zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

Dýchanie

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Správne dýchanie môže zásadne ovplyvniť vaše zdravie, ale aj športový výkon. Dýchanie vykonávame prirodzene po celý deň až 20.000 krát denne, bez toho aby sme o tom premýšľali. A napriek tomu dýchame veľmi často zle a to nehovorím o silovom a kondičnom tréningu, kde sa väčšinou hľadí len na to, kedy má byť výdych či nádych.

Nesprávnym dýchaním môžete vytvárať napätie, preťažovať nevhodné segmenty na tele a na druhej strane oslabovať tie dôležité, čo je v rozpore s kondičnom a silovým tréningom, a podporuje to bolesti a choroby. Väčšina ľudí používa iba plytké dýchanie. Znamená to, že používajú na dýchanie len úzku hornú časť pľúc.

Správne dýchanie je naozaj základom. Práca s dychom aj na krátku dobu každý deň, môže priniesť nový pocit vnútornej rovnováhy a oveľa väčšie výsledky.

Dokonca aj odborníci na alternatívne zdravotníctvo hovoria: "Keby som mal obmedziť svoju radu na jednu jedinú vec, čo robiť pre svoj zdravší život, bolo by to jednoducho naučiť sa správne dýchať."

Správne dýchanie počas cvičenia nie je niečo intuitívneho, či prirodzeného a bohužiaľ je väčšinou chybné. Dôsledky však môžu byť také, že zlé dýchanie bude mať škodlivý vplyv na progresívny výkon a zdravie. Ako je to teda so správnou dychovou technikou pri výkone? Bohužiaľ klasické zjednodušené inštrukcie v podobe výdychu a nádychu v rámci pohybu u cvičenie sú nedostačujúce.

Prečo? Správne dýchanie uľahčuje aktiváciu hlbokých svalov telesného jadra a umožňuje telu nasmerovať silu na cieľové svalové skupiny, rovnako tak pôsobí tiež ako prevencia zraneniam.

Dýchanie počas námahy, napríklad pri ťažkom drepe, uľahčuje kontrakciu, vrátane priečneho svalu brušného. Tieto svaly chránia chrbticu počas celého pohybu. To nám umožňuje zvýšiť váhu bez obáv zo zranenia, bez obáv zo zhoršovania asymetriou či ich vytváranie. Umožňuje efektivitu pohybu zameranú priamo na cieľové svaly.

Dôležitosť správneho dýchania sa podceňuje. Prietrž a závraty / mdloby sú oba vedľajšie účinky. Spôsobuje veľký tlak na cievy, čo ohrozuje chod srdca. Súčasne tiež výrazne klesá krvný tlak. Preto je dôležité vedieť dych správne ovládať.

Anaeróbna aktivita

Keď posilujete Nad dýchaním pri zdvíhaní činiek či nad posilňovaním vlastnou hmotnosťou si láme hlavu asi každý športovec začiatočník. Buď si nájdete trénera, ktorý vás na výdych a nádych upozorní, alebo si zapamätáte hlavné pravidlo. „Musíte si uvedomiť, kedy nastáva brzdiaca fáza a kedy prekonávate odpor,“ vysvetľuje odborníčka. „Napríklad klasický vzpor. Pri spúšťaní nadol telo brzdíte, preto sa musíte nadýchnuť. V druhej časti cviku prekonávate odpor svojej hmotnosti, telo ťaháte nahor a vydýchnete.“ Rovnaký princíp platí aj pri posilňovaní na strojoch. Keď k sebe priťahujete kladku, musíte vydýchnuť, pri ceste späť sa tak prirodzene nadýchnete.

Zdravá rada

Medzi najčastejšie chyby patrí nádych či výdych v nesprávnom momente alebo zadržiavanie dychu. „Najmä začiatočníci sa musia koncentrovať. Dôležité je sústrediť sa na každé opakovanie, nádych a výdych,“

Dýchanie

Aeróbna aktivita

Keď beháte

Pri behaní dýchajte plynulo a zhlboka bránicou. Toto dýchanie sa niekedy označuje aj ako brušné. Hrudné dýchanie je plytšie a nemusí organizmu zabezpečiť dostatočné množstvo kyslíka. Využívate pri ňom menšiu časť pľúc. Rytmus dychu sa prirodzene prispôsobí bežeckému tempu. Ak budete dýchať rýchlo a plytko, bude kyslík prúdiť len v hornej časti dýchacieho traktu. Nebudete ho mať dosť na kvalitný výkon. Správne dýchanie pri rekreačnom behu alebo pri inej aeróbnej aktivite ovplyvňuje prácu svalov. Pomáha zvládať fyzickú aktivitu. Aj od neho závisí váš výkon, Pri behaní sa nadychujte nosom a vydychujte ústami. V chladnom počasí vás to ochráni pred bolesťami hrdla.

Kedy sa rozprávať

Dvojice, ktoré sa pri behu rozprávajú, nie sú výnimočné. Neoberajú tak organizmus o kyslík, ktorý potrebujú svaly na lepšiu prácu? Áno, ale ak máte dobrú fyzickú kondíciu, môžete si to dovoliť. Jediné, čo riskujete v chladnejších mesiacoch, sú choroby dýchacích ciest. Rozprávanie pri behu nie je vo všeobecnosti problém. Americkí vojaci si počas cvičenia dokonca spievajú. Je to pre organizmus náročnejšie. Spevom si vlastne zvyšujú záťaž. Čím bude tempo behu rýchlejšie, tým náročnejšie bude rozprávanie.

články o tréningu

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

VÝSLEDKY KLIENTOV

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka
Rony  Pavlík Rony Pavlík

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Plávanie v studenej a ľadovej vode Plávanie v studenej a ľadovej vode
Červené a biele svalové vlákna Červené a biele svalové vlákna
Arašidové maslo Arašidové maslo