zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

Atrofia svalov

Strata nie len veľkosti, ale aj sily.

Svalová atrofia je úbytok hmoty kostrového svalstva spôsobený nehybnosťou, starnutím, podvýživou, liekmi a rôznymi úrazmi a chorobami, ktoré majú vplyv na pohybový aparát alebo nervový systém. Postupne vedie k svalovej slabosti a môže spôsobiť zdravotné postihnutie.

Charakteristickým znakom svalovej atrofie je strata čistej svalovej hmoty. Svalový systém nám poskytuje silu, vytrvalosť v pohybe, stabilizáciu a ochranu. Svaly sú schopné sa stiahnuť a uvoľniť, pohybovať sa alebo stabilizovať kĺby, ktoré pretínajú. Keď dôjde k atrofii, pohyb je ohrozený. Sila a vytrvalosť počas pohybu je menšia, spolu s menšou stabilizáciou okolo pretínajúcich kĺbov. Telo je vystavené väčšiemu riziku poranenia z dôvodu nedostatočnej nervovej kontroly svalov, ktoré by za normálnych okolností boli zodpovedné za stabilizáciu a koordináciu pohybu.

Keď dôjde k svalovej atrofii z nedostatku pohybu po dlhšiu dobu je to preto, že degradácia bielkovín prekračuje resyntézu bielkovín. Vaše svaly sa zmenšujú a váš metabolizmus vyžaduje menej kalórií na podporu svalu. Ak strácate svaly a zdá sa, že zvyšujete telesný tuk, je to pravdepodobne preto, že sa toľko nehýbete a nespotrebujete príliš veľa kalórií.

Ak nebudete pravidelne trénovať silu a neprispôsobíte tomu aj plán výživy na hypertofiu svalov, je šanca na zvýšenie telesného tuku oveľa väčšia. Nebude to preto, že by sa sval zmenil na tuk, ale preto, že tým vytvoríte ideálne prostredie pre rast tukových zásob a zlé prostredie pre rast svalov.

Atrofia svalov

Je všeobecne známe, že ak prestanete dvíhať činky, vaše svaly budú atrofovať a nakoniec sa vrátia do pôvodnej veľkosti. Ak však začnete trénovať znova, stratené svaly získate oveľa ľahšie. Môžu za to satelitné bunky. Satelitné bunky sú svalové kmeňové bunky. Tieto bunky ostávajú v pokoji nečinné. Prebúdzajú ich svalové kontrakcie a svalové poškodenia počas silového tréningu. Po aktivácii satelitná bunka prináša do svalovej bunky jadro, satelitné bunky splynú so svalovou bunkou ( fúzia ). Tieto jadrá sú zodpovedné za produkciu svalových bielkovín, ktoré sú potrebné pre rast. Viac jadier sa premieta do väčšieho rastového potenciálu svalu. Satelitné bunky sa samoregulujú, pri opakovanej aktivácii sa množia, aby uľahčili rast. Akonáhle sval získa nové jadrá, tieto ďalšie jadrá sa časom zachovajú, aj keď tréningový proces prerušíte. Keď začnete znova trénovať, tie extra jadrá sú stále tam a sú pripravené rozbehnúť syntézu bielkovín a vrátiť váš ťažko vyrobený sval. Hovorí sa tomu svalová pamäť.

Fyzická aktivita poskytuje významný anabolický svalový stimul a je rozhodujúcou súčasťou spomalenia alebo zvrátenia svalovej atrofie. Zásadnou prevenciou je aj dostatočný príjem kalórií a bielkovín. Potreba bielkovín sa môže dramaticky líšiť v závislosti od mnohých faktorov, preto môže byť prospešná suplementácia vysokým obsahom bielkovín.

Strata sily a svalovej hmoty sú pozvoľné a pomalé. Nemusíte sa báť, že po krátkej pauze ( nie dlhšej ako 4 týždne ) uvidíte významnú stratu svalovej hmoty. Horšie je na tom v tomto prípade aeróbna kondícia. Ak trénujete vytrvalostne, už po 4 týždňoch prerušenia tréningového procesu sa dostanete v podstate na úplný začiatok.

Pôvodný autor (zdroj, www): www.en.wikipedia.org, www.blog.nasm.org, www.bodybuilding.com

články o tréningu

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

VÝSLEDKY KLIENTOV

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka
Rony  Pavlík Rony Pavlík

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Syndróm pretrénovania Syndróm pretrénovania
Plávanie v studenej a ľadovej vode Plávanie v studenej a ľadovej vode
Červené a biele svalové vlákna Červené a biele svalové vlákna