Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Výkrik do tmy? Hladovka

Blog IWetky z Prešova

Predstavte si pána, ktorého náplňou práce je príjem nových zásielok, triedenie a ukladanie starších a vyradzovanie tých nepotrebných. Predstavte si pána neustále pobehujúceho po miestnosti plnej regálov a balíkov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Pána, ktorému neustále prihadzujeme nové balíky a tým ho zamestnávame na 24 hodín denne. Raz za čas by si ale zaslúžil dovolenku, čo poviete? V čom je háčik?

Balíkmi je potrava, ktorú počas celého dňa prijímame a šikovným pánom naša tráviaca sústava na čele so žalúdkom. Dovolenka je podmienená množstvom nami zaslaných balíkov, a preto dovolenka pre pána, znamená pre nás hladovku. Odpovede na otázku, akú dlhú dovolenku je možné pánovi v nás vypísať, sú rôzne. Jej možné trvanie sa v odpovediach vedcov pohybuje zväčša od 14 do 60 dní. Napriek rozdielom v otázke trvania, sa väčšina z vedcov zhoduje v názore o zlomovom 40. dni hladovania, ktorého prekročenie sa výrazne odráža na našom zdraví.

Preto môžeme hovoriť o 3 typoch hladovky: krátkodobej (do 7 dní), strednodobej (do 14 dní) a dlhodobej (do 40 dní). Za najviac prospešnú je však považovaná jednodňová hladovka. V jej súvislosti však hovoríme o akejsi očistnej kúre. Mnoho vedcov teda niečo ako dovolenku Hladovku zo zdravotného hľadiska nepripúšťa do úvahy. Tak prečo ju potom do úvahy pripúšťame my?

 

Dovolenka Hladovka prestavuje akési obdobie ticha v príjme potravy, ktoré zdanlivo nič nežiada a naopak sľubuje priveľa – rýchly úbytok na váhe a očistenie organizmu. Preto nad dovolenkou Hladovkou uvažoval už každý. (Ak ste si práve povedali, že vám tento spôsob zhadzovania kíl nikdy ani len nenapadol, klamete!) Každý z nás, hnaný vidinou samého sebe v zmenšenej verzii, už vyhlásil: „Od zajtra nejem!“ Väčšina z nás však pri tomto vyhlásení zabudla na staré známe: ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to pravda nie je. 

Oplatí sa vypísať dovolenkový lístok? 

Dovolenkárov Hladovkárov je možné rozdeliť do dvoch skupín. Skupinkou č. 1 sú ľudia presvedčení o tom, že na zbavenie uložených zásob stačí prekonanie pocitu hladu na pár dní a veľa vody. Druhou skupinkou sú dovolenkári akoby vystrihnutí z  katalógu. Sú to ľudia v začarovanom kruhu plnom zvrátených diét a sklamania, pre ktorých je hladovka posledným riešením ako z  kruhu vyskočiť. 

Hladovka je ale pseudoriešením, ktoré spôsobí pravý opak želaného. Z človeka v začarovanom kruhu stvorí človeka topiaceho sa v močiari, ktorého každý pokus o vyslobodenie sa ponorí hlbšie a hlbšie.

Výkrik do tmy?  Hladovka

Napriek tomu je dovolenka Hladovka populárnou destináciou. Niet sa ani čomu čudovať ... veď číslo na váhe klesá akoby zo dňa na deň, a to pri nulovej námahe. Táto naša radosť je ale dočasná. Končí v momente, keď si uvedomíme, že sa z nás stali ľudia, ktorých vystihuje spojenie: chudá obezita. Zdáme sa byť chudými, ale v skutočnosti takými nie sme. Stačí ak si vyzlečieme tvarujúce nohavice či tričká a hneď si uvedomíme, že náš verný priateľ Tuk nikam neodišiel. A naopak po svaloch nachádzame už len stopy. Prečo? Už po niekoľkých hodinách v destinácii Hladovka naše telo zaregistruje prerušenie príjmu potravy, prerušenie prísunu energie. Preto začína s jej šetrením, a to všade kde sa dá. Inak povedané, náš metabolizmus sa spomalí.

Na svoju existenciu však telo nutne potrebuje niektoré látky (napríklad aminokyseliny). Preto hľadá záložné zdroje energie. Takto telo zahajuje útok na seba samé a začína „jesť vlastné svaly“. Týmto samožerstvom však telo dosiahne len úbytok svalovej hmoty, čo sa prejaví v oslabení činnosti orgánov a následnom oslabení a ochabnutí celého organizmu.

Rozklad tkanív v spojení s postupným vyprázdnením zažívacieho traktu sa prejaví aj na váhe. Ručička ukazujúca hmotnosť nášho ochabnutého tela je každým dňom nižšie a nižšie. No o strate tuku nemôže byť ani reč. Hladovka je preto niečo ako kúpa mačky vo vreci ... prečo? S veľkými očakávaniami prestávame jesť, ale happy endu v podobe peknej štíhlej postavy sa nik z nás nedočká.

Práve naopak. Nami naordinovaná nulová diéta zanechá na našej telesnej schránke stopy. Tými ale rozhodne nebudú ladné krivky, po ktorých túžime, ale vyhlásenie protiútoku zo strany nášho tela, ktoré sme zahnali do kúta a teraz sa ono snaží zahnať nás. Stačí menší prehrešok, malý kúsok jedla, alebo pokus o opätovný normálny prísun potravy a slávny jojo efekt je tu. Telo si v obave pred ďalším nedostatkom začne robiť zásobu. No a zásoba nie je nič iné ako ďalšia vrstva tuku. Naším nejedením sme sa však ochudobnili nielen o energiu, ale tiež o živiny a ďalšie potrebné látky. To sa postupom času začne odrážať aj navonok. Daň za toto ochudobnenie je zhoršený vzhľad, a to najmä pokožky, nechtov, vlasov.

Ani naše vnútro nenechá spomínané ochudobnenie bez povšimnutia. Nejedenie sa prejaví v oslabenej činnosti vnútorných orgánov. Na to nadväzuje únava a malátnosť. Azda najväčší dopad má však naša nulová diéta na našu psychiku. Veď si len spomeňte ako sa cítite, keď sa nenajete. Necítite podráždenie a  hnev? Nie ste citlivejší na všetko dianie okolo seba? A nemyslíte pri každej svojej činnosti len na jedlo? A teraz si predstavte, že nejete dni, týždne ... Čo sa deje vo vašom vnútri? Depresia, podráždenosť, náladovosť a nechuť do čohokoľvek.

Kde kúpiť spiatočný lístok? 

Predpokladajme, že sme dovolenku Hladovku úspešne zvládli, schudli sme. (Aj keď je otázne, či môžeme hovoriť o pravom úspechu.) Náš metabolizmus je značne spomalený, ale naša psychika nás už núti dať si niečo pod zub. Na to ale naše telo pri nulovej diéte zvyknuté nebolo, a preto vníma všetko, čo zjeme ako cenný zdroj energie, ktorou treba šetriť a ktorú si treba odložiť na horšie časy. V praxi to znamená, že stačí pár malých porcií jedla a už sa začnú tvoriť tukové zásoby. Je preto potrebné dať náš metabolizmus znova do pohybu. Ak nechceme pribrať rýchlejšie ako sa vôbec stihneme spamätať, mali by sme postupne pridávať tak malé množstvá jedla, aby sme nepribrali. To však znamená, že ďalších niekoľko týždňov po hladovke by sme prakticky nič nejedli. Takýto postup však môže vyústiť mentálnou anorexiou a kolapsom zdravia.

Pri ceste z dovolenky Hladovka si teda môžeme zvoliť z dvoch možností. Môžeme hazardovať so zdravím a pár týždňov zobkať pravidelne 6x denne vtáčie porcie. Alebo nabehneme zo dňa na deň na pôvodný stravovací režim a „poctivé“ telá sa po pár dňoch zabalia do tukového puzdra.

 

Zvažujete, ktorá cesta je menším zlom? Prečo sa vôbec takýmto zlom zaoberáme? Nie je lepšie a oveľa rozumnejšie zaoberať sa čímsi, čo je pre nás a pre naše zdravie prospešné? Nie je rozumnejšie preskočiť niekoľkotýždňovú fázu hladovky a od začiatku sa pravidelne stravovať? Možno si vravíte, že na to je potrebný čas, trpezlivosť a pevná vôľa. Ale nestojí to za to?

PS: Tuk je ako kliešť imúnny proti hladovke! 

 

 

články o výžive

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA