Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Atrofia svalov

Strata nie len veľkosti, ale aj sily.

Svalová atrofia je úbytok hmoty kostrového svalstva spôsobený nehybnosťou, starnutím, podvýživou, liekmi a rôznymi úrazmi a chorobami, ktoré majú vplyv na pohybový aparát alebo nervový systém. Postupne vedie k svalovej slabosti a môže spôsobiť zdravotné postihnutie.

Charakteristickým znakom svalovej atrofie je strata čistej svalovej hmoty. Svalový systém nám poskytuje silu, vytrvalosť v pohybe, stabilizáciu a ochranu. Svaly sú schopné sa stiahnuť a uvoľniť, pohybovať sa alebo stabilizovať kĺby, ktoré pretínajú. Keď dôjde k atrofii, pohyb je ohrozený. Sila a vytrvalosť počas pohybu je menšia, spolu s menšou stabilizáciou okolo pretínajúcich kĺbov. Telo je vystavené väčšiemu riziku poranenia z dôvodu nedostatočnej nervovej kontroly svalov, ktoré by za normálnych okolností boli zodpovedné za stabilizáciu a koordináciu pohybu.

Keď dôjde k svalovej atrofii z nedostatku pohybu po dlhšiu dobu je to preto, že degradácia bielkovín prekračuje resyntézu bielkovín. Vaše svaly sa zmenšujú a váš metabolizmus vyžaduje menej kalórií na podporu svalu. Ak strácate svaly a zdá sa, že zvyšujete telesný tuk, je to pravdepodobne preto, že sa toľko nehýbete a nespotrebujete príliš veľa kalórií.

Ak nebudete pravidelne trénovať silu a neprispôsobíte tomu aj plán výživy na hypertofiu svalov, je šanca na zvýšenie telesného tuku oveľa väčšia. Nebude to preto, že by sa sval zmenil na tuk, ale preto, že tým vytvoríte ideálne prostredie pre rast tukových zásob a zlé prostredie pre rast svalov.

Atrofia svalov

Je všeobecne známe, že ak prestanete dvíhať činky, vaše svaly budú atrofovať a nakoniec sa vrátia do pôvodnej veľkosti. Ak však začnete trénovať znova, stratené svaly získate oveľa ľahšie. Môžu za to satelitné bunky. Satelitné bunky sú svalové kmeňové bunky. Tieto bunky ostávajú v pokoji nečinné. Prebúdzajú ich svalové kontrakcie a svalové poškodenia počas silového tréningu. Po aktivácii satelitná bunka prináša do svalovej bunky jadro, satelitné bunky splynú so svalovou bunkou ( fúzia ). Tieto jadrá sú zodpovedné za produkciu svalových bielkovín, ktoré sú potrebné pre rast. Viac jadier sa premieta do väčšieho rastového potenciálu svalu. Satelitné bunky sa samoregulujú, pri opakovanej aktivácii sa množia, aby uľahčili rast. Akonáhle sval získa nové jadrá, tieto ďalšie jadrá sa časom zachovajú, aj keď tréningový proces prerušíte. Keď začnete znova trénovať, tie extra jadrá sú stále tam a sú pripravené rozbehnúť syntézu bielkovín a vrátiť váš ťažko vyrobený sval. Hovorí sa tomu svalová pamäť.

Fyzická aktivita poskytuje významný anabolický svalový stimul a je rozhodujúcou súčasťou spomalenia alebo zvrátenia svalovej atrofie. Zásadnou prevenciou je aj dostatočný príjem kalórií a bielkovín. Potreba bielkovín sa môže dramaticky líšiť v závislosti od mnohých faktorov, preto môže byť prospešná suplementácia vysokým obsahom bielkovín.

Strata sily a svalovej hmoty sú pozvoľné a pomalé. Nemusíte sa báť, že po krátkej pauze ( nie dlhšej ako 4 týždne ) uvidíte významnú stratu svalovej hmoty. Horšie je na tom v tomto prípade aeróbna kondícia. Ak trénujete vytrvalostne, už po 4 týždňoch prerušenia tréningového procesu sa dostanete v podstate na úplný začiatok.

Pôvodný autor (zdroj, www): www.en.wikipedia.org, www.blog.nasm.org, www.bodybuilding.com

články o tréningu

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som  začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA