LIGHT CUKOR

LIGHT CUKOR

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

V light verzii nájdeme mnoho druhov potravín – mlieko, jogurty, syry, nápoje, zmrzlinu, sušienky, dokonca aj CUKOR. Prívlastok light má konkrétne vanilkový cukor od spoločnosti Natural. Ide naozaj o light produkt alebo len o marketing ťah?

Prívlastok light odôvodňuje výrobca nasledovne: „Výrobok namiesto klasického repného cukru obsahuje fruktózu. Fruktóza je jednoduchý cukor, ktorý sa priamo vstrebáva do krvi a nezaťažuje organizmus, ako napríklad repný cukor.“Podľa etikety je: „vhodný ako prísada do cesta pri príprave nízkokalorických múčnikov, koláčov a rôznych sladkostí.“

Z uvedeného vyplýva: fruktóza zaťažuje organizmus menej ako sacharóza – repný cukor (bežne používaný cukor) a zároveňje menej kalorická.

Je to ale naozaj tak?

SACHARÓZA vs. FRUKTÓZA

Sacharóza je disacharid pozostávajúci z dvoch monosacharidových jednotiek, resp. jednej molekuly fruktózy a jednej molekuly glukózy (repný cukor – sacharóza = glukóza + fruktóza). Fruktózu a glukózu, monosacharidy (skladajú sa z jednej stavebnej sacharidovej jednotky), telo na rozdiel od zložitých sacharidov, ľahko vstrebe. Tým sa rýchlo dostávajú do krvného riečiska a dokážu za krátky čas dodať telu veľké množstvo energie.

LIGHT CUKOR

Glukóza je jediná forma cukru, ktorá prúdi v krvi a dostáva sa do celého tela, kde sa využíva ako stály pohotový zdroj energie alebo sa ukladá vo svaloch a pečeni vo formeglykogénu. Ak sú zásoby glykogénu v svalových a pečeňových bunkách plné alebo je nárazovo glukózy nadbytok, cukor sa premieňa a ukladá do zásob vo forme podkožného tuku.

Fruktóza sa absorbuje v tenkom čreve pomalšie a rozdielnym mechanizmom ako glukóza. Miestom metabolizmu oboch cukrov je pečeň. Tu sa premieňajú a ukladajú vo forme glykogénu. Táto premena je ale obmedzená, čo nie je dobré. Totiž ak prijímame vysoké dávky fruktózy, podporujeme rozklad glycerolu („základného kameňa“ pre syntézu tukov), čím podporujeme ukladanie tukov. Ďalším problémom pri vysokých dávkach je zlá vstrebateľnosť. Bunkám tenkého čreva chýbajú špecifické prenášače, a tak sa väčšina fruktózy na rozdiel od glukózy nevstrebe. To spôsobuje nadúvanie, v horšom prípade hnačku.

Tvrdenie: fruktóza zaťažuje organizmus menej ako sacharóza, je podľa nášho názoru mierne zavádzajúca, a to najmä kvôli faktu, že fruktóza je jednou zo zložiek sacharózy - repný cukor – sacharóza = glukóza + fruktóza.

SACHARÓZA, FRUKTÓZA – kalorické hodnoty

1 polievková lyžica, cca 10g fruktózy: 16,5kJ

1 polievková lyžica, cca 10g sacharózy: 17kJ

Tvrdenie: fruktóza je menej kalorická ako sacharózaje síce pravdivé, ale podľa nášho názoru je rozdiel kJ tak malý, až je jeho používanie ako argument pre označenie produktu ako light trúfalé.

príspevok pridal:  Iw


▸ CVIKY    ▸ ANATÓMIA    ▸ TRÉNING-ČLÁNKY    ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY    ▸ RECEPTY    ▸ VÝŽIVA-ČLÁNKY    ▸ DOPLNKY VÝŽIVY