Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

O tréningovom procese v 2.LEVELY - LEN PRE POKROČILÝCH !

alebo O tréningu, výžive a najmä psychickom zameraní sa na výsledok pre ľuďí, ktorí už dosiahli aké-také výsledky, nie sú v úplne začiatočníckom štádiu zmeny postavy, cvičenia a dosiahli mŕtvy bod.

99% percent ľuďí, ktorí začali raz cvičiť, osvojili si aké také rozumné, fitnes a racio postupy pri stravovaní dosiahli isté výsledky. V prvom rade sa jedná o výsledky ako sú najmäúprava zažívania - metabolizmu (čo väčšina "netrénujúcich" a "bezhlavo sa stravujúcich" ľudí nepozná - stále sú buď prepchatý jedlom, alebo hladní, potom v záchvate hladu pojedia čo chladnička dá, ich trávenie je v katastrofálnom stave), ďalej bezpochyby zvýšenie kondície - zosilnenie v jednotlivých cvikoch, človek ktorý má už nejaký ten týždeň odcvičený, určite sa nezadýcha pri vykonavaní jednotlivých cvikoch, resp. pri aeróbnej činnosti, tak ako tomu bolo na prvom tréningu.
A v neposlednom rade, najmä tí, ktorí majú - mali výrazne vyššiu nadváhu, sa tešia z prvých úbytkov kilogramov a centimetrov... Toto všetko sú bezpochyby úžasné veci pre človeka, jeho psychiku a zdravie ako také. Avšak... keby to tak lineárne pokračovalo aj ďalej, po uliciach by sme stretávali samé fitnesky, samých kulturistov - minimálne s titulom Mr.Olympia... 
Lenže v skutočnosti niečo takéto funguje istý čas, nedá sa určiť koľko, u jedného je to viac u druhého menej... Aby sme lepšie pochopili situáciu - tento článok aj keď sa dá aplikovať aj pre tých čo sa snažia nabrať svalovú hmotu a stať sa Mr.Olympia :-) , no dá sa aplikovať aj pre tých čo sa snažia zhodiť kilá tuku a celkovo vyformovať postavu - de facto je to rovnaké aj pri tej prvej skupine. Čiže zameriavame sa v tomto prípade pre väčšinu z vás, ktorí chcete ísť "dolu" s tukom a vyformovať svaly - t.zn.spevniť svalovú hmotu. 

Predstavme si že ste začali cvičiť, dostali ste úplne novú stravu ktorej sa držíte, skrátka robíte veci, ktoré ste pred tým nerobili... viď.príklad nesystematického stravovania, necvičenia... 
Tak ako som písal v prvom rade sa dostavia výsledky ako: 1. úprava metabolizmu, 2. zvýšenie výkonnosti v tréningu a v bežných životných situáciách, 3. pokles hmotnosti... Toto sa deje vo vašich začiatočníckych krokoch, bez toho že by ste hlbšie poznali princípy na ktorých funguje metabolizmus, tréning a pod... 
V skratke, treba sa hýbať a stravovať sa rozumne - už toto keď dodržíte, ste na správnej ceste za vami vybratým cieľom. To že zažívate prvú svalovku, prvé pocity hladu, keď ešte nie ste zvyknutý na jedlá ktoré vám ľahko trávi, a občas telo pýta jedlá typu čokoláda, alebo klobáska... to všetko je v poriadku, netreba sa len poddať. Nie počúvať od druhých, väčšinou tých čo s cvičením a racio stravou nemajú nič spoločné - že "veď kúsok čoko ti neublíži, daj si". Výber je na vás.

Svalovka je vec ktorej sa nevyhnete, omylom ju však veľa ľuďí považuje za akési merítko či dobre odcvičili. Hlúposť! Svalovka je len odozva doposiaľ nezaťažených svalových vlákien na tréning, akákoľvek zmena úchopu, postoja, resp. pozície napr.dlaní pri cvikoch na vrch tela zaťaží sval z iného uhla a svalovka môže nastať. To že svalovku už nemávate neznamená, e ste zle cvičili! 

Po týchto 
úvodných týždňoch, mesiacoch keď ste dosiahli výsledky - samozrejme pri dodržiavaní stravy ktorú máte a cvičení, nastáva stagnácia. Hmotnosť prestala klesať dokonca v niektorých prípadoch ešte stúpla, svalový výkon sa nezvšuje a taktiež niekedy máte pocit že naopak práve menej vládzete, strácate motiváciu, opúšťate sa a pomaly ani neviete ako sa vraciate do starých koľají... podobne ako na hojdačke. Môže sa jednať o dve veci: 1.: pretrénovanie - viac o tom tu , alebo - po 2.: a na to sa zameriame v tomto článku - nazvime to že ste dosiahli svoje maximum 1.stupňa. Naschváľ 1.stupňa, nakoľko v tomto článku to preberieme podrobnejšie.

O tréningovom procese v 2.LEVELY  - LEN PRE POKROČILÝCH ! Od roku 2014 s mojím trénerom Pavlom Jablonickým
Od roku 2014 s mojím trénerom Pavlom Jablonickým

ZAČÍNAME - DRUHÝ LEVELCvičenie, stravu, doplnky už z tých prvých týždňov, mesiacov máte zmáknuté, máte to všetko v malíčku, sami predsa viete najlepšie na čo vaše telo najlepšie reaguje .... STOP ! NEMÁTE! TO ČO JE SKUTOČNÝ TRÉNING O TOM NEMÁTE ANI ŠAJNU, TO ČO JE DRŽAŤ STRIKTNÚ STRAVU O TOM NEVIETE ABSOLUTNE NIČ - nikto to samozrejme po vás ani nechce, nemáte to ani z kadiaľ poznať, no v tomto čase nastáva pre vás moment kedy NIE mali by ste ale MUSÍTE NEKOMPROMISNE posunúť obe tieto záležitosti (tréning aj stravu) o level vyššie! 

Samozrejme stále sa bavíme o vás, teda o bežných ľuďoch - nie športovcoch, ktorí chcú dosiahnuť ďaľšie pokroky a prelomiť to svoje "maximum 1.stupňa", ktoré ste dosiahli začiatočníckymi tréningami. 

POZOR TRÉNINGOVÝ PROCES V TOMTO LEVELY, UŽ SKUTOČNE NIE JE PRE KAŽDÉHO - to myslím úplne vážne a nie je to len hra so slovíčkami. 

Treba rátať so zvýšenými časovými nárokmi a perfektným rozdelením času počas dňa, na striktnú stravu, tréning, resp. tréningy, prácu, rodinu, ak vám ostane čas ešte na niečo iné, napríklad vysedávanie na kávičkách alebo márnenie času na chatoch - tak mi prosím napíšte ako to robíte, ja vám za to zaplatím, rád by som to poznal.

Treba počítať so zvýšenými nárokmi pre organizmus: zmenou stravy, navýšením tréningov, zvyšujete v organizme stres, ktorý vytvára voľné radikály ktoré vás doslova ničia z vnútra, poškodzujú bunky, čo vedie v konečnom dôsledku k rôznych civilizačným chorobám - cvičiť týmto spôsobom bez toho aby ste sa pred voľnými radikálmi chránili je doslovakamikadze štýl

Zvýšia sa vám 
finančné nároky na to aby ste mohli napredovať. V tomto období je priam nutné prijímať zvýšené množstvo vitamínov (vit.C, vit.E a pod..) a najmä antioxidantov - látok ničiacich spomínané voľné radikály. Kvalitný antioxidant tiež nepatrí k najlacnejším doplnkom. 
Taktiež treba počítať s tým že bude nutné zainvestovať do doplnkov výživy ktoré napomôžu jednak pri odbúravaní tuku, jednak pri zachovaní svalovej hmote, nakoľo v tvrdej diete a tvrdom tréningu je vysoké riziko straty svalov. Doplnkov ktoré zabezpečia už spomínané vitamíny a minerály, ktoré nedostanente do tela v diete bežnou stravou. A opäť nie je jedno či si kúpite ten či onen doplnok len kvôli nižšej cene, potrebné je vybrať si doplnok s ktorým boli ľudia, ktorí prešli podobným obdobím spokojní. Atď, atď.... tých výdavkov počas celej premeny sa nabalí až až... Preto je dôležité myslieť aj na toto. 

TREBA SI UVEDOMIŤ, ŽE TO ČO VÁM NA ZÍSKANIE VÝSLEDKOV POSTAČOVALO NA ZAČIATKU, TERAZ UŽ POSTAČOVAŤ NEBUDE! Posunuli ste sa o niekoľko krokov vpred a váš organizmus nereaguje na veci, na ktoré reagoval pred tým.
Ak nie ste schopný dodržať čo i len jednu novú zmenu vo vašom tréningovom, dennom, časovom harmonograme a na zmenu reagujete vetou to sa mi nedá, nechce, alebo skrátka nedodržíte to - 
ZABUDNITE NA VÝSLEDOK. Cvičte ďalej pre dobrý pocit, udržanie sa v už dosiahnutej forme, majte radosť z cvičenia, ale neočakávajte progres. 

Teraz nastáva čas kedy si 
MUSÍTE uvedomiť že strava bude nekompromisná a už sa nebudeme hrať na to čo vám chutí a nechutí, jednoducho si k nej musíte nájsť cestu. Stravu musíte dodržať 100 percentne. A POZOR !!! Okrem iného naviažem aj na otázky úplných začiatočníkov (ktorí stravu zďaleka nemajú takú tvrdú a striktnú ako vy teraz) - STRAVA BUDE ALE NEUVERITEĽNE JEDNODUCHÁ ! Ináč krásny paradox - veľa ľudí a hlavne tých zo skupinky "bádateľov a zvedavčekov", tých ktorí sa vypytujú mojich klientov, tých klientov ktorí už dosiahli pekné pokroky na to čo a ako papajú, dokonca majú tú drzosť pýtať od nich presný rozpis, ktorý si oni zaplatili a ktorý som im vypracoval konkretne pre ich potreby. 

Pre týchto dobrodruhov to bude nesmierny šok. Aj tak vám veriť nebudú čo jete, lebo len s malými obmenami budete jesť to hnusné mäso, vaječné bielka, polystyrén a hnusnú ryžu + pár malých drobností, tak ako to robím podobne aj ja! 
POZOR ! - hnusné to bude len vtedy keď si to poviete a zafixujete v hlave sami! Krásne sa dá z toho urobiť vynikajúce jedlo, ktoré budete doslova milovať a nebudete sa ho vedieť dočkať keď odcvičíte , ospravedlňujem sa, odtrénujete poriadne tréning tak ako máte a unavený na smrť prídete domov do kuchyneTakže nečakajte žiadne zázračné stravné lístky, žiadne zázračné doplnky výživy, nič také neexistuje!

K tréningu:

 

Osobne cvičím s činkami od decembra roku 1992, pred tým ako žiak som zápasil voľným štýlom, čiže aké také rôčky s cvičením už prešli. Minule keď sme sa s mojim trénerom Pavlom Jablonickým rozprávali o mojom predsúťažnom tréningu čo ma čaká v príprave na nasledujúce preteky, sám Pavolmi povedal: "Ty ješte nevíš co je to trénink!" a plne s tým súhlasím. Občas sa mi stane, že za mnou prídu potencionálni "klienti", že by chceli ukázať zo 2-3 tréningy a ďalej už budú vedieť ako majú cvičiť... Neviem či je to úsmevné alebo smutné koľko hlupákov sa nájde a to aj medzi ináč veľmi múdrymi a vzdelanými ľuďmi. 

Ale samozrejme že títo borci nás teraz nezaujímajú, popíšem niečo okolo tréningu ktorý vás čaká v 2.levely. 
Je krásne že ste dosiahli výsledky, veľkej časti tuku ste sa zbavili, zosilneli ste vo veľa cvikoch, vašim cieľom teraz bude v prvom rade naučiť sa KONCENTROVAŤ ! resp. lepšie povedané učiť saKONCENTROVAŤ, nakoľko tento proces koncentrácie sa zvláda nie mesiacmi tréningu ale mnohými rokmi. Každopádne, akonáhle vstúpite do posilovne, nesmi vás zaujímať nič iné ako to čo chcete v dannom období dosiahnuť, ak máte nejaké problémy v práci, živote a pod.teraz to neexistuje ! 

Sám Arnold (priezvisko myslím nieje nutné písať) raz povedal: "Pokiaľ by mi niekto počas tréningu z pred telocvične ukradol auto, tréning dokončím a až POTOM sa venuje tejto záležitosti!". Samozrejme od vás sa nečaká podobná reakcia v dannom prípade, ale je potrebné sústrediť sa len a len na tréning a vizuálne si predstavovať čo chcete dosiahnuť - pozor, reálne však. Treba začať viac trénovať hlavou

Pokiaľ tréning začínate aj keď "len" zahrievaním sa nejakou aeróbnou aktivitou, či už na bežiacom páse, steppery a pod., už vtedy je potrebné byť mysľou čistý a duchaprítomný na tréningu. Osobne podobne ako veľa kulturistov ale aj rekreačných cvičencov používam mp3 a počúvam hudbu, okolie takmer vôbec nevnímam, mne to pomáha sústrediť sa na tréning a to čo práve robím, pokiaľ prehodím slovo tak to len v prípade ak niekoho požiadam o dopomoc, resp.ak trénujem s mojim trénerom, inak neexistuje aby som začal počas tréningu viesť akékoľvek debaty

Vy sa musíe sústrediť aj na to že už nie ste na začiatku a obyčajné kývkanie s činkami neprinesie žiadny efekt. Tréning musí mať nasadenie, šťavu. Samozrejme prídu dni keď sa nebudete cítiť vo svojej koži, vtedy uberiete z intenzity a tréning pôjdete ľahšie, táto vec je úplne v poriadku. Ak vám niekto tvrdí že stále ide na 100% teraz myslím tým stréningovou intenzitou, tak klame, resp. ak vám to povie "tréner" že stále musíte ísť intezitou hore, tak váš "tréner" patrí zrejme do skupiny tých veľa trénerov čo v živote na sebe neskúsili čo je to predsúťažná dieta a tréning

Ale každopádne všetko, vrátane tréningu chce premyslený a konkrétny systém, bez ktorého to NEPÔJDE ! Musíte prekonávať stále vyššie nároky, či už tréningové hmotnosti, skracovanie páuz a podobne. 

99% z vás ktorí budú absolvovať 2.level, budú po tréningu s činkami zaraďovať aeróbnu činnosť (kardio) - pri nej si uvedomte jednu základnú vec! ... Pamätáte sa na časy keď ste boli na prvých tréningoch a ručička váhy vám ukazovala číslo z ktorého vám teraz prejdu zimomriavky po chrbte? Zaiste áno ! Pamätáte si ako išli kilá dole? Aj keď ste sa zadýchali po prvých minútac strávených na páse či bicykli... Položte si otázku prečo asi? Áno samozrejme aj pre to že ste neboli trénovaní a táto nová forma záťaže musela priniesť výsledky. Ale...! Ešte raz koľko ste vážili? A koľko vážite teraz? Áno presne tak, okrem toho že postupom času čo ste cvičili doposiaľ vám kondička vybehla poriadne hore, vy teraz máte o xy kilo menej a musíte to vrátiť späť! Neľakajte sa, samozrejme nie vo forme vášho telesného tuku ale záťaže ako takej! Takže v tomto levely keď pôjdete na aeróbku zoberiete si do rúk pár jednoručných činiek, alebo si pridáte kdekoľvek chcete na telo prídavnú záťaž, činku, kotúče a pod... Potom máte možnosť ešte navýšiť intenzitu samotným zaťažením, prevodom na stroji, rýchlosťou a podobne. 
Pamätajte, pri aeróbke síce nesmiete dosiahnuť hranicu pri ktorej už lapáte po dychu a nie ste schopný plynulej komunikácie, ale! musíte sa v tomto období k nej priblížiť! To znamená maximálne sústredenie sa, pot sa z vás musí liať a ako píšem musíte sa príbližovať hranici zadýchania.
Osobne keď som sa pripravoval po minulé roky na jarné súťaže v kulturistike, budete si ťukať o hlavu ale skutočne som cítil až také mravčenie na tvári, potom aj inde po tele, to bol pre mňa signál že je to ok, aj keď nijak opodstatnene to neviem potvrdiť... tuk som zhodil ako som zhodil, sami si môžte pozrieť výsledky, napr.: TU.
Neexistuje aby ste počas aeróbky komunikovali s kýmkoľvek vo vašom okolí! Vtedy je tá intenzita na nič a vy ste na páse úplne zbytočne - ste vo vašej zóne komfortu, na ktorú ste naučený, a takáto intenzita kardia neprináša ŽIADNY EFEKT! Nehovoriac o ďaľšej veľmi podstatnej a už spomínanej veci a to o sústrednení, ktoré je tým že vy sa rozptyľujete koľkokrát v skutočnosti nepodstatnými vecami úplne preč.

Preto opäť, doporučujem mp3 do uší, obľúbenú hudbu a začať sa učiť čo je to trénovať a dreť . Jednoducho pri tréningu úsmev na tvári k tomu nepatrí. Ak máte ešte úsmev na tvári - stále ste v levely 1 a cvičíte pre radosť z pohybu, pre to že sa stretneme s kamarátmi v posilovni, preto že načerpáme pozitívnu energiu, povedzme že aj dobrú náladu... čo v konečnom dôsledku nie je nič zlé ba práve naopak, veľmi dobré. No pokiaľ to so zmenou postavy nad prvú úroveň vašho maxima myslíte vážne, tak pre tieto veci fitko navštevovať nebudete

Ak si predchádzajúce body neuvedomíte a nezačnete sa riadiť tým čo som popísal v článku, nespravíte 
ŽIADNY VÝSLEDOK! Skutočne, budete prešľapovať na mieste tak ako doteraz. Dlhý čas sa budete nachádzať v stave stagnácie. A to môže trvať tri, štyri, päť, ... mesiacov, rokov, v tom lepšom prípade, v tom horšom sa opustíte a vrátite sa tam kde ste boli na úplnom začiatku. 

Obhájenie:To čo nasleduje po... Samozrejme že takéto striktné tempo sa nedá držať celý život, toto obdobie nám slúži na dosiahnutie "súťažnej" formy, resp. formy ktorú chcete dosiahnuť za hranicu vašho maxima 1.stupňa. Čo príde po?... No opäť zvoľnenie ale v takom zmysle ako ste trénovali a stravovali sa doteraz keď ste boli v čase stagnácie.. Vy budete svoj výsledok obhajovať, samozrejme že úplne 100% formu ktorú dosiahnete v deň "D" nepodržíte dlhodobo, to sa ani nedá, ale budete dlhodobo sa držať za hranicou vášho maxima 1.stupňa, na úrovni stagnácie... Znie to divne, že? Ale nerobte si z toho hlavu, hlavne že to bude dobre a budete sa cítiť super.

Nie každému bolo nadelené do vienka rovnako a to platí aj pri genetike, tvare svalov, postavy, sily či štíhlosti. Nie je hambou byť tučný, alebo byť slabý, hambou je s tým nič nerobiť.

články o tréningu

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som  začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA