Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

FAQ
VÝŽIVA

Aké doplnky
výživy vyberať ?

Tréning, Aké doplnky  výživy vyberať ?

...Chodíte do posilovne, ale myslíte si, že doplnky stravy sú obyčajným žrútom peňazí bez väčšieho efektu? Prečítajte si, ktoré doplnky výživy stoja za investovanie. 

Na trhu dnes nájdete naozaj veľa produktov a každý vám nasľubuje, ako po ňom budete ľahko naberať svalovú hmotu. Po prvé je nutné si uvedomiť, že samotné doplnky vám svaly nespravia, ale iba vám pomôžu nárast svalovej hmoty urýchliť. Rozhodne sa nejedná o zázračné veci a je potreba drieť rovnako, ako bez nich. Pozrite si, ako tieto doplnky stravy vhodne užívať, aby bol efekt čo najlepší. 

Proteín 

Proteín je nevyhnutný pre tvorbu svalov, bez neho jednoducho rásť nebudú. Proteín sa totiž skladá z aminokyselín, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi svalového tkaniva. Proteínové prášky a tyčinkou poskytujú vysoko kvalitné bielkoviny. Existujú dva rôzny typy proteínových práškov a každý druh by sa mal užívať trochu inak.

Srvátkový proteín 

Srvátkový proteín po anglicky označovaný ako WHEY je ideálny pre tých, ktorí si chcú budovať svalovú hmotu. Rýchlo sa telom vstrebáva, má nízky obsah tuku a je vhodné ho užívať nielen po tréningu, ale aj každé ráno.

Kazeínový proteín 

Kazeín z angličtiny casein sa telom vstrebáva veľmi pomaly, približne v rozmedzí 2-7 hodín. Mal by sa používať iba v prípade, že nepotrebujete do tela dostať proteín hneď. Mal by sa užívať potrebné pred spaním alebo ako rýchla náhrada jedla.

Kreatín

Kreatín je skvelý doplnok pre získanie svalovej hmoty. Prirodzene sa vyskytuje v ľudskom tela a nachádza sa v niektorých potravinách, ako je napríklad červené mäso. Kreatín zvyšuje zdroj energie dôležitý pre výbušnú silu a umožní vám tak zdvihnúť ťažšie váhy, zvýši vašu schopnosť častejšieho opakovania cvikov a pomáha urýchľovať proces stavby svalov.

 

Doplnky na zvýšenie hmotnosti 

Športovci a fyzicky aktívni ľudia majú väčšiu potrebu príjmu kalórií. Kalórie sú dôležité pre rast svalov, a tak ich musíte telu dodať dostatok. V jednej porcii týchto doplnkov je približne 400-1200 kalórií a je dôležité, aby ste si strážili aj ďalšie príjmy potravy.

Multivitamíny 

Multivitamíny hrajú dôležitú úlohu nielen v celkovom zdravotnom stave, ale aj pri budovaní svalov. Ľudia, ktorí sa fyzicky vyčerpávajú, potrebujú dostatok rôznych vitamínov a minerálov. Ak denne nezjete dostatočné množstvo, doplňte ho aspoň tabletami.

 


Glutamín

L-glutamín je najviaczastúpená aminokyselina, ktorá sa nachádza v svalovom tkanive. Pomáha predchádzať svalovej strate a zlepšuje zotavenie. Čím rýchlejšie sa svaly zotaví, tým skôr môžete pokračovať. Glutamín je tiež hlavným zdrojom energie pre imunitný systém, čo vám môže pomôcť prekonať rôzne choroby. Prídavky glutamínu môžete požívať pokojne po celý rok, ale nemal by sa užívať súčasne s kreatínom. Berte ho pred tréningom a pred spaním, najlepšie variantom je pridať ho do proteínového kokteilu.

"Bielkovina je dôležitá pri neprebernom množstve fyziologických funkcií, ktoré sú dôležité pre tvoju fyzickú výkonnosť a zdravie. "

Oxid dusnatý 

Oxid dusnatý je forma plynu, ktorý vzniká v tele a komunikuje s ostatnými bunkami. Používa sa na zlepšenie prietoku krvi a mal by sa používať pred tréningom.

Viac o proteínoch - bielkovinách

Čo sú proteíny ?

Bielkoviny, alebo proteíny sú často označované ako základ všetkého života. Bielkoviny patria k esenciálnym živinám, ich základnú štruktúru tvorí 20 rôznych aminokyselín.

Bielkovina je dôležitá pri neprebernom množstve fyziologických funkcií, ktoré sú dôležité pre tvoju fyzickú výkonnosť a zdravie. Pretože telo nedokáže ukladať bielkoviny do zásoby je nevyhnutný ich pravidelný príjem. Zdroje proteínov môžu byť živočíšneho alebo rastlinného pôvodu. K živočíšnym zdrojom bielkovín patrí mäso, ryby a mliečne výrobky z rastlinných zdrojov sú to najmä strukoviny a sója.Kto chudne potrebuje viac.

Zo živočíšnych a rastlinných potravín ako je napríklad mlieko alebo sója môže byť izolovaný proteín. Tento proteín je k dispozícii v práškovej forme. Lahodné koktaily sú zdrojom vysokokvalitných bielkovín a sú tiež chudobné na tuk a cukor.

Prečo je bielkovinový koktail užitočný po tréningu keď chcem

Zo zvýšením podielu bielkovín v strave na 1,5-2 g na kilogram hmotnosti za deň ľahšie dosiahneme redukciu hmotnosti. Proteín podporuje tvorbu a tvarovanie svalstva po tréningu a tým aj spotrebu kalórií. Aby sa spotreba kalórií nevymkla spod kontroly je rovnako dôležité konzumovať potraviny s nízkym obsahom tukov a cukru.

Bielkovina na budovanie svalstva

Len príjem proteínov neprinesie nárast svalovej hmoty. Základný kameň pre budovanie svalov je intenzívny silový tréning. Tréningom môže telo budovať svalovú hmotu iba v prípade dostatočného prísunu proteínov. Proteín je stavebný materiál pre svaly! 

Denný príjem bielkovín by mal byť asi 2 g na kilogram telesnej hmotnosti za deň. Najmä fáza bezprostredne po tréningu má byť využitá pre podporu rýchlej stimulácie rastu svalov. Tu proteínové prášky majú tú výhodu, že živiny sú rýchlo vstrebateľné. Preto pi ihneď po tréningu proteínový koktail - tak optimalizuješ svoj osobný tréningový úspech!

Dokonca aj v netréningový deň, je príjem bielkovín dôležitý, pretože v netréningový deň regeneruje svalová hmota a je vybudovaná ďalšia!

Proteíny a vytrvalosť

Ak nie je prostredníctvom výživy dostatočne pokrytá potreba bielkovín pri väčšej telesnej záťaži organizmus siaha po vlastných proteínoch. To môže mať negatívny vplyv na kondíciu, vytrvalosť a športový výkon. Výživa vytrvalostných športovcov by mala mať 15% podiel bielkovín z celkovej potreby energie. Zdroje potravín vhodné na pokrytie tejto potreby sú napr. nízkotučné mliečne výrobky, mlieko,tvaroh, syr, chudé mäso,strukoviny, vajcia.

Rôzne bielkoviny - rôzne efekty 

Bielkoviny z mlieka, "mliečna bielkovina" obsahuje veľmi odlišné proteínové zložky, ktoré podporujú početné účinky v ľudskom tele. Dve hlavné frakcie mliečnej bielkoviny kazeín a srvátkový proteín, ktorý sa v angličtine volá Whey.

Prvým dôležitým rysom kazeínu je dlhá doba zdržania sa v gastrointestinálnom trakte. Tvorí pevný gél, ktorý spomaľuje trávenie. Whey proteín je rýchlo stráviteľný proteín, ktorého aminkiseliny sú schopné do 1 hodiny po konzumácii dosiahnuť vysoké hladiny v krvi. Sojový proteín je po konzumácii stráviteľný niekde medzi kazeínom a Whey.

"Zo zvýšením podielu bielkovín v strave na 1,5-2 g na kilogram hmotnosti za deň ľahšie dosiahneme redukciu hmotnosti."


Proteín vaječného bielka obsahuje vo zvýšenom množstve aminokyseliny L-Methionin a L- Cystein. Pridaním vaječného proteínu k proteínovému prášku bude pomer aminokyselín zlepšený napr.iné zdroje bielkovín ako sója majú relatívne obmedzené množstvo oboch týchto aminokyselín.


Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA