Blog slečny IWetky z Prešova - V.V „ZAJATÍ“ GÉNOV


Sme nedokonalé indivíduá denne čítajúce o tom, že nedokonalosť je originálnosťou, ktorej by sme sa mali radovať. Skutočnosť je ale taká, že len 10 % z nás vníma svoju originálnu jedinečnosť, seba, pozitívne. Zvyšok bojuje a hľadá svoje krajšie JA, ktoré konfrontuje s modelom „ideálneho“ človeka – pekný, štíhly, úspešný človek majúci kariéru, rodinu ... Mnohí považujú za prekážku, ktorá ich delí od tejto ideálnosti (od vidiny ich spokojnosti a šťastia), postavu a životný štýl. Aj preto je paradoxné, že pri voľbe si skôr ako ZMENU zvolia VÝHOVORKU. Medzi najfrekventovanejšie z nich patria: oblinky máme v rodine; nemám pevnú vôľu; keby tak bolo viac času; scvrkli sa mi nohavice; asi znova menili číslovanie oblečenia; tá prekliata váha váži zle; ... Jednou z menej náročných ciest ako ospravedlniť svoj vzhľad, je hodenie viny na vlastnú genetickú výbavu. Poznáte to, že? Mali by ste ale vedieť, že len 5 % nadváhy a obezity je spôsobených výlučne génmi. Teda až 95 % z nás sa môže dopracovať k peknej postave vlastnými silami. Oblinková výhovorka spočívajúca v rodinnej guľatosti je tak naozaj len akýmsi hľadaním alibi pred sebou a pred okolím.

Obezita – člen rodiny?


Vybavte si obraz svojej rodiny pri nedeľnom obede. Za stolom sedíte vy a vedľa vás rodičia, partner, deti ... postupne si predávate polievkovú naberačku a nenápadne poškuľujete po hlavnom chode a zákusku, ktoré čakajú na kuchynskej linke. Tento obraz ale nie je úplný. Tíško, pekne v rohu, sedí pani, teta Nadváha (nenápadná, prefíkaná, nikdy nič nechce a nežiada). Táto teta je niečo ako čierna ovca rodiny, ktorej prítomnosťou ste sa nikdy nejako obzvlášť nezaoberali. Práve naopak. Jej prítomnosť ste dlhé roky prehliadali. Kým ale teta sedí v kúte, nič sa nedeje. O niečo horšia situácia nastane, keď jej dovolíte aby si k vám prisadla.
www.laco.lead1.eu
www.laco.lead1.eu

Obraz rozmenený na drobné ...


Teta Nadváha v našom obraze je génom nadváhy a obezity. Je to gén, ktorý predstavuje vo väčšine prípadov len akúsi tendenciu. Existuje však aj niekoľko jeho vzácnych foriem, pri ktorých sa nadváha a obezita prejaví takmer určite. V tejto súvislosti rozlišuje genetika obezitu monogénnu a komplexnú. Prvá spomenutá, monogénna obezita, je do veľkej miery dedičnou, a preto k jej rozvinutiu stačí naozaj málo. Táto podoba tety Obezity sa však týka len 3 - 4% obéznych ľudí. Druhá, komplexná obezita, je o niečo zriedkavejšia. Táto podoba obezity vzniká v dôsledku genetického defektu, či abnormálie v chromozómoch. Väčšina bežne sa vyskytujúcej nadváhy však konkrétnu genetickú príčinu nemá. To aj napriek tomu, že sa na jej vzniku gény určitým spôsob podieľajú. Bodaj by nie. Veď dnes rozlišujeme viac ako 430 génov, ktoré hrajú určitú úlohu pri nadváhe. Niektoré z nich majú obsadenie v regulačných mechanizmoch - ovplyvňujú príjem potravy, pocit hladu a sýtosti, stravovacie návyky ... Iné získali rolu v oblasti kontroly a spracovania potravy v tráviacom trakte – ovplyvňujú tak vstrebávanie, spaľovanie živín, výdaj energie, ukladanie živín do energetických zásob...
Na základe toho by sme mohli o našej nenápadnej tete uvažovať ako o genetickej súčasti rodiny, ktorá sa prejaviť môže, ale nemusí. Ak sa prejaví naplno, akákoľvek familiárnosť končí a teta sa mení na chorobu. Jej rozvoj však nespočíva len v génoch. Oveľa väčší vplyv na jej rast má prostredie. Človek, originálny a jedinečný, teda dedí určitú dispozíciu pre vznik nadváhy a obezity, ale ďalej je to len na ňom samom a na jeho prostredí, v ktorom žije, či sa u neho obezita prejaví alebo nie. Ak si toto človek uvedomí, bude schopný vzniku obezity predchádzať, a to pomocou správneho životného štýlu, ktorý bude založený na zdravom stravovaní v spojení s pohybom.

Čo ale nazývame génom?


Gén je základnou jednotkou dedičnosti, ktorá určuje vlastnosti organizmu. Táto jednotka dáva telu pokyny s cieľom reagovať na zmeny, ktoré sa dejú v jeho okolí. Priamemu pôsobeniu génov na hmotnosť človeka sa venuje mnoho štúdií. Tie môžeme rozdeliť na dve základné kôpky. Prvá predstavuje skupinu, ktorá sa venuje porovnávaniu členov určitej rodiny. Tá je presvedčená o genetickej podmienenosti zmeny hmotnosti. Druhá výskumná skupina je zameraná na porovnávanie obéznych a neobéznych ľudí žijúcich v rovnakom prostredí. Ich štúdie tvrdia, že existujú varianty v niekoľkých génoch, ktoré môžu prispieť k obezite, ale len nepriamo. Tieto génové varianty podľa nich spôsobujú zvýšenie chuti k jedlu a tým k zvýšeniu príjmu potravy. Obe skupiny sú ale zhodné v názore, podľa ktorého samotné gény nedokážu spôsobiť nadváhu alebo obezitu u človeka, ktorý skombinuje dobrú životosprávu s dostatočným pohybom.

Takmer za všetko môže teda „gén prostredia“ ...


90 % ľudí drží diétu. Mohli by sme preto uvažovať aj nad tým, že to isté množstvo ľudí sa domnieva, že má nadváhu. Nie je tých ľudí ale nejako priveľa? Nadváha a s ňou spojená diéta je len následkom. Príčinou je náš spôsob života, ktorý často pasujeme prívlastkom: moderný. Ten je sprevádzaný dostupnosťou priam všetkého, a to kdekoľvek. Obrovským množstvom „čohokoľvek“ má však jedna strana na váhach o čosi navrch.
Predstavte si ... na jednej strane váh máme veľké množstvo chutnej, často ale vysoko kalorickej potravy a na druhej obmedzenú pohybovú aktivitu. Výsledok? Čo človek to iný ... Niekto je schopný udržať si primeranú rovnováhu medzi energetickým príjmom a výdajom (čo je základný predpoklad udržania si kontroly nad hmotnosťou), no iní s tým majú značné problémy. Trpia tzv. chronickou nerovnováhou, ktorá je založená na nadmernom energetickom príjme a súčasne nedostatočnej pohybovej aktivite. To následne automaticky vedie k nárastu hmotnosti. Inak povedané, nie všetci ľudia v našom modernom prostredí sa stanú obéznymi a rovnako ani všetci obézni nemajú rovnakú distribúciu telesného tuku. Tieto rozdiely v našich telíčkach sú spôsobené genetickou variabilitou medzi ľuďmi. A tým môžeme nadváhu a obezitu zaradiť medzi multifaktorové choroby, na ktorých rozvoji sa okrem génov vo veľkej miere podieľa prostredie.

PS: Opäť platí: rovnováha nadovšetko!

PS2: V riadkoch, ktoré ste si práve prečítali, som sa zamerala na nadváhu a obezitu v jej „čistej“ podobe. Odhliadala som teda od prípadov, v ktorých je tento stav spôsobený inou chorobou, liekmi a pod..

Iveta Vavreková, Prešov

Referencie - klienti

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
trener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
tréner chudnutie
online premena postavy - Janka Piatková
účastníčka súťaže - Do formy
trener formovanie postavy
mínus 21 kg Tomáš Kohút
účastník súťaže - Do formy
trener nabratie svalov
Online výsledky - Marcel Moroz, Poprad
online trener schudnutie
Online premena - Janka Krajčová
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
chudnutie trener
Katka Peťková a súťaž Do Formy
zhodenie tuku tréner
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
tréner Banská Bystrica
Ružka Lovičová, ako chudnúť v pohode a bez stresu
osobny trener
Borec s neskutočnou vôľou 2. - Jožo Padych
pribratie svalovej hmoty online trener
Nabratie 14 kg svalov - Rado Slamka
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)

Viac referencií klientov

Príspevky, články na laco.lead1.eu

osobný tréner Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
osobný tréner 5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
online trener Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
online trener ako NEDOSIAHNÚŤ úspech v zmene postavy
16.12.2014
online trener Peťa K fotenie - október 2014
3.11.2014
online trener o Tomášovej motivácií na ceste za svojimi cieľmi
16.9.2014
online trener Grécke jogurty - porovnanie
7.9.2014
online trener Ovsené vločky - porovnanie
28.8.2014
online trener Mozzarella light - porovnanie
28.8.2014
laco.lead1.eu
   Soľ nad zlato?
   6.9.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   30.8.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   25.8.2015
laco.lead1.eu
   Ovocná diéta a žiadna čoko...
   10.8.2015
laco.lead1.eu
   Čokoláda - sladká závislos...
   2.8.2015
laco.lead1.eu
   Sacharidy: aké sú tie sprá...
   24.7.2015
Ďaľšie príspevky tu
Prehľad podľa kategórií tu
VÝŽIVA CVIKY A TRÉNING ANATÓMIA ČLÁNKY

 PONUKA SLUŽIEB

 ON-LINE TRÉNER - ponuka jednotlivých programov

 OSOBNÝ TRÉNER BANSKÁ BYSTRICA

 CENNÍK OSOBNÝCH TRÉNIGOV

 FÓRUM - fitnes, výživa, cvičenie

 obchodné podmienky pre online trénera

 VÝŽIVA

 RECEPTY
 NUTRIČNÉ HODNOTY POTRAVÍN

 BMI

 FAQ - otázky
 ANATÓMIA
 TRÉNING
 CVIKYkulturistický profil - web: Laco Kindernay - IFBB
LACO KINDERNAY - IFBB - official web
Oficiálna stránka Pavla Jablonického
TAGY:
tréningový plán pre ženy a mužov, ako sa zbaviť tuku, strava na nabratie svalovej hmoty, tréningový plán na chudnutie, vypracovanie treningoveho programu, vypracovanie jedálnička, ako pribrať, vypracovanie stravy, výživový program, ako nabrať svalovú hmotu, trener chudnutie, osobný tréner, ako nabrať svalové objemy, tréner pribratie, ako schudnúť, jedálniček na vyrysovanie, online trener, vypracovanie výživy na schudnutie, osobný tréner Banská Bystrica,
Bannery a ikonky stránky www.laco.lead1.eu - TU!
Zdieľať na Facebooku

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
All rights reserved       © LACO KINDERNAY, LEAD 1 - since 2009
      TOPlist