Blog slečny IWetky z Prešova - IV.Výkrik do tmy? Hladovka


Predstavte si pána, ktorého náplňou práce je príjem nových zásielok, triedenie a ukladanie starších a vyradzovanie tých nepotrebných. Predstavte si pána neustále pobehujúceho po miestnosti plnej regálov a balíkov rôznych veľkostí, tvarov a farieb. Pána, ktorému neustále prihadzujeme nové balíky a tým ho zamestnávame na 24 hodín denne. Raz za čas by si ale zaslúžil dovolenku, čo poviete? V čom je háčik?

Balíkmi je potrava, ktorú počas celého dňa prijímame a šikovným pánom naša tráviaca sústava na čele so žalúdkom. Dovolenka je podmienená množstvom nami zaslaných balíkov, a preto dovolenka pre pána, znamená pre nás hladovku. Odpovede na otázku, akú dlhú dovolenku je možné pánovi v nás vypísať, sú rôzne. Jej možné trvanie sa v odpovediach vedcov pohybuje zväčša od 14 do 60 dní. Napriek rozdielom v otázke trvania, sa väčšina z vedcov zhoduje v názore o zlomovom 40. dni hladovania, ktorého prekročenie sa výrazne odráža na našom zdraví.

Preto môžeme hovoriť o 3 typoch hladovky: krátkodobej (do 7 dní), strednodobej (do 14 dní) a dlhodobej (do 40 dní). Za najviac prospešnú je však považovaná jednodňová hladovka. V jej súvislosti však hovoríme o akejsi očistnej kúre. Mnoho vedcov teda niečo ako dovolenku Hladovku zo zdravotného hľadiska nepripúšťa do úvahy. Tak prečo ju potom do úvahy pripúšťame my?

Dovolenka Hladovka prestavuje akési obdobie ticha v príjme potravy, ktoré zdanlivo nič nežiada a naopak sľubuje priveľa – rýchly úbytok na váhe a očistenie organizmu. Preto nad dovolenkou Hladovkou uvažoval už každý. (Ak ste si práve povedali, že vám tento spôsob zhadzovania kíl nikdy ani len nenapadol, klamete!) Každý z nás, hnaný vidinou samého sebe v zmenšenej verzii, už vyhlásil: „Od zajtra nejem!“ Väčšina z nás však pri tomto vyhlásení zabudla na staré známe: ak niečo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, tak to pravda nie je.
www.laco.lead1.eu
www.laco.lead1.eu

Oplatí sa vypísať dovolenkový lístok?Dovolenkárov Hladovkárov je možné rozdeliť do dvoch skupín. Skupinkou č. 1 sú ľudia presvedčení o tom, že na zbavenie uložených zásob stačí prekonanie pocitu hladu na pár dní a veľa vody. Druhou skupinkou sú dovolenkári akoby vystrihnutí z  katalógu. Sú to ľudia v začarovanom kruhu plnom zvrátených diét a sklamania, pre ktorých je hladovka posledným riešením ako z  kruhu vyskočiť.

Hladovka je ale pseudoriešením, ktoré spôsobí pravý opak želaného. Z človeka v začarovanom kruhu stvorí človeka topiaceho sa v močiari, ktorého každý pokus o vyslobodenie sa ponorí hlbšie a hlbšie.

Napriek tomu je dovolenka Hladovka populárnou destináciou. Niet sa ani čomu čudovať ... veď číslo na váhe klesá akoby zo dňa na deň, a to pri nulovej námahe. Táto naša radosť je ale dočasná. Končí v momente, keď si uvedomíme, že sa z nás stali ľudia, ktorých vystihuje spojenie: chudá obezita. Zdáme sa byť chudými, ale v skutočnosti takými nie sme. Stačí ak si vyzlečieme tvarujúce nohavice či tričká a hneď si uvedomíme, že náš verný priateľ Tuk nikam neodišiel. A naopak po svaloch nachádzame už len stopy. Prečo? Už po niekoľkých hodinách v destinácii Hladovka naše telo zaregistruje prerušenie príjmu potravy, prerušenie prísunu energie. Preto začína s jej šetrením, a to všade kde sa dá. Inak povedané, náš metabolizmus sa spomalí.

Na svoju existenciu však telo nutne potrebuje niektoré látky (napríklad aminokyseliny). Preto hľadá záložné zdroje energie. Takto telo zahajuje útok na seba samé a začína „jesť vlastné svaly“. Týmto samožerstvom však telo dosiahne len úbytok svalovej hmoty, čo sa prejaví v oslabení činnosti orgánov a následnom oslabení a ochabnutí celého organizmu.

Rozklad tkanív v spojení s postupným vyprázdnením zažívacieho traktu sa prejaví aj na váhe. Ručička ukazujúca hmotnosť nášho ochabnutého tela je každým dňom nižšie a nižšie. No o strate tuku nemôže byť ani reč. Hladovka je preto niečo ako kúpa mačky vo vreci ... prečo? S veľkými očakávaniami prestávame jesť, ale happy endu v podobe peknej štíhlej postavy sa nik z nás nedočká.

Práve naopak. Nami naordinovaná nulová diéta zanechá na našej telesnej schránke stopy. Tými ale rozhodne nebudú ladné krivky, po ktorých túžime, ale vyhlásenie protiútoku zo strany nášho tela, ktoré sme zahnali do kúta a teraz sa ono snaží zahnať nás. Stačí menší prehrešok, malý kúsok jedla, alebo pokus o opätovný normálny prísun potravy a slávny jojo efekt je tu. Telo si v obave pred ďalším nedostatkom začne robiť zásobu. No a zásoba nie je nič iné ako ďalšia vrstva tuku. Naším nejedením sme sa však ochudobnili nielen o energiu, ale tiež o živiny a ďalšie potrebné látky. To sa postupom času začne odrážať aj navonok. Daň za toto ochudobnenie je zhoršený vzhľad, a to najmä pokožky, nechtov, vlasov.

Ani naše vnútro nenechá spomínané ochudobnenie bez povšimnutia. Nejedenie sa prejaví v oslabenej činnosti vnútorných orgánov. Na to nadväzuje únava a malátnosť. Azda najväčší dopad má však naša nulová diéta na našu psychiku. Veď si len spomeňte ako sa cítite, keď sa nenajete. Necítite podráždenie a  hnev? Nie ste citlivejší na všetko dianie okolo seba? A nemyslíte pri každej svojej činnosti len na jedlo? A teraz si predstavte, že nejete dni, týždne ... Čo sa deje vo vašom vnútri? Depresia, podráždenosť, náladovosť a nechuť do čohokoľvek.

Kde kúpiť spiatočný lístok?Predpokladajme, že sme dovolenku Hladovku úspešne zvládli, schudli sme. (Aj keď je otázne, či môžeme hovoriť o pravom úspechu.) Náš metabolizmus je značne spomalený, ale naša psychika nás už núti dať si niečo pod zub. Na to ale naše telo pri nulovej diéte zvyknuté nebolo, a preto vníma všetko, čo zjeme ako cenný zdroj energie, ktorou treba šetriť a ktorú si treba odložiť na horšie časy. V praxi to znamená, že stačí pár malých porcií jedla a už sa začnú tvoriť tukové zásoby. Je preto potrebné dať náš metabolizmus znova do pohybu. Ak nechceme pribrať rýchlejšie ako sa vôbec stihneme spamätať, mali by sme postupne pridávať tak malé množstvá jedla, aby sme nepribrali. To však znamená, že ďalších niekoľko týždňov po hladovke by sme prakticky nič nejedli. Takýto postup však môže vyústiť mentálnou anorexiou a kolapsom zdravia.

Pri ceste z dovolenky Hladovka si teda môžeme zvoliť z dvoch možností. Môžeme hazardovať so zdravím a pár týždňov zobkať pravidelne 6x denne vtáčie porcie. Alebo nabehneme zo dňa na deň na pôvodný stravovací režim a „poctivé“ telá sa po pár dňoch zabalia do tukového puzdra.

Zvažujete, ktorá cesta je menším zlom? Prečo sa vôbec takýmto zlom zaoberáme? Nie je lepšie a oveľa rozumnejšie zaoberať sa čímsi, čo je pre nás a pre naše zdravie prospešné? Nie je rozumnejšie preskočiť niekoľkotýždňovú fázu hladovky a od začiatku sa pravidelne stravovať? Možno si vravíte, že na to je potrebný čas, trpezlivosť a pevná vôľa. Ale nestojí to za to?

PS: Tuk je ako kliešť imúnny proti hladovke!

Iveta Vavreková, Prešov

Referencie - klienti

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
trener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
tréner chudnutie
online premena postavy - Janka Piatková
účastníčka súťaže - Do formy
trener formovanie postavy
mínus 21 kg Tomáš Kohút
účastník súťaže - Do formy
trener nabratie svalov
Online výsledky - Marcel Moroz, Poprad
online trener schudnutie
Online premena - Janka Krajčová
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
chudnutie trener
Katka Peťková a súťaž Do Formy
zhodenie tuku tréner
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
tréner Banská Bystrica
Ružka Lovičová, ako chudnúť v pohode a bez stresu
osobny trener
Borec s neskutočnou vôľou 2. - Jožo Padych
pribratie svalovej hmoty online trener
Nabratie 14 kg svalov - Rado Slamka
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)

Viac referencií klientov

Príspevky, články na laco.lead1.eu

osobný tréner Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
osobný tréner 5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
online trener Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
online trener ako NEDOSIAHNÚŤ úspech v zmene postavy
16.12.2014
online trener Peťa K fotenie - október 2014
3.11.2014
online trener o Tomášovej motivácií na ceste za svojimi cieľmi
16.9.2014
online trener Grécke jogurty - porovnanie
7.9.2014
online trener Ovsené vločky - porovnanie
28.8.2014
online trener Mozzarella light - porovnanie
28.8.2014
laco.lead1.eu
   Soľ nad zlato?
   6.9.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   30.8.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   25.8.2015
laco.lead1.eu
   Ovocná diéta a žiadna čoko...
   10.8.2015
laco.lead1.eu
   Čokoláda - sladká závislos...
   2.8.2015
laco.lead1.eu
   Sacharidy: aké sú tie sprá...
   24.7.2015
Ďaľšie príspevky tu
Prehľad podľa kategórií tu
VÝŽIVA CVIKY A TRÉNING ANATÓMIA ČLÁNKY

 PONUKA SLUŽIEB

 ON-LINE TRÉNER - ponuka jednotlivých programov

 OSOBNÝ TRÉNER BANSKÁ BYSTRICA

 CENNÍK OSOBNÝCH TRÉNIGOV

 FÓRUM - fitnes, výživa, cvičenie

 obchodné podmienky pre online trénera

 VÝŽIVA

 RECEPTY
 NUTRIČNÉ HODNOTY POTRAVÍN

 BMI

 FAQ - otázky
 ANATÓMIA
 TRÉNING
 CVIKYkulturistický profil - web: Laco Kindernay - IFBB
LACO KINDERNAY - IFBB - official web
Oficiálna stránka Pavla Jablonického
TAGY:
tréningový plán pre ženy a mužov, ako sa zbaviť tuku, strava na nabratie svalovej hmoty, tréningový plán na chudnutie, vypracovanie treningoveho programu, vypracovanie jedálnička, ako pribrať, vypracovanie stravy, výživový program, ako nabrať svalovú hmotu, trener chudnutie, osobný tréner, ako nabrať svalové objemy, tréner pribratie, ako schudnúť, jedálniček na vyrysovanie, online trener, vypracovanie výživy na schudnutie, osobný tréner Banská Bystrica,
Bannery a ikonky stránky www.laco.lead1.eu - TU!
Zdieľať na Facebooku

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
All rights reserved       © LACO KINDERNAY, LEAD 1 - since 2009
      TOPlist