Váš úspech v zmene postavy

ZMEŇTE SVOJU POSTAVU !

Vyťažte zo svojho potenciálu maximum. Trénujte, stravujte sa, regenerujte pod dohľadom profesionála s vyše 20 ročnými pretekárskymi a 30 ročnými tréningovými skúsenosťami.

Štvorhlavý sval stehna

( M. quadriceps femoris, Quadriceps, Квадрицепс )

Šľachy, cievy, nervy

 • šľachy: kombinované - rectus femoris a vastus - svaly, tibiálna - píšťalová upínacia zdrsnenina - tuberosity
 • cievy: stehenná tepna. PODROBNEJŠIE TU...
 • nervy: stehenný nerv. PODROBNEJŠIE TU...
 • pohyb (funkcia svalu): Vystieranie nohy v kolene, Hip ohýbanie (iba priamy sval stehna).


Štvorhlavý sval stehna (nazývaný tiež extenzor štvorhlavého svalu, štvorhlavý stehenný sval) je veľká svalová skupina, ktorá pozostáva zo štyroch prevládajúcich svalov na prednej strane stehna. Je to jediný extenzorový sval kolena, ktorý tvorí veľkú mäsitú hmotu, ktorá pokrýva prednú a bočnú stranu stehennej kosti. Názov je odvodený od latinského štvorhlavého svalu stehennej kosti.

Štvorhlavý sval stehna je rozdelený do štyroch samostatných svalov - hláv, pričom prvý je povrchový k ďalším trom nad stehennou kosťou (od trochanterov po kondyly):

 • Priamy sval stehna umiestnený na stred stehna a pokrýva väčšinu ostatných troch svalov štvorhlavého stehenného svalu. Počiatočne sa upína na ilium - časť bedrovej kosti. Je pomenovaný pre svoj priamy smer.
 • M. vastus lateralis je na laterálnej strane stehennej kosti (t.j. na vonkajšej strane stehna).
 • M. vastus medialis je na strednej strane stehennej kosti (t. j. na vnútornej strane stehna).
 • M. vastus intermedius leží medzi vastus lateralis a vastus medialis na prednej strane stehennej kosti (t. j. na hornej alebo prednej strane stehna), ale hlboko k priamemu stehennému svalu. Typicky ho nemožno vidieť bez disekcie priameho femoris.

Rectus femoris sa počiatočne upína z anterior inferior iliakiálneho chrbta bedrovej kosti a z horného okraja acetabuly. Ide teda o biartikulárny sval. Ostatné časti kvadricepsu sa počiatočne upínajú z povrchu stehennej kosti. Všetky štyri časti štvorhlavého svalu sa nakoniec upínajú do tuberosity holennej kosti cez jabĺčko - patelu, kde sa šľacha štvorhlavého svalu stane patelárnym väzivom.
Existuje malý piaty sval komplexu štvorhlavého stehenného svalu - articularis genus sval - ktorý nie je často priradený. Okrem toho štúdie mŕtvol potvrdili prítomnosť šiesteho svalu, tensor vastus intermedius. Zatiaľ čo tento sval má premenlivú prezentáciu, dôsledne sa upína z proximálneho femuru, prechádza medzi svalmi vastus lateralis a vastus intermedius a vsúva sa distálne na mediálny aspekt patelárnej základne. Historicky považovaný za súčasť m. vastus lateralis, m. tensor vastus intermedius je inervovaný nezávislou vetvou stehenného nervu a jeho šľachovité bruško možno vo väčšine prípadov oddeliť od m. vastus lateralis a intermedius.  

Štvorhlavý sval stehna je inervovaný stehenným nervom, ktorý vychádza z L2, L3, L4.
Všetky štyri svaly kvadricepsu sú silné extenzory kolenného kĺbu. Sú rozhodujúce pri chôdzi, behu, skákaní a drepe. Pretože sa rectus femoris upína na ilium, je zároveň flexorom bedra. Táto akcia je tiež rozhodujúca pre chôdzu alebo beh, pretože kýva nohu dopredu do nasledujúceho kroku. Kvadriceps, konkrétne vastus medialis, zohrávajú dôležitú úlohu pri stabilizácii pately a kolenného kĺbu počas chôdze.  

Štvorhlavý sval stehna je cieľom manuálnej terapie a fyzikálnej terapie pri opakovaných zraneniach z námahy, napríklad pri lyžovaní. V silovom tréningu sa kvadricepsy trénujú niekoľkými cvikmi na nohy vrátane drepu, leg pressu a extenzie nôh.

Ako precvičiť Štvorhlavý sval stehna?


▸ Prednožovanie na stroji

Cvik - Prednožovanie na stroji

Prednožovanie na stroji - extenzie stehien v sede na stroji....

... CVIK PODROBNEJŠIE TU

▸ Klasické drepy s činkou vzadu na pleciach

Cvik - Klasické drepy s činkou vzadu na pleciach

Klasické drepy s činkou vzadu na pleciach- nádych: pri spúšťaní činky smerom nadol,výdych: pri pohybe proti gravitácii, v tomto prípade keď záťaž dvíhate hore- cvik vykonávajte v plnom rozsahu pohybu tak, že vo vrcholnej krajnej pol...

... CVIK PODROBNEJŠIE TU

▸ Leg-press klasický spôsob

Cvik - Leg-press klasický spôsob

Leg-press klasický spôsob...

... CVIK PODROBNEJŠIE TU

Zdroj - wikipedia: wikipedia.org

SVALSTVO DOLNEJ KONČATINY - NADKOLENIA

Výsledky Klientov

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

2. rok alebo o motivácii, cieľoch…

S Lacom trénujem od decembra 2021, kedy som vážila 83 kg, prvý polrok sme spoločnou prácou zredukovali tuk, spevnili svalstvo a znížili hmotnosť na 57 kg – VIAC V ČLÁNKU TU....

Prečo som začal cvičiť?

Prečo som začal cvičiť?

Po štúdiu na vysokej škole sa mi začal pohodlný život. Celé dni presedené v práci pred počítačom, nedostatok pohybu a a množstvo tučnej stravy spôsobili že som začal výrazne priberať. Až to dospelo do štádia, kedy manželka vide...

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

Metamorfózy Zuzky Mozoľovej (z 83 kg na 60 kg) (Finalistka súťaže - Do formy s fitnes časopisom 2013)

U mňa to začalo dávno. Tuším na výške, niekedy v 90. rokoch minulého storočia (dobre to znie, že...). Fitness a ja!Odmalička som bojovala s nadváhou. Vyrastala som v prostredí, kde nadváha bola akýmsi synonymom blahobytu a vzhľa...

Prešiel jeden rok ... Barborka

Prešiel jeden rok ... Barborka

Som naozaj šťastná, že som sa dostala až do stavu v akom som bola, keď som našla Lacka...úprimne. Myslím, že keby som mala o 15 kg menej, uchlácholila by som sa po stý krát v živote s nejakou super rýchlou diétou, ktorá by mi na ...VIAC PREMIEN MOJICH KLIENTOV

                   
×

Začnite dnes !

Napíšte mi čo by ste chceli dosiahnúť v oblasti formovania vašej postavy či už úbytku tuku a/alebo nárastu svalov, atď...

Vyplňte formulár, budem vás spätne kontaktovať a môžme začať pracovať na dosiahnutí vášho cieľa !

Meno:

Email:

Telefón:

Vaša správa:


CAPTCHA