Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Zdvíhač (kývač) hlavy

( M. sternocleidomastoideus, Sternocleidomastoid muscle, Грудино-ключично-сосцевидная мышца )

Zdvíhač (kývač) hlavy

Šľachy, cievy, nervy

  • šľachy: manubrium sterni, prostredná časť kľúčnej kosti, mastoidný proces spánkovej kosti, superior nuchal line. PODROBNEJŠIE TU...
  • cievy: okcipitálna cieva a tepna štítnej žľazy. PODROBNEJŠIE TU...
  • nervy: motorické, senzorické - cervical plexus. PODROBNEJŠIE TU...
  • pohyb (funkcia svalu): Pri samostatnej práci: otáčanie hlavou, smerom k opačnej strane. Pri spolupráci: ohýbajú krk smerom k hrudnej kosti.

Súvisiace svaly

Susediace svaly

Kožný sval krčný  Kožný sval krčný (M. platysma)
svaly na laco.lead1.eu  Predný šikmý sval (M. scalenus anterior)
svaly na laco.lead1.eu  Mostíkovojazylkový sval (M. sternohyoideus)

Protiľahlý sval

Lichobežníkový - trapézový sval  Lichobežníkový - trapézový sval (M. trapezius)
Zdvíhač (kývač) hlavy SVALY KRKU, MM. COLLI - Z PREDU (POVRCHOVÉ SVALY)
SVALY KRKU, MM. COLLI - Z PREDU (POVRCHOVÉ SVALY)

Zdvíhač (kývač) hlavy - sternokleidomastoideus je jedným z najväčších a najpovrchnejších krčných svalov. Primárne činnosti svalu sú rotácia hlavy na opačnú stranu a flexia krku. Sternokleidomastoideus je inervovaný prídavným nervom. Dostalo sa mu názvu sternocleidomastoideus, pretože pochádza z manubria hrudnej kosti (sterno) a kľúčnej kosti (cleido) a má upnutie na mastoidný výbežok spánkovej kosti lebky.  

Zdvíhač (kývač) hlavy SVALY KRKU - Z PRAVA (POVRCHOVÉ SVALY)
SVALY KRKU - Z PRAVA (POVRCHOVÉ SVALY)

Zdvíhač (kývač) hlavy - sternokleidomastoideus sa počiatočne upína z dvoch miest: manubrium hrudnej kosti a kľúčnej kosti. Pohybuje sa šikmo po strane krku a upína sa do výbežku spánkovej kosti tenkou aponeurózou. Sternokleidomastoideus je hrubý a úzky vo svojom strede a širší a tenší na oboch koncoch. Hlava hrudnej kosti je okrúhly zväzok, vpredu šľachovitý, vzadu mäsitý, vychádzajúci z hornej časti prednej časti manubrium sterni. Hlava kľúčnej kosti je zložená z mäsitých a aponeurotických vlákien, vychádza z hornej, čelnej plochy strednej tretiny kľúčnej kosti a smeruje takmer zvisle nahor. Obe hlavy sú od seba v ich počiatkoch oddelené trojuholníkovým intervalom, ale postupne sa pod stredom krku spájajú do hrubého, zaobleného svalu, ktorý je zasunutý silnou šľachou do bočného povrchu mastoidálneho výbežku, od jeho vrcholu k jeho hornej hranici a tenkou aponeurózou do laterálnej polovice hornej nuchálnej línie tylovej kosti.

Zdvíhač (kývač) hlavy SVALY KRKU - Z PRAVA (POVRCHOVÉ SVALY - STREDNÁ SKUPINA A HLBOKÉ SVALY - BOČNÁ SKUPINA)
SVALY KRKU - Z PRAVA (POVRCHOVÉ SVALY - STREDNÁ SKUPINA A HLBOKÉ SVALY - BOČNÁ SKUPINA)

Nervová sústava 

Sternokleidomastoideus je inervovaný prídavným nervom tej istej strany. Dodáva len motorické vlákna. Cervikálny plexus dodáva vnemy, vrátane propriocepcie, z ventrálnych primárnych ramien C2 a C3.

Klavikulárny pôvod sternocleidomastoideus sa značne líši. V niektorých prípadoch môže byť klavikulárna hlava taká úzka ako sternálna. V iných môže byť až 7,5 milimetra na šírku. Keď je klavikulárny pôvod široký, je príležitostne rozdelený do niekoľkých sklzov, oddelených úzkymi intervalmi. Zriedkavejšie sú priľahlé okraje sternocleidomastoideus a trapézového svalu v kontakte. M. supraclavicularis vychádza z manubria za sternocleidomastoideus a prechádza za sternocleidomastoideus k hornému povrchu kľúčnej kosti.  

Zdvíhač (kývač) hlavy FASCIE KRKU - Z PRAVA
FASCIE KRKU - Z PRAVA

Funkciou tohto svalu je otáčanie hlavy na opačnú stranu alebo šikmé otáčanie hlavy. Ohýba aj krk. Keď obe strany svalu pôsobia spoločne, ohýba krk a vystiera hlavu. Keď jedna strana pôsobí samostatne, spôsobí to, že sa hlava otáča na opačnú stranu a ohýba sa laterálne na rovnakú stranu.
Signalizačný proces na kontrakciu alebo relaxáciu sternocleidomastoideus začína v kraniálnom nerve XI, prídavnom nerve. Prídavné nervové jadro je v prednom rohu miechy okolo C1-C3, kde spodné vlákna motorických neurónov označujú jeho pôvod. Vlákna z jadra prídavného nervu sa pohybujú nahor, aby vstúpili do lebky cez foramen magnum. Vnútorná krčná tepna na dosiahnutie sternocleidomastoideus a trapéz. Keď signál dosiahne prídavné nervové jadro v prednom rohu miechy, signál sa prenesie na motorické koncové platničky na svalových vláknach umiestnených v kľúčnej kosti. Acetylcholín sa uvoľňuje z vezikúl a posiela sa cez synaptickú štrbinu k receptorom na postsynaptickom bulbe. Acetylcholín spôsobuje zvýšenie pokojového potenciálu nad -55 mV, čím spúšťa akčný potenciál, ktorý sa pohybuje pozdĺž svalového vlákna. Pozdĺž svalových vlákien sú otvory t-tubulov, ktoré uľahčujú šírenie akčného potenciálu do svalových vlákien. T-tubulus sa stretáva so sarkoplazmatickým retikulom v miestach celého svalového vlákna, v týchto miestach sarkoplazmatické retikulum uvoľňuje ióny vápnika, čo vedie k pohybu troponínu a tropomyozínu na tenkých vláknach. Pohyb troponínu a tropomyozínu je kľúčom k tomu, aby sa myozínová hlava mohla pohybovať pozdĺž tenkého vlákna, čo vedie ku kontrakcii sternokleidomastoidného svalu.  

Zdvíhač (kývač) hlavy SVALY A FASCIE KRKU (HORIZONTÁLNY REZ)
SVALY A FASCIE KRKU (HORIZONTÁLNY REZ)

Sternokleidomastoideus sa nachádza v investujúcej fascii krku spolu s trapézovým svalom, s ktorým zdieľa nervové zásobenie - prídavný nerv. Je hrubý, a preto slúži ako primárny orientačný bod krku, pretože rozdeľuje krk na predný a zadný krčný trojuholník, čo pomáha definovať umiestnenie štruktúr, ako sú lymfatické uzliny hlava a krk. Mnoho dôležitých štruktúr sa týka sternocleidomastoideus, vrátane spoločnej krčnej tepny, prídavného nervu a brachiálneho plexu.

Vyšetrenie m. sternocleidomastoideus tvorí súčasť vyšetrenia hlavových nervov. Trojuholník tvorený kľúčnou kosťou, sternálnymi a klavikulárnymi hlavami zdvíhača hlavy sa používa ako orientačný bod pri identifikácii správneho miesta pre centrálnu venóznu katetrizáciu. Kontrakcia svalu vedie k stavu nazývanému torticollis alebo krivica. Torticollis vyvoláva vzhľad naklonenej hlavy na príslušnej strane. Liečba obsahuje fyzioterapeutické cvičenia na pretiahnutie zapojeného svalu a posilnenie svalu na opačnej strane krku. Vrodená torticollis môže mať neznámu príčinu alebo môže byť výsledkom pôrodnej traumy, ktorá vedie k vzniku hmoty alebo nádoru, ktorý možno nahmatať vo svale.

Zdroj

SVALY KRKU

Výsledky Klientov

Danielin príbeh o zbavení sa prebytočných kíl a bolestí kĺbov

Laca poznám od strednej školy. Už vtedy sa venoval športu. Ja som vzťah k športu alebo akejkoľvek fyzickej aktivite nikdy nemala. Pretrvával vzťah k „dobrému a hlavne nezdravému jedlu“. Po dvoch tehotenstvách a nulových stravovac...

Zo 150 kg k dnešnej forme

Už od čias kedy som navštevoval základnú školu, som mal vždy nejaké to kilo naviac. Ako 26 ročný som vážil okolo 135 kg a moja hmotnosť sa postupne vyšplhala až na 150 kg. Aj napriek tejto hmotnosti som v tých časoch pravidelne na...

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA