Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Smoothie , čo to vlastne je?

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

S týmto nezvyklým názvom sa v súčasnosti stretávame čím ďalej častejšie. Môžeme ich zahliadnuť v stánkoch zdravej výživy, reštauráciách ponúkajúce čerstvé šaláty, zeleninové a ovocné stavy. Veľmi často tiež v knihách venovaných alternatívnom výživovým líniám. Základom je anglický výraz "hladký", značiaci jemný, krémový. Práve také smoothie je.

Smoothie môžeme chápať ako zdravý, mixovaný nápoj, ktorého základom je ovocie zelenina, poprípade kombinácia oboch, najlepsie bez pridaného cukru, umelých sladidiel čI konzervantov. Ani tu sa medze fantázii nekladú. Avšak smoothie môžeme robiť nie len z ovocia zeleniny. Ďalšie a ďalšie zaujímavé ingrediencie, ako sú vysoko výživné kakaové bôby, mladý jačmeň, namočené chia semienka, ovsené vločky, včelí peľ (pozor alergén!), psyllium , melasu čI karobový prášok.

Získame tak výživný, krémový hustý koktail, ktorý poslúži ako rýchle raňajky, poprípade kvalitná desiata. Môžeme ho taktiež pojať ako zdravú alternatívu nápoja pred väčšou fyzickou aktivitou. Telo ušetrí zásobný glykogén, pretože vďaka rýchlym cukrom z ovocia možte čerpať energiu. Pridaním proteínového prášku sa nápoj stáva výborným zdrojom kvalitných bielkovín potrebných k obnove svalových buniek.

Smoothie sú veľmi zábavné. Už len preto, že je si ich môžeme namiešať podľa svojej chuti. Každé ročné obdobie prináša širokú škálu ovocia a zeleniny.

Ďalšou výhodou smoothie je, že je si ho môžeme pripraviť čisté bez alergénov. Krémovú konzistenciu docielime práve vďaka rozmixovanej vláknine. Nemusíte pridávať žiadnu z mliečnych prísad, ako je u klasických mixovaných nápojoch bežné. Smoothie sa tak stáva vhodnou alternatívou nápoja pre ľudí trpacich laktózovou intoleranciou a samozrejme vegánov.

Smoothie , čo to vlastne je?

Smoothie možno zaradiť ako ideálnu súčasť zdravého životného štýlu. Doslova za málo peňazí vychutnáme koncert dokonalej harmónii chutí podľa Vašich predstáv. Navyše vďaka variantom ovocia zeleniny môžeme vykúzliť vždy iný nápoj.

Smoothie vo vhodnej kombinácii možno podávať aj diabetikom, alebo ľuďom na redukčnej diéte. Možu sa primiešať ďalšie formy vlákniny a znížiť tak index glykemický výsledného nápoja.

Stovky tisíc ľudí po celom svete pijú zelené smoothies a delia sa o svoje skúsenosti. Sú živým dôkazom toho, že im mixovaná listová zelenina pomohla pri srdcových chorobách, vysokom krvnom tlaku a cholesterolu, cukrovke, artritíde či ružienke. Avšak, ako povedal Franklin D. Roosevelt : „Existuje toľko názorov, koľko je odborníkov.“

Mixovanie údajne ničí vlákninu

Veľkosť častíc rozmixovanej vlákniny nemá vplyv na jej účinnosť. Medzinárodný časopis pre zdravotníckych pracovníkov a výskumníkov „Gut“, uvádza: Porovnávali sa častice otrúb o veľkosti 2 milimetre a menšie ako 0,7 milimetrov. Rozdiel v účinnosti jemných a hrubších častí tvoril len dve percentá. Jemnejšie boli na tom lepšie, lebo menej zaťažujú žalúdok, zvyšujú vstrebávanie živín, znižujú nadúvanie, pálenie záhy a zápchu.

Prečo smootihes áno?

1. Zhodíte prebytočné kilá

Čím viac zeleniny a ovocia prijímate, tým menšiu chuť máte na nezdravé pochutiny, ako sú zemiakové lupienky alebo čokoláda. Navyše, vďaka prítomnosti proteínov spôsobí smoothie pocit nasýtenosti – jeden pohár nahradí jedno z piatich hlavných jedál dňa, čo je pri diéte určite vítané.

2. Cvičenie a svalstvo

Športovkyne a milovníčky fitness centier ocenia výživnú vlastnosť kokteilu a dobrý vplyv na celý pohybový aparát a svalstvo, najmä pridaním mlieka alebo jogurtu.

3. Znížite riziko srdcovocievnych ochorení

Vláknina obsiahnutá napríklad v ovsených vločkách alebo v zelenine pomáha znížiť cholesterol v krvi, čo spôsobí lepšiu funkciu srdcovo-cievneho aparátu.

4. Znížite riziko rakoviny

Na prevenciu proti rakovine pôsobí veľké množstvo antioxidantov obsiahnutých v ovocí a zelenine, ktoré viažu voľné radikály, čo ocenia najmä fajčiarky, milovníčky večierkov a slnenia.

5. Prísun energie

Fanúšičky kávy alebo energetických nápojov, pozor! Nahraďte ich čerstvým smoothie na raňajky. Zvýšite si prísun energie a postupne sa zbavíte aj nespavosti.

6. Budete žiariť

Vlasy, nechty a pleť ocenia dávku vitamínov a opäť dostanú zdravú farbu a chuť rásť. Telo sa začne zbavovať nahromadených toxínov, čo bude mať priaznivý vplyv na váš celkový vzhľad.

7. Zlepší sa vám trávenie

Nedostatok tráviacich enzýmov a vlákniny má za následok pomalé spracovanie potravy a pocit nafukovania. Vláknina obsiahnutá v zložkách kokteilu podporuje celý tráviaci trakt.

Nevýhody?

Na jedlo vo vysokej miere nemáme čas! Hlceme, neprežúvame, konzumujeme málo zeleniny i ovocia!

Aj z toho dôvodu často siahame po úpravách v presvedčení, že do tela dostanem za krátky čas viac vitamínov, výživy…. Lisujeme, odšťavujeme, mixujeme… Tak sa na to spoločne pozrime:

Ovocné a zeleninové šťavy: Čo sa deje – ak ovocie lisujeme a odšťavujeme?

Najkvalitnejšia šťava sa získava ak sa použije odšťavovač na báze lisu a z chemickej analýzy vyplynulo že pri hydraulickom spracovaní ovocia získavame dvojnásobné množstvo šťavy. Pri pití štiav je trávanie zredukované na minimum. Je rozdiel medzi ovocnou a zeleninovou. Oproti zeleninovým, ovocné šťavy obsahujú oveľa viac sacharidov – cukrov! Tým, že sú vlastne vylisované, nespústime ani enzýmy – pretože len pijeme, nežúvame, cez ústnu dutinu len nápoj prejde do tráviaceho traktu a je pripravený tak, že cukry sú naštiepené a rozložené – rýchlo sa vstrebávajú do krvi, telo s nimi už nemusí nič robiť, avšak glykémia v krvi veľmi rýchlo stúpne. O chvíľu už môžeme pociťovať hlad a prebytok cukru sa nám pekne uloží do tukových zásob.

Ak sa rozhodneme pre pitie šťavy raz za čas – vôbec to nevadí. Ak sa ale prikloníme k tomu, že ich pijem veľa a hlavne ovocných – ochudobňujeme sa o vlákninu, tá sa vlastne lisovaním oddelí, príjimam zbytočne veľa cukrov v tej najjednoduchšej podobe /to sme si vysvetľovali tu/. Ak šťavu, tak zeleninovú – zvýši sa síce jej glykemický index – no hodnoty nie sú tak vysoké ako u ovocných. Šťavu treba vypiť hneď po vylisovaní – inak oxiduje! Veľmi často sa stáva, že práve pri redukovaní hmotnosti práve nadbytočná konzumácia ovocných štiav blokuje odbúravanie tukových zásob.

Nevýhody : Už polhodinu po príprave sa enzymatická aktivita takto upravených štiav zníži o 50 %. Preto ju jednoducho po vylisovaní ihneď vypime. Ochudobňujeme sa tiež o zdraviu prospešnú vlákninu pektín nachádzajúcu sa v šupe ovocia a zeleniny, ktorá napomáha tráveniu, pohybu čriev, a tým aj vyprázdňovaniu.

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA