online osobný tréner - vypracovanie programov na zmenu postavy - laco.lead1.eu
Mrkva obyčajná Daucuscarota

FAQ
VÝŽIVA

Mrkva obyčajná
Daucuscarota

Tréning, Mrkva obyčajná Daucuscarota

Mrkva sa bežne pestuje v našich končinách a nájdeme ju azda v každej záhrade. Dá sa povedať, že sme na nej všetci vyrástli. A to je dobre. Odborníci totiž považujú mrkvu za skutočný vitamínový klenot.

Mrkva je bohatá na karotén a betakarotén, ktorýsa v organizme mení na Vitamín A (retinol). 100 gr. mrkvy znamená trojnásobok dennej odporúčanej dávky vitamínu A. Ďalej obsahuje vitamíny BCEHkyselinu listovúpantoténovúkremičitúpektínové látky a silice a z dôležitých stopových prvkov najmä draslík, sodíkvápnikhorčíkfosforsírumangánželezomeď a zinok. Na rozdiel od iných druhov zeleniny je uprednostňovaná varená forma, ktorá zabezpečuje účinnejšie vstrebávanie karoténov do celého ľudského tela, ako surová forma.

Mrkva obsahuje 88% až 90 % vody, zhruba 3% proteínov, zanedbateľné množstvo tuku a žiaden cholesterol. Pri sto gramoch má okolo 41-43 kalórií. Mrkva obsahuje 8,9 gramov sacharidov na 100 g. Bohatá je na vlákninu, ktorej obsahuje 2,5 gramu. 

Obsahuje však aj veľa iných vitamínov a užitočných látok. Bohaté zastúpenie majú už spomínané karotény a vitamíny C a K. Nájdete v nej aj významné množstvo vitamínov skupiny B, draslíka a minerálov, ako mangán, meď či fosfor. Vyskytujú sa v nej však aj vitamíny E a H či sodík s vápnikom, horčíkom, železom, zinkom a sírou. 

A tu je jeden z mnoha spôsobov využitia mrkvy v kuchyni :

Pečená zelenina v rúre:

mrkva, zeler, kaleráb, hokaido, červená repa, olej, balsamiko ocot alebo redukcia, hrubozrnná soľ, provensálske bylinky alebo iné sušené bylinky podľa chuti. Z týchto ingrediencíí ľahko vykúzlime zdravú a chutnú prílohu, ktorú už poznajú mnohí milovníci delenej stravy. Na plech vystlaný papierom na pečenie poukladáme nakrájanú zeleninu, pokvapkáme olejom, balsamikom, posypeme bylinkami, posolíme a premiešame (klľudne aj rukami). Upečieme. Podávame ako chutnú prílohu.

Ak pred koncom pečenia pridáme kozí syr alebo syr balkánskeho typu, môžeme zeleninku podávať ako teplý šalát. V jednoduchosti je krása smile

Zloženie na 100g surovej mrkvy ( energetická hodnota 181 kJ = 43 kcal)

Proteíny - 1,03g     
Uhľohydráty - 7,14g     
Vláknina - 3 g     
Vitamín A - 2813µg    
Vitamíny B - 0,22mg    
Niacín - 1,11mg    
Vitamín C - 9,30mg    
Vitamín E - 0,460mg
Vápnik - 27mg
Fosfor - 44mg
Horčík - 15mg
kyselina listová - 14µg
draslík - 323mg 
zinok - 0,200mg
tuk spolu - 0,190g 
nasýtený tuk - 0,030g
sodík - 35mg
cholesterol - 0

Výsledky klientov

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !

▸ CVIKY     ▸ ANATÓMIA     ▸ NUTRIČNÉ TABUĽKY     ▸ RECEPTY     ▸ DOPLNKY VÝŽIVY     ▸ ČLÁNKY