zmeňte svoju postavu - online tréner- vypracovanie jedálničkov, tréningových plánov

STRIE

bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding

Strie patria spolu s celulitídou k najčastejším kozmetickým problémom, tj. nepredstavujú zdravotné riziko, ktoré na rozdiel od celulitídy postihujú ako ženy, tak mužov. Najčastejšie sa objavujú na miestach, kde je uložený tuk. Teda brucho (najmä v blízkosti pupka), prsia, paže, podpazušia, stehná (vnútorné i vonkajšie), zadok a oblasť nad kolenami. Vznikajú najmä vpuberte (hlavne stehná, zadok, prsia) a počas tehotenstva (najmä na bruchu a prsiach), u obéznych ľudí, ľudí s nadváhou au športovcov.

O čo ide?

Strie sú jazvy, resp. trhliny strednej vrstvy kože dlhé niekoľko centimetrov a široké 1-10mm. Nevznikajú vonkajším mechanickým poškodením pokožky, ale over-strečingom, tj. popraskaním elastických vlákien pod povrchom pokožky, konkrétne tzv. dermálnym nadtrhnutím spojivových elastické vlákien, ku ktorému dochádza pri nadmernom natiahnutí kože v krátkom čase. Ich viditeľnosť vo vonkajšej časti kože je spôsobená stenčením vrstvy buniek pokožky, čo je rovnako dôsledok prílišného natiahnutia kože.

Prvým „štádiom“ strií je svrbenie kože a ružové čiarky na jej povrchu. Druhým je postupný prerod jemných čiarok prvého „štádia“ do červených až modročervených liniek, tzv. strie rubra. A tretím postupné zasvetľovanie liniek. Úplne nezmiznú však nikdy!

Ako na ne?

Telo takmer každého z nás je plné výrazných, ale aj menej nápadných trhliniek. Tie sú všeobecne vnímané ako istá chyba na kráse. Preto je cieľom každého z nás tieto trhlinky v čo najväčšej miere „znenápadniť“. Aj z tohto dôvodu existuje mnoho spôsobov čiastočného minimalizovania strií. Spomenúť možno:

-krémy, pleťové vody a oleje, , ktoré obsahujú alfa kyseliny hydoxy – AHA (prírodné látky vyskytujúce sa prevažne v ovocným šťavách - kyselina citrónová, jablčná, vínna, mliečna atď., ktoré napomáhajú pri odstraňovaní odumretých kožných buniek hornej vrstvy kože, čím napomáhajú k „rastu“ zdravých buniek), vitamíny A, C, Ea kakaové maslo (sú účinné pri znížení vzhľadu strií),

-retinoidové krémy obsahujúce retinoidy (umelo vyrobené látky, chemicky odvodené od molekuly vitamínu A), ktoré sú účinné v znížení začervenania strií,

-chemické peelingy (dermabrázia): napr. mikrodermabrázia(podstata spočíva vo fúkaní jemného piesku na kožu),

-terapia intenzívneho pulzného svetla , pri ktorej cielené záblesky svetla majú za cieľ eliminovať rozšírené a rozbité tkanivá bez poškodenia okolitej zdravej kože,

-laserová terapia, v ktorej sa laserom odstránia tkaniva pokožky,

-frakčná rádiofrekvenciarealizovaná prístrojom, ktorého hlavicu prístroja tvoria mikroihličky, ktoré vypúšťajú do kože tepelnú, rádiofrekvenčnú energiu,

STRIE

Napriek množstvu dostupných spôsobov zbavovania sa strií neexistuje žiaden zázračný krém či metóda, ktorá by ponúkla stopercentnú záruku odstránenia strií. Najlepšou liečbou je preto prevencia a starostlivosť o kožu v spojení s DIÉTOU, HYDRATÁCIOU A CVIČENÍM! Avšak ani to nezaručí, že sa strie na tele raz neobjavia.

Pôvodný autor (zdroj, www): Ivetka V a zahraničné portály

články o tréningu

Články o ▸ tréningu | ▸ výžive | ▸ doplnkoch výživy | ▸ - rozhovory, blogy

VÝSLEDKY KLIENTOV

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013) Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)
Prešiel jeden rok ... Barborka Prešiel jeden rok ... Barborka
Rony  Pavlík Rony Pavlík

VIAC FOTO-REFERENCIÍ - TU !


NAJNOVŠIE PRIDANÉ

Plávanie v studenej a ľadovej vode Plávanie v studenej a ľadovej vode
Červené a biele svalové vlákna Červené a biele svalové vlákna
Arašidové maslo Arašidové maslo