Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Bradovojazylkový sval

( M. geniohyoideus, Geniohyoid muscle, Подбородочно-подъязычная мышца )

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: Dolná mentálna chrbtica dolnej čeľuste, hyoidná kosť. PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: Vetvy lingválnej tepny.. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: C1 cez hypoglossálny nerv. PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): tvorí úzky svalový prúžok na vnútornej strane sánkovojazylkového svalu. Sval odstupuje od bradového tŕňa a upína sa na jazylku. Sval ťahá jazylku hore.


Bradovojazylkový sval - geniohyoidný sval je úzky párový sval umiestnený nad mediálnym okrajom mylohyoidného svalu. Je pomenovaný pre svoj prechod z brady ("genio" je štandardná predpona pre "bradu") do hyoidnej kosti.

Bradovojazylkový sval - geniohyoidný sval je párový krátky sval, ktorý sa počiatočne upína z dolnej mentálnej chrbtice, na zadnej strane mandibulárnej symfýzy a prebieha dozadu, mierne nadol, aby sa upol do prednej plochy tela jazylky. Leží v kontakte so svojím druhom na opačnej strane. Sval dostáva krv z vetiev lingválnej artérie.

Bradovojazylkový sval - geniohyoidný sval je inervovaný vláknami z prvého cervikálneho miechového nervu putujúceho popri nerve hypoglossus. Hoci prvé tri krčné nervy vedú k ansa cervicalis, hovorí sa, že geniohyoidný sval je inervovaný prvým krčným nervom, pretože niektoré jeho eferentné vlákna neprispievajú k ansa cervicalis.

Môže byť zmiešaný s jedným na opačnej strane alebo dvojitým. Dochádza k skĺznutiu do väčšieho cornu hyoidnej kosti a genioglossu.

Bradovojazylkový sval - geniohyoidný sval posúva hyoidnú kosť dopredu a nahor. Takto rozširuje horné dýchacie cesty a napomáha dýchaniu. Počas prvého úkonu deglutácie, keď je masa potravy vytlačená z úst do hltana, je jazylka a s ňou aj jazyk nesený nahor a dopredu prednými bruškami digastrici, mylohyoidei a geniohyoidei. Pomáha tiež pri depresii dolnej čeľuste.

Zdroj - wikipedia: wikipedia.org

SVALY KRKU

Výsledky Klientov

Connection failed: MySQL server has gone away