Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Dlhý odťahovač palca

( M. abductor pollicis longus, Abductor pollicis longus muscle, Длинная мышца, отводящая большой палец )

Dlhý odťahovač palca

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: lakťová kosť - ulna, radiálny - vretenný styloidný výbežok, prvá metakarpálna kosť. PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: Zadné interosseous tepny. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: Zadné interosseous nervy. PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): Abdukcia, vystieranie palca.

Súvisiace svaly

Susediace svaly

Naťahovač prstov  Naťahovač prstov (M. extensor digitorum)
Krátky vonkajší naťahovač zapästia  Krátky vonkajší naťahovač zapästia (M.extensor carpi radialis brevis)
Hlboký ohýbač prstov  Hlboký ohýbač prstov (M. flexor digitorum profundus)

Dlhý odťahovač palca SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - Z BOKU
SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - Z BOKU

V ľudskej anatómii je dlhý odťahovač palca - abductor pollicis longus jedným z vonkajších svalov ruky. Jeho hlavnou funkciou je abdukcia palca na zápästí. Jeho šľacha tvorí prednú hranicu anatomickej tabatierky. Abductor pollicis longus leží bezprostredne pod supinátorom a niekedy je s ním spojený. Počiatočne sa upína z laterálnej časti dorzálnej plochy tela lakťovej kosti pod úponom anconeus, z medzikostnej membrány a zo strednej tretiny dorzálnej plochy tela vretennej kosti.  

Dlhý odťahovač palca SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - Z PREDU (DRUHÁ VRSTVA)
SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - Z PREDU (DRUHÁ VRSTVA)

Prechádza šikmo nadol a laterálne a končí šľachou, ktorá prechádza drážkou na laterálnej strane dolného konca rádia, sprevádzaná šľachou m. extensor pollicis brevis. Úsek je rozdelený na distálnu, povrchovú časť a proximálnu, hlbokú časť. Povrchová časť je upnutá jednou alebo viacerými šľachami do radiálnej strany spodiny prvej záprstnej kosti a hlboká časť je variabilne upnutá do trapézu, kĺbového puzdra a jeho väzov a do bruška abductor pollicis brevis alebo opponens pollicis.

M. abductor pollicis longus je inervovaný zadným medzikostným nervom, ktorý je pokračovaním hlbokej vetvy radiálneho nervu po jeho prechode cez sval supinátor. Abductor pollicis longus leží blízko radiálneho nervu. Zadný medzikostný nerv pochádza z miechových segmentov C7 a C8.

Dlhý odťahovač palca SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - ZO ZADU (POVRCHOVÁ VRSTVA)
SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - ZO ZADU (POVRCHOVÁ VRSTVA)

Zásobovanie krvou 

Dlhý odťahovač palca je zásobovaný zadnou medzikostnou tepnou.
Prídavná šľacha abductor pollicis longus je prítomná u viac ako 80 % ľudí a samostatné svalové bruško je prítomné u 20 % ľudí. V jednej štúdii bola prídavná šľacha upnutá do lichobežníka (41 %) - proximálne na abductor pollicis brevis (22 %) a opponens pollicis brevis (5 %) - mali dvojitú inzerciu na trapézových a thenarových svaloch (15 %), alebo na báze prvého metakarpu (1 %). V ojedinelých prípadoch bolo hlásených až sedem šliach. Viacnásobné abductor pollicis longus šľachy možno považovať za funkčnú výhodu, pretože poranené šľachy môžu byť kompenzované zdravými.  

Dlhý odťahovač palca SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - ZO ZADU (HLBOKÁ VRSTVA)
SVALY PREDLAKTIA - PRAVÉHO - ZO ZADU (HLBOKÁ VRSTVA)

Hlavnou činnosťou abductor pollicis longus je abdukcia palca v karpometakarpálnom kĺbe, čím sa palec posúva dopredu. Pomáha tiež pri vysúvaní a otáčaní palca. Svojím pokračujúcim pôsobením napomáha k abdukcii zápästia (radiálna odchýlka) a flexii ruky. Zavedenie abductor pollicis longus na trapéz a počiatok abductor pollicis longus na tej istej kosti je jediným spojením medzi vnútornými a vonkajšími svalmi palca. Keď sa palec uvedie do činnosti, tieto dva svaly sa musia skoordinovať, aby bol trapéz stabilný v karpe, ktorý je dôležitý pre správnu funkciu palca.

Dlhý odťahovač palca MIESTA UPÍNANÍ SVALOV NA KOSTIACH PREDLAKTIA - PRAVÉHO - ZO ZADU (SCHÉMA)
MIESTA UPÍNANÍ SVALOV NA KOSTIACH PREDLAKTIA - PRAVÉHO - ZO ZADU (SCHÉMA)

Jedinými primátmi, ktoré majú dlhý odťahovač palca úplne oddelenú od extensor pollicis brevis, sú moderní ľudia a gibony. U gibonov však dlhý odťahovač palca vzniká proximálne na vretennej kosti a lakťovej kosti, zatiaľ čo u opíc, bonobov a ľudí vzniká v strednej časti týchto kostí. U všetkých týchto primátov je sval pripnutý na základňu prvého metakarpu a niekedy na lichobežník. U šimpanzov dlhý odťahovač palca palec skôr ohýba ako predlžuje ako u moderných ľudí. V porovnaní so zápästiami šimpanzov je ľudské zápästie odvodené v tom, že má podstatne dlhšie svalové ramená pre celý rad svalov rúk. Je možné, že tieto rozdiely sú spôsobené supinovanou polohou lichobežníka u ľudí, ktorá je zase výsledkom expanzie lichobežníka na strane dlane.

Dlhý odťahovač palca SVALY A FASCIE PREDLAKTIA - PRAVÉHO (PRIEČNY REZ NA ÚROVNI STREDU)
SVALY A FASCIE PREDLAKTIA - PRAVÉHO (PRIEČNY REZ NA ÚROVNI STREDU)

Malý radiálny sezamoid v tvare šošovky zapustený do šľachy dlhého odťahovača palca je primitívny stav, ktorý sa vyskytuje u všetkých známych rodov Carnivora okrem červených a veľkých pánd a vyhynutých Simocyon. 

Zdroj - wikipedia: wikipedia.org

SVALY PREDLAKTIA A RUKY

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som  začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA