Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Spánkový sval

( M. temporalis, Temporalis muscle, Височная мышца )

Spánkový sval

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: spánková línia na lebečnej kosti, coronoidný proces spodnej čeľusti. PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: hlboká spánková cieva. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: tretia vetva (mandibulárneho nervu) z trigeminálneho nervu. PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): Dvíhanie, pohybovanie do strán spodnej čeľuste.

Súvisiace svaly

Susediace svaly

Vonkajší žuvací sval  Vonkajší žuvací sval (M. masseter)
Čelový sval  Čelový sval (M. frontalis)
Záhlavný sval  Záhlavný sval (M. occipitalis)

Spánkový sval OBLASTI HLAVY A KRKU
OBLASTI HLAVY A KRKU

V anatómii je spánkový sval - temporalis, tiež známy ako temporálny sval. Je jedným zo žuvacích svalov. Je to široký, vejárovitý zbiehavý sval na každej strane hlavy, ktorý vypĺňa spánkovú jamku, nadradenú jarmovému oblúku, takže pokrýva veľkú časť spánkovej kosti.

Spánkový sval SVALY HLAVY, MM. CAPITIS - Z PRAVA (MIMICKÉ A ŽUVACIE SVALY)
SVALY HLAVY, MM. CAPITIS - Z PRAVA (MIMICKÉ A ŽUVACIE SVALY)

U ľudí sa spánkový sval počiatočne upína z temporálnej fossy a hlbokej časti temporálnej fascie. Prechádza mediálne k zygomatickému oblúku. Tvorí šľachu, ktorá sa upína do koronoidného výbežku dolnej čeľuste, pričom jej úpon zasahuje do retromolárnej jamky posterior od najvzdialenejšieho mandibulárneho molára. U iných cicavcov sval zvyčajne pokrýva chrbtovú časť lebky až po strednú líniu. Tam môže byť pripevnený k sagitálnemu hrebeňu, ako to možno vidieť u raných hominínov, ako je Paranthropus aethiopicus. Spánkový sval je pokrytý temporálnou fasciou, tiež známou ako temporálna aponeuróza. Táto fascia sa bežne používa pri tympanoplastike alebo chirurgickej rekonštrukcii ušného bubienka. Spánkový sval je prístupný na spánkoch a je možné ho vidieť a cítiť ako sa sťahuje, zatiaľ čo čeľusť sa zviera a uvoľňuje.

Spánkový sval ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (POVRCHOVÁ ČASŤ)
ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (POVRCHOVÁ ČASŤ)

Zásobovanie krvou 

Sval je zásobovaný krvou z hlbokých temporálnych artérií, ktoré anastomujú so strednou temporálnou artériou.

Nervová sústava 

Rovnako ako u iných žuvacích svalov, kontrola temporálneho svalu pochádza z tretej (mandibulárnej) vetvy trojklaného nervu. Konkrétne je sval zásobovaný hlbokými temporálnymi nervami. Najmenej 6 menších vetiev naberá svalové vlákna najviac, keď každá má maximálny pákový efekt. 

Spánkový sval má zložitú štruktúru. Sarkoméry majú rovnakú dĺžku, ale väčšie svalové vlákna sa líšia v dĺžke vo svale a medzi ľuďmi.

Spánkový sval ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (ODTIAHNUTÁ ČASŤ JARMOVEJ KOSTI A ŽUVACIE SVALY)
ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (ODTIAHNUTÁ ČASŤ JARMOVEJ KOSTI A ŽUVACIE SVALY)

Spánkový sval je najvýkonnejším svalom temporomandibulárneho kĺbu. Spánkový sval možno rozdeliť na dve funkčné časti: predné a zadné. Predná časť prechádza vertikálne a jej kontrakcia má za následok eleváciu dolnej čeľuste (uzavretie úst). Zadná časť má vlákna, ktoré prechádzajú horizontálne a kontrakcia tejto časti vedie k retrúzii dolnej čeľuste. Stredná časť, ktorej vlákna prechádzajú v šikmom smere smerom k inferior a anterior, sa používajú na eleváciu a retrakciu dolnej čeľuste a pri jednostrannej kontrakcii vyvolávajú laterálny pohyb dolnej čeľuste. Motorické jednotky sú najviac prijímané, keď majú maximálny pákový efekt, maximalizujúc kontraktilnú silu. Keď sú nasadené dolné zubné protézy, nemali by zasahovať do retromolárnej jamky, aby sa predišlo poraneniu sliznice v dôsledku kontrakcie spánkového svalu.

Spánkový sval MIESTA UPÍNANÍ SVALOV HLAVY (SCHÉMA)
MIESTA UPÍNANÍ SVALOV HLAVY (SCHÉMA)

Spánkový sval sa pravdepodobne podieľa na bolestiach čeľuste a hlavy. Bruxizmus, zvyčajné škrípanie zubami typicky počas spánku a zvieranie čeľuste pri strese môže viesť k prepracovaniu spánkového svalu a vedie k bolesti.
Počas záchvatu v dôsledku extrémneho zovretia čeľuste môže dôjsť k myotendinóznej ruptúre spánkového svalu. Počas záchvatu môže kontralaterálny spánkový sval vstúpiť do spastickej paralýzy, toto zovretie môže v extrémnych prípadoch viesť k ruptúre špecificky na myotendinóznom úpone na koronoidnom výbežku dolnej čeľuste.  

Spánkový sval ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (SAGITÁLNY REZ)
ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (SAGITÁLNY REZ)

Spánkový sval MIESTA UPÍNANÍ SVALOV NA LEBKU (POHĽAD ZO SPODU)
MIESTA UPÍNANÍ SVALOV NA LEBKU (POHĽAD ZO SPODU)

Spánkový sval možno použiť pri rekonštrukčnej chirurgii úst. Počas pterionálnej kraniotómie sa rezy často vyberajú na základe jednoduchosti opätovného pripojenia temporalis svalu po výmene fragmentu kosti.

Zdroj

SVALSTVO HLAVY A TVÁRE

Výsledky Klientov

Danielin príbeh o zbavení sa prebytočných kíl a bolestí kĺbov

Laca poznám od strednej školy. Už vtedy sa venoval športu. Ja som vzťah k športu alebo akejkoľvek fyzickej aktivite nikdy nemala. Pretrvával vzťah k „dobrému a hlavne nezdravému jedlu“. Po dvoch tehotenstvách a nulových stravovac...

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA