Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

FAQ
VÝŽIVA

Delená
strava

Tréning, Delená  strava

Pre správne fungovanie nášho tela je dôležitá výživa, látková výmena a vylučovanie. Ak prirovnáme naše telo k peci, tak palivom je naša výživa, látková výmena spaľovaním a odstránenie popola je vylučovanie. Ak je stravy nedostatok, prebytok alebo je nevhodné, rovnako pri zlom spaľovaní alebo pri nedostatočnom odstraňovaní „popola“, ostávajú v našom tele odpadové látky.

Ich hromadenie spôsobuje zhoršenie zdravotného stavu a  poruchy telesnej rovnováhy - celková únava, bolesti hlavy a brucha, bolesti kĺbov a svalov, problémy s kožou a vlasmi, opuchnuté viečka, začervenané oči, upchaný nos, lepkavý alebo suchý pocit v ústach, povlak na jazyka; zlá pamäť, nepozornosť, zlá nálada, ...

Prevenciou pred kumulovaním týchto jedov je podľa mnohých odborníkov prirodzená strava poskytujúca telu všetky potrebné živiny pre optimálnu prácu organizmu. Takouto stravou je aj delená strava.

Čo je delená strava? 

Delená strava predstavuje formu výživy, ktorá je založená na konzumovaní prevažne rastlinnej stravy a mliečnych výrobkov. Najväčší podiel na dennom objeme stravy majú teda šaláty, zelenina, ovocie, mlieko a mliečne výrobky. Mäso a ryby rovnako ako potraviny bohaté na sacharidy (chlieb, ryža, cestoviny) k delenej strave tiež patria, avšak konzumujú sa v menšom množstve. 

Táto forma výživy je založená na dvoch základných pravidlách: 

  1. Bielkoviny a sacharidy je nutné konzumovať vždy oddelene
  2. Je nevyhnutné udržiavať v tele rovnováhu medzi kyslými a zásaditými zložkami potravy


Prečo nemožno kombinovať bielkoviny so sacharidmi?

Oddeleniu konzumácie sacharidov od bielkovín je potrebné kvôli rozdielnosti ich trávenia. Trávenie sacharidov: prebieha v ústach za prítomnosti enzýmu amylázy, ktorý sa do ústnej dutiny dostáva zo slinných žliaz. Rozkladá škroby (komplexné sacharidy) obsiahnuté v strave na malé čiastočky. K tomu potrebuje mierne zásadité prostredie. Ak také prostredie nemá, nemôže enzým emyláza optimálne pracovať, čo znamená, že škroby sa dostanú do žalúdka a do tenkého čreva takmer nerozložené, teda takmer nestrávené. Škroby sú ďalej pomocou amylázy trávené v tenkom čreve, kam sa dostáva zo slinivky brušnej. Ak nie je v čreve mierne zásadité prostredie, môže tak tu dôjsť k obmedzeniu trávenia. Následkom toho dochádza ku kvasným procesom spojeným s tvorbou plynu. To sa prejavuje pocitom plnosti po jedle a tiež bolestivým nafukovaním. Trávenie bielkovín: začína v žalúdku za prítomnosti enzýmu pepsínu a kyseliny soľnej. Ak má trávenie bielkovín prebiehať optimálne, musí byť v žalúdku veľmi kyslé prostredie.

"Oddeleniu konzumácie sacharidov od bielkovín je potrebné kvôli rozdielnosti ich trávenia. "

Ak jeme potravinu s vysokým obsahom bielkovín (mäso, ryby) spolu s potravinou bohatou na sacharidy (zemiaky, ryža), trávenie správe neprebieha, pretože enzýmy pepsín a amyláza pôsobia proti sebe a navyše, každý z nich potrebuje iné prostredie (amyláza mierne zásadité a pepsín veľmi kyslé). V takýchto prípadoch má telo nadmiernu sťaženú prácu s trávením. Následkom toho sú časté pocity únavy po jedle. 

Ako udržím rovnováhu medzi kyslými a zásaditými zložkami?

Kyseliny a zásady sú do tela privádzané zvonku potravou alebo sú výsledkom látkovej výmeny v organizme. Po požití rôznych potravín prebieha látková výmena v tele odlišným spôsobom. Z jednej vznikajú v tele kyseliny (tzv. kyselinotvorné potraviny), z iných zásady (tzv. zásadotvorné potraviny). 

Kyseliny a zásady sú do tela privádzané zvonku potravou alebo sú výsledkom látkovej výmeny v organizme. Po požití rôznych potravín prebieha látková výmena v tele odlišným spôsobom. Z jednej vznikajú v tele kyseliny (tzv. kyselinotvorné potraviny), z iných zásady (tzv. zásadotvorné potraviny). 

Všeobecne sa dá povedať, že potraviny, ktoré sú zložené prevažne z bielkovín, ako aj potraviny s vysokým obsahom sacharidov sú kyselinotvorné. Okrem toho je zaujímavé, že potraviny živočíšneho pôvodu sú kyselinotvorné a potraviny rastlinného pôvodu majú naopak charakter zásaditý. Pre menšiu predstavu uvádzame menšiu tabuľku:

"Všeobecne sa dá povedať, že potraviny, ktoré sú zložené prevažne z bielkovín, ako aj potraviny s vysokým obsahom sacharidov sú kyselinotvorné. "


Delená strava v praxi 

Na delenie potravín a na zostavovanie jedálnička delenej stravy sme sa opýtali pani Gitky, ktorá sa riadi delenou stravou od roku 1995.

Ako delíte potraviny, do koľkých skupín?
Odpoveď: Vo svete je známych viacero alternatív delenej stravy, ktoré zaraďujú potraviny do rôznych skupín a podskupín. Mne sa osvedčila delená strava podľa Dr. Haya, ktorú som si upravila na naše podmienky. 

Ako to funguje?
Odpoveď: Delená strava podľa Dr. Haya rozlišuje 3 skupiny potravín: 

 

  • 1. Sacharidy: všetky druhy obilnín (pšenica, žito, jačmeň, proso, kukurica, ryža), celozrnné výrobky (celozrnný pečivo, cestoviny, kaša), zelenina a ovocie (zemiaky, banány, čerstvé ďatle a figy, sušené banány, sušené hrozienka, sušené marhule), sladidlá (med, javorový sirup)
  • 2. Bielkoviny: všetky druhy mäsa a mäsových výrobkov, mlieko, syry (do 50% tuku v sušine), vajcia, tofu, ovocie: kôstkové,  bobuľové ovocie, exotické ovocie (okrem banánov), citrusové
  • 3. Neutrály: ovocie a zelenina, huby, zakýsané mliečne výrobky, všetky jadrá a semená, syry (nad 60% v sušine) Pričom bielkoviny je možné kombinovať s neutrálmi a rovnako je možné s neutrálmi kombinovať aj sacharidy.

 

V čom spočíva Vaša úprava?
Odpoveď: Tým, že som na delenej strave už pomerne dlho (od roku 1995) upravila som delenie potravín na naše (slovenské) podmienky nasledovne:
K sacharidom som ešte pridala kel, čokoládu, puding (ten robím zo zriedenej smotany).
K neutrálom som zaradila všetky mliečne výrobky okrem sladkého mlieka. Teda aj smotanu, jogurt, tvaroh, maslo. Ďalej som tu zaradila aj mäso, ktoré nie je tepelne spracované – varením, pečením, dusením, vyprážaním. Takže si môžem pochutnať s chlebíkom aj na kyslých rybkách, či údenáči. Vaječný žĺtok je neutrál.
K bielkovinám zaraďujem všetko ovocie, okrem banánov a celé vajce. Vôbec sa nezaoberám % tuku v sušine. 

rečo ste začali s delenou stravou?
Odpoveď: Mala som zažívacie problémy, veľmi ma pálila žáha a nič nepomáhalo – ani Anacid, ani Rektal, ... sem-tam sóda bikarbóna. Tá však veľmi viazala vodu, takže som bola poriadna buchtička. Keď som začala deliť, hneď, už na druhý deň som nepociťovala žiadne pálenie žáhy. Tak som si povedala, že za to nič nedám a budem deliť ďalej. Veľmi ma však prekvapilo, keď som po prvom mesiaci schudla 4 kilogramy.

A koľko ste celkovo schudli?
Odpoveď: Celkom som schudla 33 kíl. Nebolo to naraz, bolo to cca za 15 mesiacov.

Poďme ale späť k strave. Takže vôbec nejete napr. buchty na pare?
Odpoveď: Buchty na pare robím na vodovom základe. Namiesto mlieka však môžete použiť zriedenú smotanu. Buchtičky si môžete poliať prepraženým maslom. V podstate pri kysnutých výrobkoch z múky používam namiesto mlieka vodu. A  vodu používam aj pri mnohých koláčikoch.

A čo alkohol? Môže sa konzumovať?
Odpoveď: V primeranom množstve áno. Víno je bielkovina. Tvrdý alkohol (napr. vodka) je neutrál. Netreba však preháňať.

Kde sú zaradené strukoviny?
Odpoveď: Strukoviny sú viac-menej vyvážené, zaradila som ich k neutrálom, t.j. konzumujem ich s mäsom bez zemiakov a chleba. Keď mám chuť na zmenu, tak strukoviny s chlebíkom ale bez mäsa.

Varíte pre seba doma osobitne?
Odpoveď: Nie. Keď varím, tak varím tak, aby som mohla kombinovať. V mojej kuchyni má najväčšiu prioritu zelenina v rôznej forme – dusená, varená, pečená, zapekaná, surová. A neverili by ste, koľko jedál sa dá zo zeleniny pripraviť a sú pri tom aj veľmi chutné. Moje deti majú napr. veľmi radi zeleninu so zeleninou a k tomu zeleninový šalát = zapekaná zelenina s dusenou zeleninou a zeleninový šalát.

Delia stravu aj Vaše deti?
Odpoveď: Moje deti spočiatku nedelili vôbec. Prirodzeným spôsobom však dospeli k tomu, že začali deliť stravu. Syn delí stravu ako ja, pričom raz v  týždni má vysoko sacharidový deň, t.j. dopraje si sladkostí čo srdce ráči. Dcéra si našla svoju vlastnú cestu, tiež kombinuje stravu ale na trochu inom základe (neviem to správne pomenovať – sleduje si obsah sacharidov a bielkovín v jedle – niečo ako fitnes.

Boli ste pre už niekoho inšpiráciou?
Odpoveď: Áno, hlavne v čase, keď bol viditeľný úbytok na váhe. Váhu si viac-menej držím už skoro 20 rokov. Mnohí však prestali skôr ako začali. Hľadali za delenou stravou len rýchly úbytok hmotnosti a od delenia ich odrádzalo, že fakt, hlavne zo začiatku, museli sledovať čo jedia. Všetci však konštatovali, že keď delili, nemali problémy s trávením, cítili sa ľahšie a zaznamenali aj úbytok na váhe.

Ako kombinujete v bežný deň?
Odpoveď: Zo začiatku som si určila dni. Buď som mala sacharidový deň alebo bielkovinový deň. To bolo do času, kým sa mi delenie nedostalo do krvi. Teraz už bežne kombinujem aj v priebehu dňa. Predsa nie je problém, keď si ráno dáte grahamový rožok s maslom/syrom/tvarohovou nátierkou a zeleninou (sacharid), na desiatu jogurt (neutrál), na obed dusené mäsko/zeleninu s tofu/ zapekanú zeleninu so syrom a zemiakmi, ... a zeleninový šalát, na olovrant tvaroháčik (neutrál) a na večeru napr. grilované kurčiatko so zeleninovým šalátom (bielkovina). Zo začiatku je však najlepšie zachovávať čisto sacharidový alebo čisto bielkovinový deň. Netreba zabúdať na dostatočný príjem tekutín. Ja pijem buď čistú vodu alebo bylinkové čaje – neosladené. A kávu si tiež doprajem, tú však nesladím. A začala som sa aj viac hýbať.

Mohli by ste nám na záver prezradiť recept na vaše obľúbené jedlá – sacharidové a bielkovinové?
Odpoveď: Mám rada všetko. Nie som prieberčivá. Delenie pre mňa nie je delením, stalo sa jednoducho spôsobom stravovania a bežnou súčasťou môjho života.

Pôvodný autor (zdroj, www): Iveta Vavreková, Prešov - laco.lead1.eu


Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...



VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA