Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Kožný sval krčný

( M. platysma, Platysma muscle, Мышца подкожной клетчатки )

Kožný sval krčný

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: kľúčna kosť a fascia hrudníka, čeľusť. PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: vetvy Submentálnej tepny a Suprascapulárnej tepny. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: krčná vetva tvárového nervu (CN VII). PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): Obkresľuje rysy úst a rozširuje ich (vyjadrenie smútku alebo nadradenosti). Tiež dokresľuje kožu krku pri zaťatí zubov.

Súvisiace svaly

Susediace svaly

Zdvíhač (kývač) hlavy  Zdvíhač (kývač) hlavy (M. sternocleidomastoideus)
svaly na laco.lead1.eu  Mostíkovojazylkový sval (M. sternohyoideus)

Kožný sval krčný SVALY A FASCIE KRKU (HORIZONTÁLNY REZ)
SVALY A FASCIE KRKU (HORIZONTÁLNY REZ)

Kožný sval krčný - platysma je povrchový sval ľudského krku, ktorý prekrýva sternocleidomastoideus. Povrchovo pokrýva predný povrch krku. Keď sa stiahne, spôsobí mierne zvrásnenie krku a efekt "tetivy" na oboch stranách krku.
Platysma je široký plát svalu počiatočne sa upínajúci z fascie pokrývajúcej horné časti veľkého prsného svalu a deltového svalu. Jeho vlákna prechádzajú kľúčnou kosťou, pokračujú šikmo nahor a mediálne pozdĺž strany krku. To ponecháva spodnú časť krku v strednej línii bez výrazného svalového pokrytia.

Kožný sval krčný SVALY KRKU, MM. COLLI - Z PREDU (POVRCHOVÉ SVALY)
SVALY KRKU, MM. COLLI - Z PREDU (POVRCHOVÉ SVALY)

Vlákna v prednej časti svalu z ľavej a pravej strany sa navzájom prelínajú pod a za mandibulárnou symfýzou, spojom kde sú dve bočné polovice dolnej čeľuste v ranom období života spojené. Vlákna v zadnej časti svalu prechádzajú cez čeľusť, niektoré sú upnuté do kosti pod šikmou líniou, iné do kože a podkožného tkaniva spodnej časti tváre. Mnohé z týchto vlákien sa spájajú so svalmi spodnej časti úst. Niekedy sa vlákna dajú vystopovať k veľkému jarmovému svalu svalu alebo k okraju orbicularis oris - kruhový ústny sval. Pod platyzmou vonkajšia jugulárna žila klesá z uhla mandibuly ku kľúčnej kosti.

Nervová sústava 

Sval platyzma je zásobovaný cervikálnou vetvou tvárového nervu.

Zásobovanie krvou 

Kožný sval krčný je zásobovaný vetvami submentálnej tepny a supraskapulárnej tepny.

Platyzma leží tesne hlboko k podkožnej fascii a tuku. Pokrýva mnoho štruktúr nachádzajúcich sa hlbšie v krku, ako je vonkajšia krčná tepna, vonkajšia jugulárna žila, príušná žľaza, menší tylový nerv, veľký ušný nerv a okrajová mandibulárna vetva tvárového nervu.

Variácie sa vyskytujú vo vystretí nad tvárou, cez kľúčnu kosť a rameno. Platyzma sval môže chýbať alebo môže byť prepojený so svalom opačnej strany pred krkom. Dochádza k prichyteniu na kľúčnu kosť, mastoidálny výbežok alebo okcipitálnu kosť. Viac-menej nezávislý fasciculus, malý okcipitalisový sval, sa môže rozprestierať od fascie cez trapézový sval k fascii nad úponom m. sternocleidomastoideus. Keď je celý sval platyzma v činnosti, vytvára mierne zvrásnenie povrchu kože krku v šikmom smere. Vytvára výrazný efekt "tetivy" na oboch stranách krku, kde sa vlákna pohybujú smerom od stredovej línie.  

Predná časť svalu platysma, najhrubšia časť svalu, stláča spodnú čeľusť. Zamračene stiahne aj spodnú peru a uhol úst. M. platysma však hrá len menšiu úlohu pri stláčaní dolnej pery, ktorú primárne vykonávajú m. depressor anguli oris a m. depressor labii inferioris. Podobne ako iné svaly je sval platyzma okrem mnohých iných možných stavov náchylný na napätie a svalovú atrofiu.  

Kožný sval krčný - platyzma je náchylný na zranenia krku, ktoré môžu preniknúť do neho, pretože je povrchový a tenký. Penetračnú traumu pri poraneniach krku možno definovať ako akúkoľvek, ktorá úplne prenikne do svalu platyzmy, čo z nej robí dôležitý orientačný bod. CTA (počítačová tomografická angiografia) sa môže použiť na vizualizáciu tepien a žíl, napríklad pri komplexných poraneniach spôsobených strelnými alebo bodnými ranami, a je užitočná na zobrazenie akéhokoľvek poškodenia svalu. Tým sa minimalizuje počet prieskumných operácií, ktoré je potrebné vykonať, čím sa zlepšuje zvládnutie stavu. Pri operácii krku je zvyčajne potrebné prerezať sval platyzma, aby sa dostali do hlbších štruktúr. Vlákna je potrebné presne zošiť, aby sa zabránilo abnormálnemu stiahnutiu jazvy, ktorá môže vyzerať nevzhľadne.
Vráskavá koža na krku spôsobená znížením svalového tonusu, čo vedie k rednutiu a skráteniu svalov, je sekundárnou komplikáciou obrny tvárového nervu a môže byť spojená s normálnym procesom starnutia. Pásy na krku v oblasti nad platyzmovým svalom sú najvýraznejšie s vekom. Tie sa môžu zhoršiť pri vzpieraní alebo faceliftingu. Alternatívne intervencie zahŕňajú injekciu botulotoxínu a platysmaplastiku. Platysmaplastika je operácia v tejto oblasti, ktorá môže byť otvorená alebo zatvorená. V druhom prípade sa používa špecializovaný nástroj nazývaný plastymotóm, ktorý umožňuje operáciu vykonať bez rezov. Trvá približne 2 týždne, kým sa príznaky zmiernia. Tukové tkanivo sa nachádza nad svalom platysma, takže liposukciu krku je možné vykonať pomerne jednoducho bez potreby prepichnutia. Je tiež dôležité nepoškodiť platyzmu, aby sa zabránilo krvácaniu.  

Zdroj - wikipedia: wikipedia.org

SVALY KRKU

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som  začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA