržiavať svoj bežný diétny režim. Okrem toho, že mali vylúčiť ostatné potraviny a nápoje s vysokým obsahom kakaa, alkohol, vitamínové preparáty a protizápalové farmaká. Výsledky ukázali, že došlo k zlepšeniu funkcie krvného obehu pri konzumácii čokolády s vysokým obsahom kakaa. Krvné cievy boli viac rozšírené a krvný tok bol voľnejší. Ostatné biochemické meranie ukázali silný vzťah s príjmom flavonoidov. Medzi oboma sledovanými skupinami nebol zistený rozdiel v oxidatívnom strese alebo lipidovom profile.

Ak sa máme rozhodnúť medzi dvoma stránkami čokolády, kladnou a zápornou, vedie nás to späť k dvom hlavným princípom výživy: rozmanitosť a umiernenosť.

Treba si povedať, aké horké čokolády nás budú zaujímať, lebo nie je horká ako horká. Najvhodnejšie sú tie, ktoré sa označujú ako čisté (raw), alebo jednoducho tie, ktoré majúviac ako 75% kakaa. Je jasné, že čokoláda ostáva čokoládou, čiže potravinou s vysokým kalorickým obsahom – 100 g obsahuje zhruba 2200 kJ, 10 g bielkovín, 22 g sacharidov a 44 g tukov. Vo veľkom množstve sa potom bude samozrejme ukladať babám do Michelinky a chalošom do Benetonu. Ma však oveľa nižší glykemický index ako klasická mliečna a nepatrí medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom. Odporúčaná denná dávka je 10-20 g (podľa toľko krát omielanej typológie postavy – jednoducho, treba si to odsledovať), čo pri 10 gramoch 81% horkej čokoláde z Ekvádoru znamená 220 kJ, 1 g bílkovin, 2 g sacharidov a 4 g tuku z toho cca 2,5 g nasýtených mastných kyselín (tie „zlé“). Časť z nich sa však nachádza vo forme steárovej kyseliny, ktorá sa biotransformáciou v pečeni mení na mononesaturované mastné kyseliny a má neutálny efekt na hladinu cholesterolu. Druhá polovica z nasýtených mastných kyselín je tvorená palmitovou kyselinou, ktorá cholesterol zvyšuje. Poslednú tretinu tvorí kyselina olejová., ktorá cholesterol naopak znižuje, znižuje hladinu zlých LDL lipoproteínov a patrí medzi práve tie, ktoré tak strašne chceme vylizovať z taniera!

Tmavá čokoláda – v malom množstve veľmi dobrý výrobok, obsahujúci látky flavonoly, patriace pod flavonoidy, ktoré sú známe svojimi pravdepodobnými antioxidačnými schopnosťami. Udáva sa, že horká čokoláda obsahuje na gram zhruba 10x viac antioxidantov ako jahody.

Čokoláda, nech je mliečna alebo tmavá horká, má vysoký obsah kalórií, tuku a cukru. Pátrame po zdrojoch antioxidantov v strave, nezabúdajte, že ovocie, zelenina, ryby, orechy, semená a čaj sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých výživových látok a antioxidantov. Kakao bohaté na flavonoly je dostupné v tyčinkách, v kakaovom prášku a tiež v dezertoch. V bežnej strave je asi najlepší dodať flavonoly formou šálky kakaa, ktoré má nižší obsah tuku a teda aj kalórií. Ak si to chcete naozaj užiť, vychutnávajte kúsok tmavej čokolády, ako keby ste usrkávali z pohára skvelého vína.

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA