zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

Arašidové maslo

Zdravá maškrta

Niet pochýb o tom, že arašidové maslo patrí k jedným z najobľúbenejších orechových masiel. Milujú ho deti, rovnako ako aj dospelí. Ak hľadáte zdravé maslo na raňajky, môže byť dobrou voľbou práve arašidové maslo.

Predtým ako sa pustíte do arašidového masla, je potrebné rozlíšiť „dobré“ a „zlé“ arašidové maslo. Tí, ktorí ho konzumujú účelovo, na podporu svojich tréningových režimov v tom majú určite jasno. Ale široká verejnosť možno potrebuje trošku viac povedomia, aby si tento rozdiel uvedomila.

Väčšina komerčných arašidových masiel je kvôli zvýšeniu chuti nabitá cukrom, ktorý je nevhodný na zdravú spotrebu. Na udržanie polotekutej konzistencie sa toto maslo dopĺňa hydrogénovými olejmi, ktoré sú zdrojom transmastných kyselín, ktoré sú zdraviu škodlivé. Zdravé arašidové maslo nebude obsahovať cukor ani hydrogénové oleje, vyžaduje si iba jednu zložku – arašidy.

Kulturistika si vyžaduje prísnu a zdravú výživu. Arašidové maslo je dobrým zdrojom bielkovín pre športovcov a kulturistov pre svoj obsah bielkovín, ktoré sú nevyhnutné pre stavbu a opravu svalov. Aj keď je arašidové maslo bohaté na bielkoviny, obsahuje málo esenciálnych aminokyselín metionínu. Strukovinový proteín je v metioníne a cysteíne v porovnaní so živočíšnymi bielkovinami oveľa nižší.

Arašidové maslo nie je kompletný proteín ( neobsahuje všetky esenciálne aminokyseliny, ktoré telo potrebuje ) ale započítava sa do denného príjmu bielkovín človeka. Natretím arašidového masla na celozrnný chlieb získate kompletnejšie bielkovinové jedlo, pretože chlieb obsahuje aminokyselinu metionín, ktorá arašidovému maslu chýba.

Arašidové maslo je tiež vyváženým zdrojom energie a poskytuje všetky tri makroživiny – tuky, bielkovinysacharidy. S obsahom 25 percent bielkovín je považované za jeden z najlepších zdrojov rastlinných bielkovín. Má tiež vysoký obsah biotínu, vitamínu B5, železa, draslíka, zinku a selénu.

Toto chutné maslo v jeho zdravej podobe je pasta vyrobená len z arašidov, prípadne s trochou soli. Arašidy – podzemnica olejná, patrí do čeľade bôbovitých, rovnako ako hrach, cícer alebo šošovica, ktoré sa radia medzi strukoviny. Strukoviny obsahujú veľa bielkovín, ale aj minerálov a vitamínov.

Výskumy dokazujú, že konzumácia arašidov alebo arašidového masla, samozrejme v obmedzenom množstve prináša mnoho benefitov.

Arašidové maslo

Pomáha pri chudnutí

Mononasýtené tuky a vysoký obsah bielkovín v arašidovom masle vás zasýtia, čím sa dokáže znížiť nával hladu, ktorý je pri chudnutí nežiadúci.

Môže znížiť riziko cukrovky

Zistilo sa, že konzumáciou cca 28g orechového masla denne sa znižuje riziko cukrovky o 30 %.

Môže zabrániť žlčovým kameňom

Jedinci, ktorí konzumujú päť alebo viac porcií arašidového masla týždenne, majú o 25 % - 30 % nižšie riziko vzniku žlčových kameňov.

Zdravé srdce

Arašidové maslo je bohaté na tuky zdravé pre srdce. Svojim obsahom draslíka znižuje riziko kardiovaskulárnych chorôb, vysokého krvného tlaku a mozgovej príhody.

Dobré trávenie

Vláknina je nevyhnutná pre zdravý tráviaci systém. Arašidové maslo má vysoký obsah vlákniny, ktorá pomáha udržiavať pohyb čriev pod kontrolou.

Vysoká výživová hodnota

Obsahom oxidantov, vitamínu E a horčíkom posilňuje kosti a svaly. Mononasýtené tuky chránia zdravie a fungovanie mozgu.

Bojuje proti stresu a zvyšuje imunitu

Pravidelná konzumácia pomáha v boji proti prejavom stresu. Obsahuje beta-sitosterol, rastlinný sterol, ktorý sa používa na vyváženie s inými hormónmi pri vysokom strese. Beta-sitosterol tiež pomáha zlepšiť imunitu.

Jedným z problémov, s ktorými sa športovci a kulturisti stretávajú je nedostatok času na príjem potrebných kalórií. Arašidové maslo, ktoré viete mať poruke to dokáže rýchlo vyriešiť.

Množstvo arašidového masla, ktoré by ste mali zjesť závisí od vašich športových cieľov, výkonu a tréningovej rutiny. Pamätajte, že 2 lyžice arašidového masla sa blížia k 200 kalóriám, preto nezabudnite na svoj príjem, aby ste zabránili prijímaniu väčšieho množstva kalórií, ako môžete za deň spotrebovať.

Pôvodný autor (zdroj, www): www.medicalnewstoday.com, www.timesofindia.indiatimes.com

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

VÝSLEDKY KLIENTOV

Prečo som  začal cvičiť? Prečo som začal cvičiť?
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Cvik - Francúzsky tlak s jednoručkou v ľahu z boku Francúzsky tlak s jednoručkou v ľahu z boku
Cvik - Francúzsky tlak oboch   jednoručiek v ľahu Francúzsky tlak oboch jednoručiek v ľahu
Cvik - Tricepsová kladka zhora   jednoručne - podhmatom Tricepsová kladka zhora jednoručne - podhmatom