zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

O malých "veľkých" cieľoch

alebo o Tomášovej motivácií na dlhej ceste za svojimi cieľmi (16.9.2014)

Tomáš začal so mnou trénovať vo februári tohto roku s cieľom "zhodiť" prebytočné kilá tuku. Tomáš svoj prvý cieľ dosiahol - zhodil zo seba cca 20 kilo v priebehu pár mesiacov. Dať "pár" kíl dole je síce super, každý kto tým prešiel mi dá za pravdu, že sa cítil oveľa lepšie, pozdvihlo mu to sebavedomie, oveľa viac vládal aj pri bežných životných situáciách, ale....

čo po tom keď svoj prvý cieľ dosiahnete?... väčšina ľudí podľahne stagnácií, stratia chuť do cvičenia ako takého, možno prídu na rad aj výhovorky že jednoducho nestíhajú atď... až sa nezriedka dopracujú tam z kadiaľ vyšli...

Pokiaľ človek pri cvičení vytrvá /čo je veľmi pozitívne/ tréningy akoby strácali "šťavu" a chýba im "duch" tých tréningov na ktoré boli zvyknutí vlastne od prvého dňa keď začali - odhodlaní cvičiť. Každý pre svoj jasný cieľ.

V týchto momentoch je význam motivácie, skutočnej motivácie a nie predstieranej veľmi dôležitý. Preto, keď mi asi pred mesiacom Tomáš oznamil že sa chce pripraviť na súťažSpartan race 2014, bol som zaskočený ale zároveň milo prekvapený a podporil som jeho rozhodnutie.

Zaskočený a prekvapený preto, lebo ten istý Tomáš ktorý pred pár mesiacmi vážil sto kilo, ledva zvládol pár drepov s vlastnou hmotnosťou, séria poriadnych klikov - nehrozila... A Spartan? Silovo-vytrvalostná súťaž - teraz ?? Súťaž kde je potrebné okrem kondičky zabrať napríklad v disciplíne "šplh na lane" - kto to neokusil, ťažko to pochopí. Každopádne na Tomáša som hrdý že zvládol tieto prekážky a celý pretek.

A čo je najdôležitejšie... Samotná súťaž ho "naštartovala" ešte viac, viac do toho aby prekonával sám seba na ďaľších tréningoch, aby dokázal že keď príde ďaľšia prekážka zvládne ju tak ako túto bez toho že by sa na niečo vyhováral, pozeral doprava, doľava a hľadal spôsob ako to nejde... Tomáš NAOZAJ CHCE a to ho ženie dopredu...

LACO K

O malých

Píše Tomáš:

Dnes je 16.9.2014 a sú tu presne 3 dni čo som sa zúčastnil na jednom z najväčších a najťažších pretekov Spartan Race Beast, teraz sa konali na Donovaloch čo bolo celkom fajn kedže na Donovaloch žijem ;-) Horšie to bolo v tom že Donovaly poznám a vedel som si predstaviť kade pôjde trasa. Pripomínam že v marci (čo bolo nedávno) som vážil necelých 100 kg a moja kondička bola na bode mrazu. Teraz pár mesiacov po tom som sa rozhodol prihlásiť na prekážkový beh dlhý 22,3 km a okolo 26 prekážok.

Jasné nešiel som tam stým že budem prvý :) ako by som mohol, ale chcel som sam sebe dokázať že na to mám a že dokážem siahnuť až na dno svojich síl. (čo sa mi aj podarilo)

Takže poďme k samotnému preteku: Ako som spomínal dráha merala 22,3 km a bolo na nej okolo 26 prekážok, počasie samozrejme ako keby vedelo že bude spartan race a polku dňa nám krásne pršalo :) (to že ste mokrý je posledná vec čo vás trápi).

Ja som štartoval v 3 vlne, ktorá začínala 9:45 Prvé dve prekažky boli také zahrievacie a to vyšvihnut sa rukami na múr a nasledne ho preskočit a druha skocit 3x do jamy a vyliezť z nej :) horšie bolo to čo nasledovalo potom.

Podľa 90% sútažiacich najťažšia prekážka: dostali ste vrece piesku a museli ste ho vyniesť no Novú Hoľu :) (Kto nevie čo je Nová Hoľa tak je to najväčší kopec na Donovaloch, na samom vrchu je koniec lanovky ktorá služi v zime) pripominam že vracia važili okolo 25-30 kg ženy mali 15-20 kg a to že ste prekažku pred tým skákali do jamy z blatom vám tiež nepomohlo :) Kopec bol dosť strmý a kedže pršalo aj dosť mokrý takže jedna malá chyba a spadli ste doslova na hubu :) a to tažke vrece vám tu tvár krasne zatlačilo do zeme. Neskutočne sme nadávali, plakali sme od bolesti ale naše odhodlanie a spartanský duch nám nedovolili to vzdať :)

po čase sme vyšli konečne hore a človek si mohol vydýchnuť avšak ked si uvedomil že prešiel len 3 km a čaká ho dalších 20 :) nikomu do smiechu nebolo ďalej nasledovali prekažky ako hod oštepom, preskakovanie valcov zo sena šplahanie po sieti, lezecká stena, prevracanie gumy z traktora atď. To že všade boli tony blata vám tiež nepridávalo na výkone kedže sa vám nohy zabarali do blata( poriadný zaberák na lytka vam poviem) a na konci bol asi 20 metrový kus blata ponad neho ostatný drôt a bolo treba to podliesť :) ono to nevyzera tažko ale verte že po 23 km ste mali toho akurát dosť :)

O malých

Skoro som zabudol pri každej prekážke bol človek čo na to dohliadal či to robia ľudia správne a keď ste nedali prekážku na 1.x museli ste spraviť za trest 30 x burpees, čo je celkom tiež makačka :) (odskúšal som si to nepodarilo sa mi zapichnuť oštep do terča) takže o to že odídete odtial poriadne zničený sa organizatori postarali veľmi dobre :)

Osobne po 15 km som necítil žiadnu bolesť to že som dostaval kŕče v pravidelných intervaloch, že mi bola neskutočná zima som už neriešil už mi to bolo jedno a jedine čo ma držalo pri živote bolo ohodlanie a prekonanie samého seba.

Na pretekoch bolo zaregistrovaných cca 2500 pretekarov ja som skončil na 850 mieste Najlepši čas bol 2:30:21 ( samozrejme to bol profesionalný športovec) Môj čas bol 4:30:52 ( Zdôrazňujem že to bol môj prvý spartan race a hned ten najtažší) A posledný mal čas okolo 7:20:18

po 6 hodinach vás diskvalifikovali a udelili status neobsolvoval :) takže myslím že na svoj výkon možem byť viac než hrdý. Teraz mi ostáva prečkat zimnú sezónu ktorú mám v pláne stravit spolu z Lacom vo fitku a v apríli keď začne sezóna spartan race chcem dať celú trifectu

Trifecta je špeciálna 3 farebná medaila ktorú človek obdrži keď absolvuje všetky 3 druhy pretekov čo je: šprint, super a beast

No a čo na záver ? Asi len toľko že veta: Zisťíš až v cieli sparťan race super vystihuje a fakt tie slzy bolesti stáli za to :) Priznám sa že mi je trošku ľúto že už je koniec

AROO!! AROO!! AROO!!

S pozdravom...

Kohút Tomáš

články, rozhovory, blogy

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy
cvičíme doma online tréner

VÝSLEDKY KLIENTOV

Prečo som  začal cvičiť? Prečo som začal cvičiť?
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Cvik - Francúzsky tlak s jednoručkou v ľahu z boku Francúzsky tlak s jednoručkou v ľahu z boku
Cvik - Francúzsky tlak oboch   jednoručiek v ľahu Francúzsky tlak oboch jednoručiek v ľahu
Cvik - Tricepsová kladka zhora   jednoručne - podhmatom Tricepsová kladka zhora jednoručne - podhmatom