online osobný tréner - vypracovanie programov na zmenu postavy - laco.lead1.eu
Umelé sladidlá, stévia, bez cukru

FAQ
VÝŽIVA

Umelé sladidlá, stévia
- bez cukru

Tréning, Umelé sladidlá, stévia - bez cukru

Byť štíhly je dnes in. S týmto trendom je často spojený tzv. light životný štýl. V čom spočíva? 

Predovšetkým v konzumácii nízkoenergetických potravín (menej než 40kcal/100g alebo menej ako 20kcal/100ml),potravín bez kalórií (menej než 4kcal/100ml),s nízkym obsahom tuku (menej než 3g tuku/100g alebo menej ako 1,5g/100ml), bez tuku (menej než 0,5g tuku na 100g alebo 100ml), s nízkym obsahom cukru (menej než 5g cukru na 100g alebo 100ml) alebo potravínbez cukru (menej než 0,5g cukru na 100g alebo 100ml), teda v konzumácii light (ľahkých) potravín. 

My sa dnes zameriame na poslednú z uvedených skupín, teda na potraviny bez cukru. Aby bolo jasné o čom hovoríme, rozlišujeme: 

  • jednoduché sacharidy (sladké) = cukry,
  • komplexné sacharidy (nesladké) = polysacharidy (napr. všetky druhy škrobov), oligosacharidy (napr. laktóza), vláknina,
  • umelé sladidlá = látky vyvolávajúce vnem sladkej chuti bez alebo s minimálnou energetickou hodnotou. 

Umelé sladidlá 

pôsobia na prvý pohľad na človeka v diéte priam zázračne. Veď predsa predstavujú možnosť ako si dopriať niečo sladké, a to bez cukru a zbytočných kalórií. V EÚ je povolených 10 sladidiel, z ktorých najčastejšie používané sú: 

Acesulfamdraseslný

(E 950):umelé sladidlo, ktoré je 200-krát sladšie ako biely cukor. Jeho chuť je veľmi sladká avšak s mierne horkastou pachuťou.Nevstrebáva sa, čo znamená, že je nekalorický a vylučovaný v nezmenenom stave. Je vhodný aj pre tepelné spracovanie. Môžeme ho nájsť v nápojoch, dezertoch, cukrovinkách, pekárenských výrobkoch ... 

Aspartám

(E 951): umelé sladidlo so sladivosťou 200-krát vyššou ako je sladivosť bieleho cukru. Jeho chuť je sladká, bez výraznejších vedľajších pachutí.Je nízkokalorický (približne 1600kJ na 100g). Využíva sa najmä v light nápojoch. Neodporúča sa tehotným a dojčiacim ženám. Rovnako sa neodporúča jeho dlhodobé užívanie,. Nie je vhodný na tepelnú úpravu.

Sacharín

(E 954): 300-500-krát sladší ako biely cukor. Má sladkú chuť, avšak tiež veľmi výraznú horkastú pachuť. Najčastejšie sa s ním stretneme v nealkoholických nápojoch, potravinách pre diabetikov, nízkoenergetických potravinách, žuvačkách, zaváraninách, horčici, vitamínových prípravkoch, cukrovinkách, zubných pastách, ústnych vodách, balzamoch na pery atď. Kvôli horkastej pachuti sa na tepelnú úpravu nevyužíva.

 

 

Všetky uvedené sladidlá majú však jedno spoločné, sú UMELÉ, teda chemicky vytvorené. 


Sladké, zdravé a PRÍRODNÉ sladidlo – STÉVIA

Jediným dostupným prírodným sladidlom (med a fruktóza nie je považovaný za sladidlo) je stévia, ktorá je zdravou alternatívou bieleho cukru a všetkých umelých sladidiel. Je bez kalórií, no napriek tomu až 300-krát sladšia ako biely cukor

Je dostupná vo forme čerstvých lístkov, sušená a aj vo forme kvapaliny. Žuvanie listov zabraňuje vzniku zubného kazu a výrazne napomáha odstráneniu zápachu z úst. Blahodarné účinky má aj v  oblasti vlasovej starostlivosti, kde pôsobí proti vypadávaniu vlasov.

Ďalej tiež podporuje činnosť pankreasu, chráni pred vysokým tlakom, podporuje trávenie, podieľa sa na zhutnení svalovej hmoty, pomáha so stabilizáciou hladiny cukru v krvi, pri liečbe akné a ekzémov, urýchľuje hojenie rán, posilňuje imunitný systém atď.

Jediným dostupným prírodným sladidlom (med a fruktóza nie je považovaný za sladidlo) je stévia, ktorá je zdravou alternatívou bieleho cukru a všetkých umelých sladidiel.


Pôvodný autor (zdroj, www): IVETKA V., PREŠOV


Výsledky klientov

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !

▸ CVIKY     ▸ ANATÓMIA     ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY     ▸ RECEPTY     ▸ DOPLNKY VÝŽIVY     ▸ ČLÁNKY