Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Probiotiká

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Väčšina ľudí pozná z vlastnej skúsenosti, že niektoré potraviny im vyhovujú z hľadiska tráviacich procesov a zlepšenia celkovej zdravotnej kondície. Patrí medzi ne napr. Cmar alebo jogurt.

Definícia

Názor na pozitívne pôsobenie takýchto potravín na zdravie sa datuje až na začiatok 20. storočia. Termín probiotiká bol použitý v druhej polovici 20. storočia. Bol použitý pre látky, vytvárané určitým mikroorganizmom pre rast mikroorganizmu iného. Mal znamenať opak termínu antibiotiká, ktoré iné mikroorganizmy ničia. V súčasnosti sa najčastejšie používa definícia: "Probiotiká sú živé mikroorganizmy pridávané do potravín, ktoré priaznivo ovplyvňujú zdravie ich konzumenta zlepšením rovnováhy črevnej mikroflóry."

Miesto pôsobenia probiotík

Pri zdravých ľuďoch je žalúdok aj tenké črevo bakteriálne osídlený len málo, mikroflóra sa sústreďuje do hrubého čreva. Je to z dôvodu, že trávenine prechádza žalúdkom a tenkým črevom dosť rýchlo na to, aby sa mohla výraznejšie prejaviť činnosť mikroflóry. V hrubom čreve sa rýchlosť podstatne znižuje. Prítomné baktérie majú tak možnosť štiepiť zložky potravy, ktoré prešli nestrávené tenkým črevom. Osídľovanie hrubého čreva začína po narodení, ale druhová pestrosť sa podstatne zvyšuje po ukončení dojčenia a prechodom na rôznorodú stravu.

Početnosť a rôznorodosť mikroflóry

Pri dospelých jedincoh je hrubé črevo osídlené mimoriadne početnými a rôznorodými baktériami, ktoré patria asi do 400 známych a mnohých doteraz neznámych druhov. Celkový počet mikroorganizmov v hrubom čreve sa odhaduje až na stovky biliónov. Celková hmotnosť baktérií v čreve dospelého človeka sa uvádza okolo 1 kg! Z hľadiska ovplyvniteľnosti potravou sú najvýznamnejšie baktérie rodu Bifidobacterium a Lactobacillus. Zloženie mikroflóry je ovplyvňované početnými faktormi. Patrí medzi ne zloženie potravy, množstvo, chemické zloženie a využiteľnosť živín pre baktérie, s rýchlosťou peristaltiky, hodnote pH črevného obsahu atď.

Probiotiká

Prínos pre zdravie

-zvýšenie odolnosti proti osídleniu mikroorganizmov, ktoré vyvolávajú hnačky

-zníženie hladiny LDL cholesterolu, čím sa podieľa na prevencii srdcovo-cievnych ochorení

-zníženie tvorby bakteriálnych enzýmov v hrubom čreve, ktoré môžu vyvolávať rast nádorov (bráni vzniku rakoviny žalúdka a hrubého čreva)

-zmiernenie intolerancie voči mliečnemu sacharidu (laktóze) u osôb takto postihnutých

-posilňuje imunitný systém

-Zvýšenie vstrebávania vápnika

-syntéza niektorých vitamínov (vitamín K a vitamíny skupiny B)

-potlačujú choroboplodné baktérie

-chráni a vyživuje sliznicu tráviaceho systému (hlavne v hrubom čreve)

-Znižuje riziko astmy a alergií u detí

-pomáhají pri liečbe zápalových ochorení čreva (Crohnova choroba)

-priaznivo ovplyvňujú priebeh atopického ekzému

-znovuobnovují črevnú mikroflóru po liečbe antibiotikami (zabraňujú tak hnačkám)

Čo podporuje rast probiotických baktérií

-dostatočný prísun vlákniny a komplexných sacharidov

-striedmy príjem živočíšnych potravín (obsahujú hnilobné baktérie a narúšajú črevnú prostredie)

-správnu životosprávu

-prísun potravín obsahujúce probitických kultúr (kyslé mliečne výrobky)

Čo potláča rast probatických baktérií

- Potraviny obsahujúce veľa proteolytických (hnilobných) baktérií (mäso, údeniny, vnútornosti, vajíčka, majonéza, nesprávne uskladnené potraviny)

Pre infekcie mikroorganizmom Helicobacter pylori a inými infekčnými mikroorganizmami

-nadmerný príjem sladkostí

-nadmerný príjem bielkovín a nedostatok komplexných sacharidov

-Nedostatok vitamínov B

-alkohol

-stres

Probiotiká ako doplnok stravy

Ak výrobok obsahuje viac druhov baktérií, zistite, či ak podiel aspoň jedného druhu predstavuje viac ako polovicu celkového množstva baktérií v tabletke. Tieto doplnky by mali byť skladované v chladničke. A v neposlednom rade dôsledne sledovať dátum upotreby! Spravidla sa užívajú s jedlom, aby baktérie prežili priame pôsobenie kyselín v žalúdku. Odporúča sa užívať s komplexom vitamínu skupiny B a kyselinou listovou. Denne by sa malo skonzumovať 4 až 6 miliárd baktérií. Počas prvých dní užívania sa môže objaviť nadúvanie, ktoré je normálnym prejavom zmeny črevnej flóry (z tohto dôvodu neprerušovať užívanie).

Kedy užívať probiotiká?

Ak máte hnačku, alebo zápchu, je dosť pravdepodobné, že niečo nie je v poriadku. Vtedy je čas nasadiť aj probiotiká.

Okrem toho je dobré brať probiotiká v prípade, že

držíte redukčnú (alebo inú) diétu

beriete antibiotiká, chemoterapeutiká

ste často chorí (infekcie dýchacích ciest, časté prechladnutia, virózy…)

máte hnačku, zápchu, alebo vetry

žijete dlhodobo v strese, alebo prežívate záťažovú situáciu

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA