online osobný tréner - vypracovanie programov na zmenu postavy - laco.lead1.eu
Sacharidy, aké a prečo?

Sacharidy - aké sú tie správne a prečo?

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Doba sacharidom (alebo po starom karbohydrátom) nepraje. Sme svedkami ich masívneho démonizovania a nie je tak divu, že sa ich veľa ľudí bojí jesť a vyrástla celá generácia "sacharofobikov". Sacharidy sú tiež spolu s proteínmi najdiskutovanejšiou zložkou stravy medzi ľuďmi, venujúcimi sa športu. Športovci potrebujú pre dobrý výkon ich vyšší príjem než bežná populácia.

V debatách sa hojne objavuje rozdeľovanie sacharidov na "dobré" a "zlé". Toto rozdelenie korešponduje s rozdelením na sacharidy nerafinované a rafinované. Tie nerafinované sú jedlom, ktoré obsahuje komplexné sacharidy vrátane prírodných cukrov a vlákniny. Rafinované sacharidy sú v jedlách typu biely chlieb, biela múka alebo biely cukor, teda v potravinách, ktoré prešli zložitým procesom spracovania, ktorý spôsobil, že v nich nezostali žiadne živiny.

Najlepším zdrojom "dobrých" sacharidov sú celozrnné obilniny, zelenina a ovocie, fazuľa a ďalšie strukoviny, ryža, orechy a semená. Vyhnúť by ste sa naopak mali rafinovaným potravinám, teda typicky bielej múke, akémukoľvek trstinovému cukru (bielemu i hnedému), ale aj "zdravým sladidlám" typu Agávový, javorový či ryžový sirup. Telo ich spracuje príliš rýchlo, čo sa negatívne odrazí na rozkolísaní hladiny vášho krvného cukru (telom prejde "vlna," ktorá ale rýchlo opadne). Ako alternatívne sladidlo možno odporučiť stéviu, alebo lipu.

 

Sacharidy  - aké sú tie správne a prečo?

Prečo nieje dobré sachardy vylúčiť úplne zo stravy?

5 zásadných procesov, na ktoré telo využíva sacharidy:

1) Energia

Sacharidy poskytujú telu okamžitú energiu. Ak nebudete prijímať dostatok sacharidov, budete stále unavení. Lepšie je prijímať sacharidy na začiatku dňa, keď je potreba energie najvyššia. Ideálne na raňajky obsahujúce celozrnné obilniny, ktoré telo páli celý deň. Sacharidy z celozrnných obilnín sa do krvi uvoľňujú postupne, takže vám zabezpečia energiu na celý deň.

2) Trávenie

Sacharidy obsahujú vlákninu, ktorá pomáha zažívaniu.

3) Metabolizmus

Sacharidy poskytujú energiu, ktorá je nevyhnutná pre správny metabolizmus. Bez energetických kalórií (čo sú práve sacharidy) sa bude váš metabolizmus zhoršovať. Veľa ľudí si myslí, že keď nízkosacharidové diéty spôsobujú stratu váhy, tak tiež zlepšia ich metabolizmus. Lenže opak je pravdou. Vynechaním sacharidov možno schudnete, ale váš metabolizmus sa spomalí.

4) Spánok

Určité druhy sacharidov ako sú ovsené vločky, tekvica, sladké zemiaky, banány a hnedá ryža obsahujú veľké množstvo tryptofánu, esenciálne aminokyseliny, ktorá podporuje dobrý spánok. Ovsené vločky podporujú tvorbu hormónu melatonínu, ktorý pomáha spánok regulovať. Ak pred spaním zjete nejaké komplexné sacharidy, môže vám to pomôcť rýchlejšie zaspať a spať kvalitnejšie.

5) Mozgové funkcie

Naše telá využívajú sacharidy k fungovaniu mozgu. Jedlá ako ovocie a zelenina, ovsené vločky, fazuľa, orechy a semená obsahujú celý rad sacharidov, ktoré nám pomáhajú sa sústrediť a držať sa v dobrej nálade. Bez sacharidov môžete mať problémy s koncentráciou alebo depresiami.

články o výžive

Výsledky klientov

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !

▸ CVIKY     ▸ ANATÓMIA     ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY     ▸ RECEPTY     ▸ DOPLNKY VÝŽIVY     ▸ ČLÁNKY