Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Vonkajší žuvací sval

( M. masseter, Masseter muscle, Жевательная мышца )

Vonkajší žuvací sval

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: lícny oblúk a horná čelusť, coronoidný proces a ramus čeľusti. PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: masseterická (žuvacia) cieva. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: mandibulárny nerv (V3). PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): Dvíhanie, pohybovanie do strán spodnej čeľuste, priťahuje sánku k lebke, pohyby pri žuvaní - priťahovač sánky.

Súvisiace svaly

Susediace svaly

Veľký jarmový sval  Veľký jarmový sval (M. zygomaticus major)
Spánkový sval  Spánkový sval (M. temporalis)
Hĺbkový tvárový sval  Hĺbkový tvárový sval (M. buccinator)

Vonkajší žuvací sval OBLASTI HLAVY A KRKU
OBLASTI HLAVY A KRKU

V ľudskej anatómii je vonkajší žuvací sval - masseter jedným zo žuvacích svalov. Nachádza sa iba u cicavcov a je obzvlášť silný u bylinožravcov na uľahčenie žuvania rastlinnej hmoty. Najvýraznejším žuvacím svalom je práve vonkajší žuvací sval - masseter, pretože je najpovrchnejší a jeden z najsilnejších.

Vonkajší žuvací sval SVALY HLAVY, MM. CAPITIS - Z PRAVA (MIMICKÉ A ŽUVACIE SVALY)
SVALY HLAVY, MM. CAPITIS - Z PRAVA (MIMICKÉ A ŽUVACIE SVALY)

Vonkajší žuvací sval je hrubý, mierne štvoruholníkový sval, ktorý pozostáva z troch hláv - povrchovej, hlbokej a koronoidnej. Vlákna povrchových a hlbokých hlavičiek sú pri ich úponoch súvislé.

  • Povrchová hlava: Povrchová hlavica, väčšia, sa počiatočne upína hrubou, šľachovitou aponeurózou zo spánkového výbežku jarmovej kosti a z predných dvoch tretín spodného okraja jarmového oblúka. Jej vlákna prechádzajú dolnou a zadnou časťou, aby sa upli do uhla dolnej čeľuste a dolnej polovice bočného povrchu ramena dolnej čeľuste
  • Hlboká hlava: Hlboká hlava je oveľa menšia a má svalnatejšiu štruktúru. Počiatočne sa upína zo zadnej tretiny dolnej hranice az celej mediálnej plochy zygomatického oblúka. Jej vlákna prechádzajú nadol a dopredu, aby boli upnuté do hornej polovice ramena tak vysoko, ako je koronoidný výbežok dolnej čeľuste. Hlboká hlava svalu je čiastočne skrytá vpredu povrchovou časťou. Zozadu je pokrytá príušnou žľazou.
  • Koronoidná hlava: Koronoidná hlavica šľachy žuvacieho svalu - masseteru a svalové vlákna prebiehajú posterolaterálne od koronoidného výbežku dolnej čeľuste smerom k zadnej tretine zygomatického oblúka. Predpokladá sa, že jej funkciou je stiahnutie dolnej čeľuste a stabilizácia procesu mandibulárneho koronoidu.

Vonkajší žuvací sval ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (POVRCHOVÁ ČASŤ)
ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (POVRCHOVÁ ČASŤ)

Spolu s ďalšími tromi žuvacími svalmi (temporalis, mediálny pterygoid a laterálny pterygoid) je žuvacia časť inervovaná predným oddelením mandibulárneho oddelenia (V3) trojklaného nervu. Inervačná dráha je: gyrus precentralis - genu capsula interna - nucleus motorius nervi trigemini - nervus trigeminus - nervus mandibularis - musculus masseter.

Vonkajší žuvací sval ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (ODTIAHNUTÁ ČASŤ JARMOVEJ KOSTI A ŽUVACIE SVALY)
ŽUVACIE SVALY - Z PRAVA (ODTIAHNUTÁ ČASŤ JARMOVEJ KOSTI A ŽUVACIE SVALY)

Pôsobením svalu počas obojstrannej kontrakcie celého svalu je zdvihnutie dolnej čeľuste a zdvihnutie dolnej čeľuste. K elevácii dolnej čeľuste dochádza pri zatváraní čeľustí. Žuvacia časť je paralelná so stredným pterygoidným svalom, ale je silnejšia a povrchové vlákna môžu spôsobiť vyčnievanie.

Vonkajší žuvací sval MIESTA UPÍNANÍ SVALOV HLAVY (SCHÉMA)
MIESTA UPÍNANÍ SVALOV HLAVY (SCHÉMA)

Vonkajší žuvací sval sa môže zväčšiť u pacientov, ktorí zvyčajne zatínajú alebo škrípu (bruxizmom) zuby a dokonca aj u tých, ktorí neustále žuvajú žuvačku. Táto hypertrofia žliaz je asymptomatická a mäkká. Je zvyčajne obojstranná, ale môže byť aj jednostranná. Aj keď je hypertrofia obojstranná, stále sa môže vyskytnúť asymetria tváre v dôsledku nerovnomerného zväčšenia svalov. Toto extraorálne zväčšenie môže byť zamenené s ochorením príušných slinných žliaz, zubnými infekciami a maxilofaciálnymi novotvarmi. Nie sú však prítomné žiadne iné znaky okrem tých, ktoré sa podieľajú na zmenách v intraorálnej oklúzii, ako je bolesť, a zväčšenie zodpovedá obrysu svalu. Väčšina pacientov vyhľadá lekársku pomoc kvôli komentárom o vzhľade tváre a táto situácia môže byť spojená s ďalšou patológiou temporomandibulárneho kĺbu. Nakoniec sval podstúpi kŕč s malígnou hypertermiou, ako aj iné kostrové svaly, ale tento je ľahko rozpoznateľný, pretože je na tvári. Speváci často pociťujú rôzne druhy napätia žuvacieho svalu, ktoré sa často lieči transdermálnymi masážami alebo strečingami ako hlasová rozcvička.

Vonkajší žuvací sval ŽUVACIE SVALY - ZO ZADU - Z VNÚTRA
ŽUVACIE SVALY - ZO ZADU - Z VNÚTRA

Vonkajší žuvací sval MIESTA UPÍNANÍ SVALOV NA LEBKU (POHĽAD ZO SPODU)
MIESTA UPÍNANÍ SVALOV NA LEBKU (POHĽAD ZO SPODU)

Poloha žuvacieho svalu je charakteristickým znakom hystrikognátnych tvorov, ako sú krti, kde čiastočne prechádza cez infraorbitálny otvor a spája sa s kosťou na opačnej strane.

Zdroj

SVALSTVO HLAVY A TVÁRE

Výsledky Klientov

Danielin príbeh o zbavení sa prebytočných kíl a bolestí kĺbov

Laca poznám od strednej školy. Už vtedy sa venoval športu. Ja som vzťah k športu alebo akejkoľvek fyzickej aktivite nikdy nemala. Pretrvával vzťah k „dobrému a hlavne nezdravému jedlu“. Po dvoch tehotenstvách a nulových stravovac...

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA