online osobný tréner - vypracovanie programov na zmenu postavy - laco.lead1.eu
Agáve

Agáve

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

V poslednej dobe sa stále menej používa v zdravej kuchyni cukor (biely, ale aj trstinový) a nahádza sa sladidlami a sirupmi. Napríklad, kokosový olej je mimoriadne populárna zložka.

Agave nektár je ďalšia obľúbená náhrada cukru. 

Je to zdravá voľba?

Čo je Agave Nectar?

Sirup z agáve je prírodným mexickým sladidlom na báze fruktózy. Rastlina agáve je tradičnou súčasťou stravy amerického juhozápadu a Mexika po celé stáročia, domorodí Mexičania hovoria šťave z agáve "modrá voda" a agáve prezývajú "mexický strom života a dostatku". Z listov sa predtým vyrábal papier, z ostrých pichliačov ihly na šitie. Starí Aztékovia považovali rastlinu agáve za posvätnú a verili, že šťava, ktorá vyteká po narezaní z listov a koreňov rastliny, čistí telo a dušu. Španielski dobyvatelia potom využili rastlinu po svojom: fermentovali sladkú šťavu z agáve a získali tequilu.

Sirup z agáve je vlastne koncentrovaná šťava z agáve. Surová šťava z agáve sa pravidelne zbiera z kaktusov divo rastúcich v strednom Mexiku. Toto je zvyčajne práca domorodých Indiánov. Najprv sa odreže vrch rastliny pripomínajúci ananás a vydlabe stred. Na dutinu sa položí kameň. Kaktus pustí šťavu, ktorá sa niekoľko dní zbiera vo vydlabanom strede. Mliečne zafarbená šťava sa potom vyberie z každý.

Čo obsahuje sirup z agáve ?

Sirup z agáve je prírodné nerafinované sladidlo (čo je veľké plus) , ktoré obsahuje vysoký podiel ovocného cukru , dextrózy – sacharózy a veľmi nízke množstvo klasického cukru – sacharózy .

V 100 gramov agáve obsahuje 48 gramov fruktózy , a cca 20 gramov dextrózy a len 0,5 gramu sacharózy .l

Minerálne látky ktoré obsahuje sú hlavne železo vápnik , horčík a zinok.

Najvýznamnejší je obsah železa, ktoré dôležité pre ľudský organizmus. Železo sa musí príjímať v potravinách, lebo si samo nedokáže túto minerálnu látku syntetizovať z iných látok.

Agáve

Menej kalórií

S Agáve spotrebujete menej kalórií vo viacerých smeroch. Keďže je sladšie ako cukor, spotrebujete ho oveľa menej, aby ste dosiahli rovnako sladký efekt. Taktiež má nízky glykemický index, obsahuje inulín a vlákninu, hladina cukru v krvi sa udržuje v rovnováhe a tak s pocitom zasýtenia sa udržíte omnoho dlhšie ako s inými sladidlami.

Viac energie

Keďže nedochádza k výkyvom krvného cukru, agáve dodáva energiu rovnomerne. Agáve obsahuje fruktózu a inulín, ktoré pomáhajú zmierniť a riadiť konzistentnú hladinu cukru v krvi. Jesť pravidelne malé porcie s nízkym GI môže poskytnúť konzistentnú energiu po celý deň bez pocitu únavy alebo hladu.

Pozitívne vplyvy na organizmus:

Podporuje imunitnú funkciu organizmu

Pozitívne vplýva na zažívanie

Zvýšuje schopnosť organizmu vstrebávať vápnik

Vhodný pre diabetikov

Zlepšuje citlivosť voči inzulínu

Upravuje hladinu HDL a VLDL cholesterolu správnym smerom

Znižuje hladinu triglyceridov v krvi a črevách

Čo všetko si môžem s agáve ochutiť ?

Tento sirup sa ľahko rozpúšta vo vode, no môžem si sním ochutiť rôzne čaje, kávu alebo si zarobiť chutnú a zdravú malinovku.

Vypestovať si ju môžete aj doma

Patrí medzi trvalé rastliny a potrebuje dostatok slnka. Pestovať ju môžete v byte, ale aj na záhradke. Prezimovať však musí na svetlom mieste s teplotou okolo 5 až 10 stupňov celzia. Presádza sa na jar a vyhovuje jej suché a teplé prostredie. V lete ju treba polievať pravidelne, v zime počas prezimovania netreba takmer vôbec. Je to nenáročná rastlina, ktorá rýchlo rastie a dodáva prostrediu exotický ráz.

články o výžive

Výsledky klientov

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !

▸ CVIKY     ▸ ANATÓMIA     ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY     ▸ RECEPTY     ▸ DOPLNKY VÝŽIVY     ▸ ČLÁNKY