Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

FAQ
VÝŽIVA

Káva naša každodenná
vs. kofeinový atak

Tréning, Káva naša každodenná vs. kofeinový atak

Denne sa vo svete vypije približne 2 miliardy šálok kávy. Na tomto počte sa podieľa až 63% Slovákov, ktorí denne vypijú minimálne 1 šálku tohto nápoja. Priemerný Slovák takto vypije 2,3 kg kávy ročne. Slováci najčastejšie pijú kávu doma (70%) a v práci (24%). Pitie kávy v práci nám takto zaberie 12 dní do roka. Najviac šálok pritom padne za obeť vedcom, učiteľom a lekárom. 

Pričom ak slovenského študenta v skúškovom období budeme pokladať za malého vedca ... a ak je pritom študentom učiteľstva ... máme kofeínového víťaza! 

 

Kofeín v každodenných variáciách

Väčšina z nás si život bez kávy nevie ani predstaviť. Veď v rebríčku popularity tento čarovný mok tromfla už len voda. A aj tu môžeme uvažovať nad tým, či kávičkári neoznačili vodu len preto, že bez nej je pitie kávy nemožné.

Káva ako taká pozostáva z kyselín, sacharidov, celulózy, bielkovín, tukov, minerálov, vody a samozrejme z kofeínu (pre ktorý kávu pijeme). No kofeín nájdeme nielen v káve, ale práve naopak, takmer všade. Čaj, colové a energetické nápoje, kakao, čokoláda, liečivá ...

 

Denne sa na nás však nevalia len potraviny obsahujúce kofeín, ale aj informácie o jeho pozitívnych účinkoch, ako napr.: odďaľovanie únavy, zbystrenie myslenia, zlepšenie koncentrácie, stimulácia obehového a respiračného systému, zvýšenie metabolizmu a odbúravanie tukov.

Vo všetkom je však istý háčik, ktorý z  pochopiteľných príčin pri spomínaných pozitívach uvádzaný nie je. Tento háčik priam kričí pri poslednom uvedenom pozitíve. Kofeín v tomto prípade účinkuje akoby na dlh a len dočasne. Po niekoľkých dňoch si naň telo zvykne, jeho účinok sa oslabí až vymizne. A po jeho úplnom vysadení splácame dlh v podobe pažravosti, zvýšenej únavy a naopak zníženým metabolizmom.


Kofeín, dobrý sluha, ale zlý pán

Háčiky sú všade, no ak to s kofeínom preženieme, menia sa na výkričníky. Za rozumné denné množstvo sa považuje cca 300 mg kofeínu (čo sú približne tri šálky kávy). Ak však rozum na chvíľku odložíme a kofeínu do seba naopak priložíme, môže to mať odozvu v  podobe: nervozity, nesústredenosti, nespavosti, potenia, búšenia srdca ...

(Milí študenti, už aspoň vieme, kde je príčina našej prehry v boji pri sústredení sa na písmenka v knihách. Jednoducho odkladáme rozum!)

Výkričník narastá do extrémnych rozmerov, ak prikladáme kofeínu priveľa, alebo ak jeho zdroje šialeným spôsobom skombinuje. O tom som sa presvedčila pred dvoma rokmi, takto v januári. Kamarátku (naozaj nejde o mňa) čakala náročná skúška. Predpokladala, že ak si dá kávu, tak jej to len pomôže a lepšie sa sústredí. Tá však nezabrala tak ako si pred jej vypitím predstavovala, a preto si dala „energeťák“. Jeho účinok už aký-taký bol, ale stále sa jej zdalo, že miera sústredenia sa je prinízka. Preto kolo káva a energeťák zopakovala raz, ak nie ešte dvakrát. No neskončilo to pri úžasne ľahkom učení, ale pri bolestiach hlavy. Tých sa dá dnes (podľa Tv reklám) zbaviť za pár minút, a to jednou zázračnou tabletkou. Myslíte, že zabrala? 

V skutočnosti mala v sebe toľko kofeínu, že ani zázračný prútik by nepomohol (3 x instantná káva + 3 x energeťák + 1 x ibalgin = 3 x 58 + 3 x 80 + 50 = 464 mg kofeínu, a to v priebehu 3 hodín).

"Za rozumné denné množstvo sa považuje cca 300 mg kofeínu (čo sú približne tri šálky kávy)."

Teraz na rovinu, nevypijete denne aj vy viac ako 1 šálku kávy? Alebo neskombinujete spomínané šálky aj so šálkami čaju, či pol litrom coly? 

Nezajedáte kávu kúskom čokolády? Alebo nesiahnete pri bolesti po tabletke? Skúste si spočítať koľko kofeínu do seba denne vložíte. 

Istantná káva

200 ml

50 – 66 mg

Presso

200 ml

90 – 150 mg

Čierny čaj

1 vrecúško

40 – 50 mg

Zelený čaj

1 vrecúško

30 – 40 mg

Coca-cola

300 ml

65 mg

Pepsi

301 ml

43 mg

Pepsi light

302 ml

36 mg

Red Bull

250 ml

80 mg

Čokoláda

100 g

12 – 80 mg

Ibalgin

1 tableta

50 mg

Panadol Extra

1 tableta

36 mg

Kofeín: „Šport, nepotykáme si?“

Do roku 2004 bol kofeín považovaný za doping. Od vtedy však pretieklo veľa kávy a dnes je z kofeínu najrozšírenejší stimulant. Športovú výkonnosť zvyšuje viacerými spôsobmi.

Okrem stimulovania nervového systému podporuje uvoľňovanie adrenalínu, zvyšuje využitie tukov ako zdroja energie a tiež zvyšuje vstrebávanie glukózy. Tieto účinky sa prejavujú v krátkodobých a intenzívnych aktivitách, ale predovšetkým pri vytrvalostných športoch. Pričom ideálne je ak si kávu vychutnáte 20 – 60 min. pred fyzickou aktivitou a hodinu až dve po nej

 

Príjemné cvičenie! 

A rovnako veľa príjemných chvíľ s hrnčekom kávy v rukách! 

PS: Aj pri kofeíne platí: Všetko z mierou! 

 

"Do roku 2004 bol kofeín považovaný za doping. Od vtedy však pretieklo veľa kávy a dnes je z kofeínu najrozšírenejší stimulant. Športovú výkonnosť zvyšuje viacerými spôsobmi."


Najlepšie chutí dvom...

Pôvodný autor (zdroj, www): Iveta V., Prešov


Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA