Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Sacharidy - aké sú tie správne a prečo?

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Doba sacharidom (alebo po starom karbohydrátom) nepraje. Sme svedkami ich masívneho démonizovania a nie je tak divu, že sa ich veľa ľudí bojí jesť a vyrástla celá generácia "sacharofobikov". Sacharidy sú tiež spolu s proteínmi najdiskutovanejšiou zložkou stravy medzi ľuďmi, venujúcimi sa športu. Športovci potrebujú pre dobrý výkon ich vyšší príjem než bežná populácia.

V debatách sa hojne objavuje rozdeľovanie sacharidov na "dobré" a "zlé". Toto rozdelenie korešponduje s rozdelením na sacharidy nerafinované a rafinované. Tie nerafinované sú jedlom, ktoré obsahuje komplexné sacharidy vrátane prírodných cukrov a vlákniny. Rafinované sacharidy sú v jedlách typu biely chlieb, biela múka alebo biely cukor, teda v potravinách, ktoré prešli zložitým procesom spracovania, ktorý spôsobil, že v nich nezostali žiadne živiny.

Najlepším zdrojom "dobrých" sacharidov sú celozrnné obilniny, zelenina a ovocie, fazuľa a ďalšie strukoviny, ryža, orechy a semená. Vyhnúť by ste sa naopak mali rafinovaným potravinám, teda typicky bielej múke, akémukoľvek trstinovému cukru (bielemu i hnedému), ale aj "zdravým sladidlám" typu Agávový, javorový či ryžový sirup. Telo ich spracuje príliš rýchlo, čo sa negatívne odrazí na rozkolísaní hladiny vášho krvného cukru (telom prejde "vlna," ktorá ale rýchlo opadne). Ako alternatívne sladidlo možno odporučiť stéviu, alebo lipu.

 

Sacharidy  - aké sú tie správne a prečo?

Prečo nieje dobré sachardy vylúčiť úplne zo stravy?

5 zásadných procesov, na ktoré telo využíva sacharidy:

1) Energia

Sacharidy poskytujú telu okamžitú energiu. Ak nebudete prijímať dostatok sacharidov, budete stále unavení. Lepšie je prijímať sacharidy na začiatku dňa, keď je potreba energie najvyššia. Ideálne na raňajky obsahujúce celozrnné obilniny, ktoré telo páli celý deň. Sacharidy z celozrnných obilnín sa do krvi uvoľňujú postupne, takže vám zabezpečia energiu na celý deň.

2) Trávenie

Sacharidy obsahujú vlákninu, ktorá pomáha zažívaniu.

3) Metabolizmus

Sacharidy poskytujú energiu, ktorá je nevyhnutná pre správny metabolizmus. Bez energetických kalórií (čo sú práve sacharidy) sa bude váš metabolizmus zhoršovať. Veľa ľudí si myslí, že keď nízkosacharidové diéty spôsobujú stratu váhy, tak tiež zlepšia ich metabolizmus. Lenže opak je pravdou. Vynechaním sacharidov možno schudnete, ale váš metabolizmus sa spomalí.

4) Spánok

Určité druhy sacharidov ako sú ovsené vločky, tekvica, sladké zemiaky, banány a hnedá ryža obsahujú veľké množstvo tryptofánu, esenciálne aminokyseliny, ktorá podporuje dobrý spánok. Ovsené vločky podporujú tvorbu hormónu melatonínu, ktorý pomáha spánok regulovať. Ak pred spaním zjete nejaké komplexné sacharidy, môže vám to pomôcť rýchlejšie zaspať a spať kvalitnejšie.

5) Mozgové funkcie

Naše telá využívajú sacharidy k fungovaniu mozgu. Jedlá ako ovocie a zelenina, ovsené vločky, fazuľa, orechy a semená obsahujú celý rad sacharidov, ktoré nám pomáhajú sa sústrediť a držať sa v dobrej nálade. Bez sacharidov môžete mať problémy s koncentráciou alebo depresiami.

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA