online osobný tréner - vypracovanie programov na zmenu postavy - laco.lead1.eu
Acai fitness potravina

Açai

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes

Si aktívny športove? Poctivý workoholik? Večný pohoďák? Ak áno, tak je pre teba podľa TV spotu vhodné açaico – zmes dužiny açai (70%), guaranového sirupu (25%), prírodnej príchute guaran, gumy guar, xanthanovej gumy, vody, glukózy a kyseliny citrónovej.

Açai 

Pod pojmom açai sa „skrýva“ malé v trsoch rastúce kôstkové ovocie palmy açai veľké približne 2,5cm. Na rozdiel od hrozna má len jednu veľkú kôstku (tvorí až 80 % plodu). Každý trs palmy açai má takmer tisíc bobúľ. Nezrelé plody sú zelenej farby a pri dozrievaní sa ich farba mení na tmavopurpurovú. Bobule açai sú veľmi bohaté na antioxidanty - napomáhajú znižovať škodlivé účinky voľných radikálov, ktoré sa podieľajú na starnutí organizmu - tvorbe vrások, vzniku chorôb... Obsahuje vitamíny A, B, C, D a E; minerály (mangán, horčík, fosfor, vápnik) a nenasýtené mastné kyseliny, ktoré sú dôležité pre udržiavanie zdravého srdca, ciev a nervovej sústavy. Neprehliadnuteľný je tiež vysoký podiel vlákniny. Chuťou a vôňou pripomína čokoládu a lesné plody.

Ďalšie benefity açai

dodáva energiu a zvyšuje výdrž ,

podporuje kardiovaskulárny systém a zvyšuje jeho odolnosť ,

podporuje imunitný systém: antioxidanty v bobuliach kombinované s esenciálnymi mastnými kyselinami pracujú ako antibakteriálny a antivirálny faktor,

udržiava dobrý cholesterol a bojuje so srdečnými ochoreniami: vyššie spomínané esenciálne mastné kyseliny a antioxidanty v bobuliach tiež bojujú so zlým cholesterolom (LDL), zároveň udržiavajú dobrý cholesterol (HDL) a bojujú proti srdečným ochoreniam; tie isté mastné kyseliny pomáhajú tiež pri absorbcii potrebných vitamínov, akými sú vitamíny A, E, D a K. Açai obsahuje tiež fytosteroly, skupinu rastlinných fytochemikálií, ktoré redukujú vstrebávanie cholesterolu v črevách; štúdie ukázali, že tieto rastlinné zložky môžu znižovať cholesterol u ľudí až o 15 %,

podporuje pokojnejší spánok: açai obsahuje aminokyseliny so schopnosťou uvoľňovať svaly, čoho následkom je práve pokojnejší spánok; takisto obsahuje vitamín B, ktorý dokáže regulovať tvorbu dopamínu a serotonínu (oba sú neurotransmitérmi - prenášačmi, ktoré ovplyvňujú spánok) v mozgu,

pomáha udržiavať optimálnu hodnotu pH zdravého človeka ,

podporuje chudnutie: kombinácia antioxidantov, esenciálnych mastných kyselín, fytosterolov a aminokyselín zlepšuje telesné funkcie - podporuje spracúvanie potravy, trávenie a zefektívňuje spaľovanie tukov.

Dostupnosť

Açai

V súčasnosti je dostupné sušené, šumivé a mrazené açai. My sme sa pozreli na mrazené açaico, ktoré je propagované aj vo vyššie uvedenom TV spote. Cena tohto produktu je 1,99€ za 170ml balenie, pričom nutričné hodnoty sú nasledovné:

Energetická hodnota: 424kJ

S: 13,1g

B: 1,4g

T: 4,21g

Vláknina: 0,9g

Sodík: 10,2mg

Vitamín E: 1,65g

Vápnik: 36,5g

Železo: 0,41g

Čiže na záver: Mrazené açai v podobe Açaica je podľa nášho názoru chutný (spočiatku trošku horké, neskôr sladké) dezert, skvelý zdravý variant zmrzliny. Tvrdenie z TV spotu, podľa ktorého je açaico vhodné na raňajky alebo na obed, však považujeme za mylné. Ovocnou dreňou, ktorým açai je, nie je možné nahradiť kvalitné a výživné jedlo.

Pôvodný autor (zdroj, www): Iwetka V. a slovenské a zahraničné portály

články o výžive

Výsledky klientov

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !

▸ CVIKY     ▸ ANATÓMIA     ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY     ▸ RECEPTY     ▸ DOPLNKY VÝŽIVY     ▸ ČLÁNKY