Tréning    Anatómia ľudského tela    Cviky    BMI    FAQ    Strava    Nutričné hodnoty potravín   

Strava - základy, výživové hodnoty


Aminokyseliny    Bielkoviny    Sacharidy    Tuky    Vitamíny    Minerály    Doplnky výživy    Diéty    Recepty

Sacharidy, uhľohydráty, karbohydráty, cukry


( viac názvov pre rovnakú skupinu makroživín )
Sacharidy (cukry, glycidy) sú dôležité prírodné zlúčeniny, ktoré sa skladajú z atómov uhlíka, vodíka a kyslíka (enzymatickým štiepením cukrov vzniká spätne CO2 a H2O).

Sacharidy (grécky σάκχαρον, sákcharon, čo znamená "cukor"), Sacharidy majú viacero úloh v živom organizme, ako je napríklad skladovanie a preprava energie (napr.: škrob, glykogén) ďalej fungujú ako konštrukčné prvky (napr.: celulóza z rastlín, chitín a chrupavky u zvierat). Navyše, sacharidy a ich deriváty hrajú hlavnú úlohu v pracovnom procese v imunitnom systéme.

Monosacharidy sú najjednoduchšie sacharidy čím sa myslí, že nemôžu byť hydrolyzované na menšie sacharidy. Všeobecný chemický vzorec v nemodifikovanom monosaccharide je (C • H 2 O) n, kde n je ľubovoľné číslo tri alebo viac.
Monosacharidy sú rozdelené podľa troch rôznych vlastností, umiestnenia jeho karbónovej skupiny a počtu atómov uhlíka, ktoré obsahujú. Monosacharidy s tromi atómami uhlíka sa nazývajú trioses, tie ktoré majú štyri atómy uhlíka sú nazývajú tetroses, s piatimi atómami uhlíka sa nazývajú pentoses, so šiestimi - hexoses, a tak ďalej.

Každý atóm uhlíka nesúci hydroxylové skupiny (-OH), s výnimkou prvého a posledného uhlíka, sú asymetrické. Monosacharidy sú hlavným zdrojom paliva pre metabolizmus, ktorý ich používa jednak ako zdroj energie (glukóza - najdôležitejšia v prírode).
Pokiaľ niesú monosacharidy bezprostredne potrebné, čiže bunky ich moentálne nepotrebujú, často sú premenené na inú formu - skladovanie glykogénu, najmä v pečeni a svalových bunkách.
glukóza
usporiadanie chemických prvkov v glukóze

Význam monosacharidov


Monosacharidy často mávajú sladkú chuť. Za chemickú podstatu (vnímanie sladkej chuti) možno považovať zoskupenie -O-CH-CH-OH, ktoré sa okrem niektorých monosacharidov vyskytuje napríklad aj v alkohole glycerolu, čo je pravdepodobne príčina sladkej chuti.
Sekundárne monosacharidy sú prekurzormi karboxylových kyselín, cukrových alkoholov a glykozidov. D-glukóza je pre väčšinu organizmov primárnym zdrojom energie.


Disacharidy


Dva zlúčené monosacharidy sa nazývajú disacharidy a jedná sa o najjednoduchšie polysacharidy. Príklady: sacharóza a laktóza.

Sacharóza, je najčastejší disacharid, Skladá sa z jednej molekuly D-glukózy a jednej molekuly D-fruktózy.

Laktóza je disacharid zložený z jednej molekuly D-galaktózy a jednej molekuly D-glukózy. Laktóza sa prirodzene vyskytuje v mlieku cicavcov.

Ďalšie významné disacharidy sú maltóza (dve D-glukózy spojené α-1, 4) a cellulobióza (dve D-glukózy spojené β-1, 4).

Oligosacharidy a polysacharidy


Oligosacharidy a polysacharidy sú zložené z dlhšieho reťazca monosacharidových jednotiek. Rozdiel medzi týmito dvoma sacharidmi je v počte monosacharidových jednotiek v reťazci.

Oligosacharidy obvykle obsahujú od dvoch do deviatich monosacharidových jednotiek a polysacharidy obsahujú viac ako desať monosacharidových jednotiek.

Polysacharidy predstavujú dôležitú triedu biologických polymérov. Ich funkcie v živých organizmoch sú súvisiace zvyčajne buď so štruktúrou alebo skladovaním energie.

Celulóza a chitín sú príklady štrukturálnych polysacharidov. Celulóza sa nachádza v bunkových stenách rastlín a iných organizmov.
Chitín má podobnú štruktúru, ale dusík obsahuje vedľajšie vetvy, na zvýšenie pevnosti. Nachádza sa vo vonkajšej kostre niektorých zvierat a v bunkových stenách niektorých húb.

Ostatné polysacharidy: patria sem kalóza, aminarín, chryzolaminarín, drevná guma, mannan, fukoidan a galaktomanan.


Výživa


Potraviny s vysokým obsahom sacharidov: chlieb, cestoviny, fazuľa, zemiaky, otruby, ryža a obilniy. Väčšina týchto potravín obsahuje veľké množstvo škrobu. Sacharidy pri trávení potrebujú menej vody, ako bielkoviny alebo tuky a sú najdôležitejším zdrojom energie v živých organizmoch. Bielkoviny a tuky sú potrebné ako stavebné kamene tkanív a buniek ľudského organizmu a tiež sú zdrojom energie.

Sacharidy nie sú základné živiny človeka - telo môže získať energiu z bielkovín a tukov. Avšak, mozog a neuróny vo všeobecnosti nemôžu konvertovať tuk na glukózu potrebnú ako zdroj energie. Telo môže získať glukózu z mála z aminokyselín a tiež z triglyceridov. Sacharidy a bielkoviny obsahujú zhodne 4 kalórie na jeden gram ich hmotnosti, zatiaľ čo tuky obsahujú 9 kalórií na jeden gram hmotnosti tukov.
U ľudí, len niektoré sacharidy sú využiteľné ako palivo pre organizus - mnohé monosacharidy a niektoré disacharidy. Ostatné typy sacharidov môžu byť využité, ale len za pomoci črevných baktérií.

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo a Svetová zdravotnícka organizácia odporúča, prijímať 55-75% celkovej energie zo sacharidov, ale len 10% priamo z cukrov (termín pre jednoduché sacharidy - myslí sa tým biely, rafinovaný cukor, v skratke sladkosti).


Klasifikácia


Sacharidy môžu byť kvalifikované ako jednoduché (monosacharidy a disacharidy) alebo komplexné (oligosacharidy a polysacharidy).
Z dietetického hľadiska možno všeobecne odporučiť, zdroje bohaté na jednoduché sacharidy ako sú ovocie (glukóza a fruktóza) a mliečne výrobky (laktóza). Neodporúčajú sa jednoduché cukry vo forme sladkostí a sladkých nápojov.

Glykemický index je meradlom toho, ako rýchlo sa z potravín vstrebáva glukóza, pričom glykemické zaťaženie je meradlom celkovej absorbovateľnosti glukózy v potravinách.
V glykemickom indexe a glykemickom zaťažení bola vyvinutá koncepcia pre charakteristiku správania sa potravín počas ľudského trávenia. Potraviny bohaté na sacharidy ajú rôznu rýchlosť a vplyv na úroveň krvnej glukózy.

Katabolizmus


Katabolizmus je metabolická reakcia buniek, za účelom uvoľnenia energie.

Existujú dve hlavné metabolické cesty z monosacharidového katabolizmu:
Glykolýza :
Cyklus kyseliny citrónovej. Oligo resp. polysacharidy sa rozštiepia prvé menšie monosacharidy pomocou enzýmov nazývaných glykozidová hydroláza. V monosacharidovej jednotke potom môžu vstúpiť do monosacharidového katabolizmu. V niektorých prípadoch, ako napr. u ľudí, nie všetky druhy sacharidov sú strávené a metabolizované (celulóza), ale napríklad u prežúvavcov sa trávia.


Glykolýza


Glykolýza (odvodené od glycose) sú metabolické dráhy, ktoré premieňajú glukózu C 6 H 12 O 6 do pyruvátu, C 3 H 3 O 3 -.
Na voľnú energiu uvoľnenú pri tomto procese sa používajú na vytvorenie vysoko energetickej zlúčeniny ATP (adenozín trifosfátu) a NADH (nikotínamid adenin dinucleotide).

Glykolýza je postupnosť desiatich reakcií zahŕňajúcich desať medziproduktov zlúčenín (jeden z krokov obsahuje dva medziprodukty). Napríklad väčšinu monosacharidov, ako sú fruktóza, glukóza a galaktóza, možno previesť na jednu z týchto medziproduktov. V priebežnom dihydroxyacetón fosfáte je zdrojom glycerol, ktorý vytvára podkožný tuk.

Glykolýza je univerzálna metabolická cesta. Dochádza k nej u takmer všetkých organizmov, ako aeróbna a anaeróbna.

Medzi najčastejšie typy glykolýzy je Embden-Meyerhofova cesta, ktorá bola prvýkrát objavená Embdenom Gustavom a Ottom Meyerhofom.


Glykemický index


Glykemický index alebo GI je meradlom účinkov sacharidov na glykemickú úroveň. Sacharid počas trávenia uvoľňujú glukózu rôznou rýchlosťou do krvného obehu.
Tie z vysokou rýchlosťou priestupu do krvi majú vysoký GI.
Sacharidy, prestupujú do krvného obehu pomaly, uvoľňujú postupne glukózu do krvného riečišťa, majú nízky GI.
Pre väčšinu ľudí, potraviny s nízkym GI majú významnejší prínos. Koncepcia bola vyvinutá Dr David J. Jenkinsom a jeho kolegami v roku 1980-1981 na univerzite v Toronte. V ich výskume skúmali potraviny, ktoré sú najvhodnejšie pre ľudí s cukrovkou.
Nižší glykemický index znamená pomalšie trávenie a vstrebávanie potravín - sacharidov a môže tiež naznačovať väčšiu extrakciu z pečene a okrajových produktov uhľovodanového trávenia. Nižší glykemický index má nižší inzulínový dopyt, lepšie, postupnejšie a dlhšie uvoľnovanie krvnej glukózy a zníženie krvných lipidov.

Glykemický index niektorých bežných potravín pri použití glukózy ako štandardu:

Potraviny s nízkym faktorom GI (nižším ako 55):

cestoviny, grapefruity,
jablká a jablčná šťava, nízkotučné jogurty,
šošovica, ovocný chlebíček,
hrušky, pečená fazuľa,
pomaranče a pomarančová šťava, čokoláda

Potraviny so stredným faktorom GI (55-70):

ryža basmati, sladká kukurica,
banány, ananás,
ovsené vločky, biely cukor,
nealko-nápoje

Potraviny s vysokým faktorom GI (nad 70):

chlieb (biely alebo celozrnný), med,
pečené zemiaky, zemiaková kaša,
kukuričné vločky, biela ryža (lepivá ryža),
zemiakové hranolčeky

zdroj: The European Food Information Council (EUFIC)

Bazálna a prandiálna sekrécia inzulínu
INZULÍN


Referencie - klienti

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
trener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
tréner chudnutie
online premena postavy - Janka Piatková
účastníčka súťaže - Do formy
trener formovanie postavy
mínus 21 kg Tomáš Kohút
účastník súťaže - Do formy
trener nabratie svalov
Online výsledky - Marcel Moroz, Poprad
online trener schudnutie
Online premena - Janka Krajčová
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
chudnutie trener
Katka Peťková a súťaž Do Formy
zhodenie tuku tréner
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
tréner Banská Bystrica
Ružka Lovičová, ako chudnúť v pohode a bez stresu
osobny trener
Borec s neskutočnou vôľou 2. - Jožo Padych
pribratie svalovej hmoty online trener
Nabratie 14 kg svalov - Rado Slamka
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)

Viac referencií klientov

Príspevky, články na laco.lead1.eu

osobný tréner Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
osobný tréner 5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
online trener Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
online trener ako NEDOSIAHNÚŤ úspech v zmene postavy
16.12.2014
online trener Peťa K fotenie - október 2014
3.11.2014
online trener o Tomášovej motivácií na ceste za svojimi cieľmi
16.9.2014
online trener Grécke jogurty - porovnanie
7.9.2014
online trener Ovsené vločky - porovnanie
28.8.2014
online trener Mozzarella light - porovnanie
28.8.2014
laco.lead1.eu
   Soľ nad zlato?
   6.9.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   30.8.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   25.8.2015
laco.lead1.eu
   Ovocná diéta a žiadna čoko...
   10.8.2015
laco.lead1.eu
   Čokoláda - sladká závislos...
   2.8.2015
laco.lead1.eu
   Sacharidy: aké sú tie sprá...
   24.7.2015
Ďaľšie príspevky tu
Prehľad podľa kategórií tu
VÝŽIVA CVIKY A TRÉNING ANATÓMIA ČLÁNKY

 PONUKA SLUŽIEB

 ON-LINE TRÉNER - ponuka jednotlivých programov

 OSOBNÝ TRÉNER BANSKÁ BYSTRICA

 CENNÍK OSOBNÝCH TRÉNIGOV

 FÓRUM - fitnes, výživa, cvičenie

 obchodné podmienky pre online trénera

 VÝŽIVA

 RECEPTY
 NUTRIČNÉ HODNOTY POTRAVÍN

 BMI

 FAQ - otázky
 ANATÓMIA
 TRÉNING
 CVIKYkulturistický profil - web: Laco Kindernay - IFBB
LACO KINDERNAY - IFBB - official web
Oficiálna stránka Pavla Jablonického
TAGY:
tréningový plán pre ženy a mužov, ako sa zbaviť tuku, strava na nabratie svalovej hmoty, tréningový plán na chudnutie, vypracovanie treningoveho programu, vypracovanie jedálnička, ako pribrať, vypracovanie stravy, výživový program, ako nabrať svalovú hmotu, trener chudnutie, osobný tréner, ako nabrať svalové objemy, tréner pribratie, ako schudnúť, jedálniček na vyrysovanie, online trener, vypracovanie výživy na schudnutie, osobný tréner Banská Bystrica,
Bannery a ikonky stránky www.laco.lead1.eu - TU!
Zdieľať na Facebooku

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
All rights reserved       © LACO KINDERNAY, LEAD 1 - since 2009
      TOPlist