online osobný tréner - vypracovanie programov na zmenu postavy - laco.lead1.eu
Soľ nad zlato?

Soľ nad zlato?

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Zvýšený príjem soli môže spôsobovať množstvo ochorení. Negatívne pôsobí na krvný tlak, ale zvýšený príjem soli, resp. sodíka, môže byť tiež príčinou zadržiavania vody v tele. Nie je výnimkou, že niekto solí bez toho, aby jedlo ochutnal. Je to skrátka taký zvyk. Bohužiaľ tento zvyk nepatrí medzi tie najlepšie.

Nie je ale pravdou, že by soľ bola škodlivá a že by sme ju vôbec nepotrebovali. Obzvlášť, ak športujeme, tak nejaké množstvo soli samozrejme potrebujete. Ale všetko s mierou. V dnešnom článku by som sa preto chcela zamerať na problematiku soli vo výžive a to predovšetkým vo výžive športujúcich.

Možno si hovoríte, že ste soľničku nedržali v ruke niekoľko rokov. Vaše zdravie ale môže byť ohrozené aj vysokým podielom sodíka, ktorý už je priamo obsiahnutý v potravinách. Poďme sa pozrieť, ako je možné toto riziko minimalizovať tak, aby tým ale neutrpela chuť jedlaa súčasne nebola ohrozená vaša štíhla línia a ani srdce.

Ako už som uviedla vyššie, je dosť možné, že konzumujete viac soli, než skutočne potrebujete. A to aj napriek tomu, že viditeľne nesolíme. Je to dané hlavne obsahom sodíka v potravinách. Pre niekoho bude asi prekvapením, že nízkotučné potraviny - predovšetkým nízkotučné polotovary, syry, cereálie, ale aj proteínové tyčinky, môžu obsahovať značnú dávku soli. Hoci sa jedná nepochybne o potraviny, ktoré spĺňajú usmernenia zdravého stravovania. Práve množstvo soli, ktorá je v nich obsiahnutá, môže byť v celkovom súčte problém. Napr. jedna šálka obyčajného cottage syra môže obsahovať až 918 mg sodíka (záleží na výrobcovi a druhu syra).

Podľa odborníkov totiž nadmerný príjem soli ničí bunky a poškodené bunky, samozrejme, nemôžu správne fungovať. To má vplyv na procesy v našom tele a to ako na regeneráciu, metabolizmus a schopnosť spaľovať tuky. Bohužiaľ v dnešnej dobe je naozaj skôr problém nadmerný príjem soli, než jej nedostatok. Priemerný človek skonzumuje až dvojnásobok odporúčanej dennej dávky sodíka denne.

Nadmerná konzumácia soli môže spôsobovať retenciu vody (= zadržiavanie tekutín). Tým sa dočasne zvýši vaša váha. Sodík má totiž hydrofilné povahu. Tzn., Že priťahuje vodu a telo si tým pádom uchováva väčšie množstvo vody, aby zľahčoval koncentráciu sodíka na zdravú hladinu. Výsledkom je úbytok moču a problém s opuchmi. Často sa objavujú problémy s nadúvaním. Ak máte často opuchnuté končatiny alebo vystúpené brucho a trpíte pocitom nadúvania, tak sa nad svojím príjmom sodíka zamyslite.

Koľko príjmať sodíka?

Chcete naozaj vedieť, ako na tom s príjmom sodíka ste? Najlepší spôsob, ako to zistiť je zapisovanie obsahu sodíka v jednotlivých pokrmoch po dobu niekoľkých dní. Ak vaša denná dávka presiahne 3000 mg sodíka, tak by ste ju mali znížiť. Ideálna je dávka okolo 2000 mg sodíka denne.

Soľ nad zlato?

Ako na to?

Nebojte sa, nie je to nič ťažké ani náročné. Bude stačiť, keď budete jesť hlavne čerstvé potraviny a pokúsite sa vyhýbať (alebo aspoň obmedziť) polotovary a mrazené jedlá. Tiež si dávajte pozor na potraviny, ktoré sú upravované údením, na zavárané jedlá, alebo inak konzervované. Radšej dajte prednosť grilovaným alebo pečeným jedlám. Na dochutenie môžete použiť namiesto soli bylinky a koreniny. Tým znížite množstvo soli na minimum. Ďalším tipom je dať prednosť morskej soli pred obyčajnou stolovou soľou.

Morská soľ obsahuje viac horčíka a jej chuť je taká "skutočnejšia" a "slanšia". Aj z toho dôvodu vám postačí menšie množstvo. Tiež sa pokúste vynechať najrôznejšie dochucovadlá a ingrediencie, ktoré obsahujú sodík. A začnite s vegetou. Pozor na glutamát sodný, prášok do pečiva a inú soľ. Niekedy sa sodík objaví v potravinách, kde by ste to naozaj nečakali.

Nadmerný príjem sodíka má vplyv nielen zadržiavanie vody v tele, ale bohužiaľ má aj negatívny vplyv na srdce. Samozrejme to nie je jediná príčina ochorení srdca. Ale v niektorých krajinách je to jeden z hlavných "zabijakov" a to predovšetkým u žien. Je to dané tým, že strava bohatá na obsah soli. Je tiež často bohatá na tuky a cholesterol. Vzniká nebezpečné trio látok, ktoré nám môžu prekaziť snahu nielen v budovaní krásnej postavy, ale hlavne snahu o pevné zdravie.

Ochorenia srdca a vysoký krvný tlak dnes neohrozujú iba staršie ženy alebo mužov. Stretávajú sa s nimi aj kategórie mladšieho veku. Podľa výskumu Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb sú choroby srdca treťou najčastejšou príčinou úmrtí medzi ženami do 44 rokov. Ak pravidelne cvičíte, vaša strava sa skladá z kvalitných bielkovín, celozrnných produktov, zeleniny, ovocia a zdravých tukov, tak sledujte aj príjem sodíka, aby ste znížili riziko vysokého krvného tlaku a predchádzali srdcovým chorobám.

Dostávame sa k ďalšiemu - hlavne pre väčšinu žien - významnému bodu, ktorým je štíhla línia v súvislosti s príjmom soli. Boli vykonané výskumy, ktoré dokazujú, že k nárastu obezity prispievajú aj slané potraviny konzumované vo väčšom množstve. Nie je to len z dôvodu obsahu soli. Slané potraviny väčšinou nepatria medzi zdravé pochúťky. Obsahujú vysoké dávky tukov a jednoduchých cukrov. Táto kombinácia je pre vašu váhu a postavu pohromou.

Ak pre vás bolo dodnes nemysliteľné nepoužívať soľ, tak bude zo začiatku ťažšie sa menej slanej chuti naučiť. Ale určite to zvládnete. Nie je dôvod za bežných okolností nesoliť vôbec - naše telo určité množstvo soli potrebuje, na to nezabúdajte. Je ale potrebné si uvedomiť, že do celkového množstva prijatej soli za deň, musíte počítať aj obsah soli v potravinách, ktoré jete. Verím, že ak budete postupne soľ vo vašom jedálničku znižovať, tak zhruba za mesiac si vaše chuťové bunky zvyknú, stanú sa na soľ citlivejšie. A naopak, ak sa dostanete k jedlu, ktoré bude slané, tak vás jeho chuť rozhodne nepoteší.

Ak sa rozhodnete obmedziť soľ, tak pre zlepšenie chuti môžete namiesto soli použiť napr. Chilli, kajenské korenie alebo zázvor. Toto korenie vám okrem iného rozprúdi i metabolizmus. Ďalšou vhodnou náhradou za soľ je škorica, kakao, cesnak a cibuľa (pomocníci pre dobrú imunitu) a napríklad i petržlen, bazalka alebo majorán....

články o výžive

Výsledky klientov

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !

▸ CVIKY     ▸ ANATÓMIA     ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY     ▸ RECEPTY     ▸ DOPLNKY VÝŽIVY     ▸ ČLÁNKY