zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

SVALOVÉ FASCIE

Opora nie len pre svalový systém.

Fascie sú neoddeliteľnou oporou pre svalový, nervový , cievny a lymfatický systém. Je to špecializovaný systém tela, ktorý má vzhľad podobný pavučine. Keby sme mohli pozorovať fasciálnu štruktúru oddelene od zvyšku tela, videli by sme extrémne hustú štvorrozmernú pavučinu bez začiatku alebo konca, ktorá by všetko oddeľovala, spájala a formovala. Je to polopriehľadná sieť , ktorá vychádza z kože a zhrubne vo vláknitom tkanive, ktoré obklopuje svaly, kosti a vnútorné orgány. Je to nepretržitý systém, ktorý pokrýva a križuje naše telo a predstavuje 20 percent našej hmotnosti.

Fasciálne tkanivo je v podstate štvorrozmerná sieť, ktorá obklopuje a oddeľuje každú časť tela a vytvára štrukturálnu kontinuitu, ktorá dáva tvar a funkciu všetkým tkanivám a orgánom. Ľudské telo je funkčná jednotka, v ktorej každý časť komunikuje s inou prostredníctvom fasciálnej siete.

Fasciu možno definovať ako štvorrozmernú štruktúru, pretože presahuje tri fyzické rozmery ( šírku, výšku, hĺbku ) a zahŕňa nervovú alebo zmyslovú dimenziu, ktorá predstavuje jej úzke spojenie s centrálnym nervovým systémom.

Fascia je zložená z niekoľkých vrstiev, medzi ktorými sa nachádza tekutina zvaná hyaluronan ( HA ). Fascia drží celé telo pohromade. Môžete si ju predstaviť aj ako obrus, ktorý keď zatiahnete za jeden roh, môže zmeniť polohu všetkého ostatného na stole.

Existujú 4 rôzne druhy fascií:

 • štrukturálne

 • medzisektorové

 • viscerálne

 • spinálne

Fascia hrá dôležitú úlohu v podpore a funkcii nášho tela, pretože sa obklopuje a pripája ku všetkým štruktúram. Toto tkanivo poskytuje telu stabilné lešenie, ale zároveň umožňuje pohyb, flexibilitu a adaptáciu tkanív, ako je budovanie väčších svalov, priberanie na váhe alebo nechanie žalúdka a okolitých štruktúr, aby vytvorili priestor pre jedlo, ktoré jete.

Fascia poskytuje mazaciu bariéru, ktorá zabraňuje tomu, aby sa jeden sval zachytil o ďalší sval počas kontrakcie svalu.

SVALOVÉ FASCIE

V normálnom zdravom stave je fascia uvoľnená a zvlnená, pohybuje a naťahuje sa bez obmedzenia, je pružná, kĺže sa pri všetkom, čo robíme. Keď však človek zažije fyzickú alebo emočnú traumu, zjazvenie alebo zápal, fascia stratí svoju poddajnosť. Stane sa napnutou, obmedzenou a je zdrojom napätia pre zvyšok tela. Fascia sa prilepí, čo sa navonok prejaví ako tuhnutie, skrátenie, či bolesť svalov.

Svaly a kĺby majú menší rozsah pohybu, nesprávne sa pohybujú a nedostatočne sa prekrvujú. Trauma ako je napríklad pád, chirurgický zákrok, opakované stresové zranenia alebo len obyčajné chybné držanie tela, má na telo kumulatívne účinky. Zmeny spôsobené traumou vo fasciálnom systéme ovplyvňujú pohodlie a funkcie nášho tela, čo vedie k bodom napätia, bolesti a kompenzácií okolitých tkanív. Fasciálne obmedzenia ovplyvňujú našu flexibilitu, stabilitu, schopnosť vykonávať každodenné činnosti a schopnosť odolávať stresu.

Fascia je zapojená do každého pohybu, ktorý robíme. Kvalita pohybu závisí od štruktúry svalov a fascie, ako aj od ich koordinácie. Kľúčovým spôsobom, ako udržať svoju fasciu zdravú, je začleniť do svojho života dôslednú fyzickú aktivitu.

Starostlivosť o vašu fasciu:

 • pohyb - dôsledné a rozmanité cvičenia, aktivita po celý deň - pohyb udržiava priechodnosť fascie

 • správne držanie tela a dýchanie – nevhodné spôsoby môžu spôsobiť utiahnutie fascie

 • dostatočná výživa – dostatok strukovín, vlákniny, mäsa, zdravých cukrov...

 • strečing - pomáha zahriať fasciu, zabraňuje zrastom

 • hydratácia - fascia je mazacím tkanivom, tým že ju hydratujete dávate jej to, čo potrebuje na pohyb a kĺzanie

 • relax - uniknúť od stresu, dobrá psychická kondícia

 • masáž - ohrieva fasciu v celom tele ,napína konkrétne oblasti, uvoľňuje zrasty, pôsobí na spúšťacie body

Zistilo sa, že energia generovaná svalmi sa počas pohybu prenáša do iných častí tela, a to nielen väzmi, šľachami a kĺbovými kapsulami, ale predovšetkým aj vďaka fasciálnym štruktúram, ktoré obklopujú svaly. Ak sú prenosové vlastnosti fascie dobré, športovec môže dosiahnuť svoj maximálny výkon. Ak však fascia nie je trénovaná, môžu sa tieto vlastnosti meniť a brzdiť so zvýšeným rizikom zníženia výkonu a zranenia.

Pôvodný autor (zdroj, www): www.myofascialrelease.com, www.purephysio.com.au

články o tréningu

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

VÝSLEDKY KLIENTOV

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka
Rony Pavlík Rony Pavlík

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Syndróm pretrénovania Syndróm pretrénovania
Plávanie v studenej a ľadovej vode Plávanie v studenej a ľadovej vode
Červené a biele svalové vlákna Červené a biele svalové vlákna