Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

FAQ
VÝŽIVA

Proteinové, bielkovinové koktajly,
vysvetlenie, porovnanie

Tréning, Proteinové, bielkovinové koktajly,  vysvetlenie, porovnanie

Čo sú proteíny ?


Bielkoviny, alebo proteíny sú často označované ako základ všetkého života. Bielkoviny patria k esenciálnym živinám, ich základnú štruktúru tvorí 20 rôznych aminokyselín

 

Rôzne bielkoviny - rôzne efekty 

Bielkoviny z mlieka, "mliečna bielkovina" obsahuje veľmi odlišné proteínové zložky, ktoré podporujú početné účinky v ľudskom tele. Dve hlavné frakcie mliečnej bielkoviny kazeín a srvátkový proteín, ktorý sa v angličtine volá Whey. Prvým dôležitým rysom kazeínu je dlhá doba zdržania sa v gastrointestinálnom trakte. Tvorí pevný gél, ktorý spomaľuje trávenie.

  • Whey proteín je rýchlo stráviteľný proteín, ktorého aminkiseliny sú schopné do 1 hodiny po konzumácii dosiahnuť vysoké hladiny v krvi.
  • Sojový proteín je po konzumácii stráviteľný niekde medzi kazeínom a Whey.
  • Proteín vaječného bielka obsahuje vo zvýšenom množstve aminokyseliny L-Methionin a L- Cystein. Pridaním vaječného proteínu k proteínovému prášku bude pomer aminokyselín zlepšený napr.iné zdroje bielkovín ako sója majú relatívne obmedzené množstvo oboch týchto aminokyselín.

Proteíny ako doplnok výživy

Kto vedie aktívny život a veľa športuje spotrebuje veľa energie.Preto je zdravá a vyvážená strava alfou a omegou v modernom silovom a výkonostnom športe. Tu, proteíny hrajú kľúčovú úlohu. Poskytujú napríklad svalom s potrebné živiny pomáhajú budovať svalovú hmotu a podporujú rýchle zotavenie po tréningu. Avšak, nie je proteín ako proteín. Človek musí dávať pozor na veľa vecí, aby sa úspešne budoval svaly.

Čo sú proteíny?

Proteíny patria popri tuku a sacharidoch k najdôležitejším živinám ktoré zabezpečujú životnedôležité funkcie v ľudskom tele. Bielkoviny sú makromolekuly, ktoré pozostávajú z rôznych aminokyselín. Proteíny sú palivom aj mazivom svalových buniek. Dávajú im nielen formu ale preberajú aj rôzne biochemické funkcie. K najdôležitejším funkciám proteínov patria okrem iného tvorba a udržiavanie buniek ľudského tela. To znamená, že proteíny sú zodpovedné okrem iného za stavbu, pohyb, metabolizmus, transport dôležitých látok v tele. Teda ak neprímame dostatok stravy bohatej na bielkoviny nemôžu byť tieto funkcie celkom zabezpečené. Typické syndrómy nedostatku proteínov môžu byť, napríklad svalová slabosť, retardácia rastu, vypadávanie vlasov.


Aká je priemerná požiadavka na proteíny?

Denná potreba bielkovín 0,8-1,0 gr. na kilogram telesnej hmotnosti, túto potrebu môže priemerný človek pokryť bez námahy prostredníctvom príjmu bežnej stravy. Zvlášť bohaté na bielkoviny sú mäso, mliečne výrobky, vajcia, orechy, sója a mnoho ďalších.

Proteíny vo výkonostnom a silovom športe

Pri silovom a vykonostnom športe je nevyhnutné zabezpečiť dostatočný prísun energie aby bol tréning účelný. Na podporu rastu svalstva,vytrvalosťa regeneráciu po tréningu existujú rôzne doplnky výživy. Tieto doplnky uľahčujú výkonostným športovcom pokrytie zvýšenej potreby proteínov.

"Bielkoviny sú makromolekuly, ktoré pozostávajú z rôznych aminokyselín. Proteíny sú palivom aj mazivom svalových buniek."

Pre každého kto sa vážne venuje výkonostnému športu a chce vybudovať svalovú hmotu je nevyhnutné dávať pozor na kvalitu potravín, pretože pri športe je telo donútené spotrebovávať omnoho viac energie. Denná potreba proteínov a ostatných minerálov u športovcov značne stúpa v porovnaní s priemernými ľudmi. Obzvlášť u silových športovcov ktorý chcú dosiahnuť maximálny svalový rozvoj sa môžu negatívne účinky nedostatku proteínov rýchlo zviditeľniť. Namiesto prírastkov svalovej hmoty môže dochádzať k jej úbytku pretože bielkovinové rezervy v tele sa rýchlo vyčerpávajú. Preto je veľmi dôležité udržiavať určitú hladinu bielkovín a zabezpečiť ich dostatočný príjem.

Kedy je potrebný vyšší príjem bielkovín?

Potreba bielkovín u športovcov sa môže blížiť až k 2 násobku poteby nešportovca. To je zhruba 1,6 -2 g bielkovín na kg telesnej hmotnosti u niektorých športovcov dokonca 3 gramy. Takýto príjem bielkovín môžeme dosiahnuť vysokým množstvom potravy bohatej na bielkoviny avšak v praxi je to náročné. Dobrou alternatívou sú preto doplnky výživy vo forme proteínových práškov, proteínových tyčiniek a ďalších aminokiselín ktoré pomáhajú športovcom po tréningu rýchlo regenerovať. Aj pre optimálnu prípravu na tréningsú suplementy najčastejšie prvou voľbou. Tak môžu takzvané rýchle proteíny (Whey Protein) vo veľmi krátkej dobe poskytnúť potrebné ingrediencie pre svaly.

Čo je srvátkový proteín?

Srvátkové bielkoviny sú veľmi kvalitné bielkoviny. Majú najvyššiu biologickú hodnotu zo všetkých bielkovín. V tomto prípade je táto hodnota 104 V porovnaní, pšeničný proteín má hodnotu len 57 a sójovej bielkoviny asi 80. Pre túto výnimočnosť môže byť srvátkový proteín veľmi rýchlo vstrebateľný a strávený. Po konzumácii Whey proteinu sú jeho aminokyseliny vo veľmi krátkom čase pripravené ako zdroj energie na budovanie svalovej hmoty.Preto sú obzvlášť vhodné pre rýchle zotavenie po cvičení a pre rýchly nárast svalovej hmoty.Srvátkový proteín má veľmi vysoký efekt pri budovaní svalovej hmoty. Obsah cukru v whey proteíne je relatívne nízky čo môže pozitívne prispieť k prevencii zažívacích problémov.

Ako je možné kompenzovať zvýšenú potrebu bielkovín?

Na čo sa zamerať pri Whey proteinoch?

Whey proteín nie je žiaľ vždy rovnako vysoko kvalitný proteín s vysokou biologickou hodnotou. V závislosti na spôsobe výroby, môže byť jeho hodnota zodpovedajúcim spôsobom veľmi vysoká alebo veľmi nízka. Táto skutočnosť sa zvyčajne odráža v cenách proteínov. Mnohé lacné výrobky často obsahujú srvátkové bielkoviny s veľmi nízkou biologickou hodnotou. Od takýchto výrobkov radšej ruky preč!


Existujú tri základné formy srvátkové bielkoviny: 

  • Koncentrát - je najjednoduchšia forma srvátkového proteínu. Bielkovina obsiahnutá v ňom je k dispozícii iba v koncentráte a má najnižšiu hodnotu. To sa môže pohybovať medzi 70 a 80%. Vzhľadom k tomu,že výrobný proces je pomerne jednoduchý sú srvátkové bielkovinové koncentráty ponúkané veľmi lacno.
  • Izolát - táto forma srvátkového proteínu má obsah proteínu asi 90 až 96%. Obsah tuku je pritom pod jedno percento. Existujú dva spôsoby výroby ako sa dá získať proteínový izolát, iónová výmena alebo proces mikrofiltrácie. V oboch metódach, sú produkované veľmi kvalitné bielkoviny , pričom proces mikrofiltrácia je oveľa šetrnejší a kvalitnejší.
  • Hydrolyzát - tu sú bielkoviny získavané metódou hydrolýzy. Vzhľadom k tomu, že proteínové reťazce sú rozdelené na malé segmenty môže byť hydrolyzát bielkoviny najrýchlejšie prijímaný a spracovaný v tele. Avšak, hydrolyzované proteíny majú veľmi horkú chuť, takže sú ponúkané predovšetkým v kapsliach. Do vysokokvalitných Whey proteínov su v menších množstvách primiešavané hydrolyzáty.

"Srvátkové bielkoviny sú veľmi kvalitné bielkoviny. Majú najvyššiu biologickú hodnotu zo všetkých bielkovín."


Užívanie Whey proteínov

Ideálne je srvátkový proteín, užiť ihneď po cvičení. Vzhľadom k tomu, že aminokiseliny Whey proteínu sú schopné byť pripravené na použitie vo veľmi krátkom čase, a s minimálnym úsilím na budovanie svalovej hmoty. Avšak, mali by ste spojiť užívanie čistých proteínov s inými doplnkami stravy pretože telo okrem bielkovín aj sacharidy a ďalšie minerály potrebuje na doplnenie zásob glykogénu. Ak ste v intenzívnej fáze tréningu má zmysel užívať Whey proteín aj doobeda týmto spôsobom si zabezpečíte zvýšenú potrebu proteínov rovnomerne počas dňa. Nie sú známe žiadne negatívne účinky srvátkového proteínu - samozrejme za predpokladu, že ste dodržiavali požiadavky na dávkovanie, proteín nie je ako náhrada za pestrej stravy. Pri správnom použití môže srvátková bielkovina pomôcť nadobudnúť svalovú hmotu a pozitívne prispieť k jej udržiavaniu.


V neposlednom rade je potrebné spomenúť, že proteín Whey je známy ako kráľ proteínov a nie bez dôvodu, patrí k najobľúbenejším doplnkom silových športovcov.

Našich 5 top Whey proteínov: 

Whey proteínov je na trhu bohaté zastúpenie ale nie všetky sú vhodné na budovanie svalovej hmoty a silový tréning.Od neznámich bezmenných výrobkov sa držte ďalej pretože tieto zväčša obsahujú bielkoviny s nízkou biologickou hodnotou.Tu je výber našich najoblúbenejších Whey proteínov:

optimal nutrition whey gold standard protein

optimal nutrition whey gold standard protein

1. ON 100% Whey Gold štandardWhey Gold Standard od Optimum Nutrition je jedným z najobľúbenejších produktov v súčasnej dobe. Je dobre znášaný a je vhodný aj pre osoby s laktózovou citlivosť. Skladá sa hlavne z proteínového izolátu s prímesou vysokohodnotného hydrolyzátu. 100 g výrobku obsahuje asi 79 g proteínu. Dokonca aj chuť Whey Gold štandard presvedčila absolútne, pretože je asi 20 rôznych príchutiach. Je špičkový produkt, ktorý môžete odporučiť každému. premium whey weider protein

2. Weider Premium WheyWeider Premium Whey môžete osloviť predovšetkým kvalitou. Obsahuje neuveriteľné 82 gr. proteínu na 100 g výrobku. Hoci je len k dispozícii 5 príchuti v porovnaní so zlatým štandardom chuťovo sú však veľmi príjemné nie príliž sladké ako niektoré proteíny. Komu záleží na kvalite volí Premium Whey. esn designer whey protein

3. ESN Designer WheyTí, ktorí dávajú prednosť produktu s inteligentným dizajnom, môžu sa uchýliť k Designer Whey. V tomto prípade je proteín veľmi kvalitný a je vyrábaný v Nemecku. Produkt má prijateľnú cenu a chuťovo je tiež vysoko hodnotený. Existuje celkom 11 rôznych chutí. V porovnaní s inými výrobkami obsahuje viacBCAA a ďalších aminokyselín. body attack extreme whey deluxe protein

4. Body Attack Extreme Whey DeluxeZvláštnosťou Whey Deluxe je skutočnosť, že obsah bielkovín v tomto prípravku je najvyšší. 100 g výrobku obsahuje takmer 84 gr. bielkovín. Žiadny iný testovaný produkt nemohol dosiahnuť tieto hodnoty. Celkom 8 rôznych príchutí. Iba rozpustnosť je horšia v porovnaní s ostatnými proteínmi. 100% whey protein scitec nutrition

5. Scitec Nutrition Whey Protein ProV SN Whey Protein Pro je dobrý srvátkový produkt s dobrým pomerom ceny a kvality. K dispozícii je celkom v 14 rôznych príchutiach. V porovnaní s inými výrobkami, tento výrobok obsahuje o niečo menej bielkovín (73 g na 100 g produktu).

"Po konzumácii Whey proteinu sú jeho aminokyseliny vo veľmi krátkom čase pripravené ako zdroj energie na budovanie svalovej hmoty."


Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA