Finty obchodníkov - naleteli ste! 1. časť

Finty obchodníkov - naleteli ste! 1. časť


bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding
kategória: 

fitnes výživa - chudnutie

,   pridané dňa: 25.8.2015


Už ste začali s chudnutím, ale stále si neviete rady, aké jesť potraviny, kedy jesť? Tentoraz sa pozrieme na to, ako vyberať pečivo, prečo je dôležitá príloha a koľko ovocia a zeleniny by mal človek zjesť a prečo.

Najviac jedla zjedzte v prvej časti dňa

Raňajky, desiata a obed by mali tvoriť päťdesiatpäť percent celkového množstva jedla za deň. Nepodceňujte raňajky ani prvú desiatu. Odstrážte si tu, nech svoje telo nevyhladujete.

Zabráňte večerným nájazdom na chladničku

Že ste v prvej časti dňa jedli menej, spoznáte práve podľa toho, že máte večer veľký hlad a ešte po večeri vás máta chuť na sladké. Chudnutie pre vás bude ťažšie, pretože chute sa ťažko prekonávajú, a budete zhadzovať pomalšie. Telo predsa len lepšie spáli jedlo z dopoludnia než to večerné.

Ráno jedzte pečivo a ovsené vločky

Raňajky by mali byť skôr sacharidové, pretože po celej noci musíte doplniť energiu a najrýchlejším zdrojom sú práve sacharidy - celozrnné pečivo, ovsené vločky, čerstvé ovocie, ktoré skombinujete s menším množstvom bielkovín. Ideálne raňajky teda sú chlieb s plátkom šunky, syrom a jablko. Alebo biely jogurt s ovsenými vločkami (a proteínom), kúsky čerstvého ovocia a orechy.
bleskovky na laco.lead1.eu


Kupované raňajkové cereálie sú presladené

Na krabiciach síce čítate nápisy ako Fit alebo Fitness, pravda je ale taká, že vo vnútri sa skrýva veľa cukru a tuku. Schválne si niekedy prečítajte zloženie a spočítajte, koľko si takých cereálií nasypete do jogurtu. Možno prídete na to, že ste práve zjedli pekelne veľkú sušienku. Pruveľa cukru a tuku navyše spôsobuje, že dostanete čoskoro hlad. Lepšie urobíte, keď si zmiešate ovsené vločky so sušeným, alebo čerstvým ovocím a orechmi alebo semienkami. Zabudnite aj na „raňajkové cereálie“, ktoré sľubujú nakopnutie na celé dopoludnie. Pre mňa pratí pravidlo: NEJEM NIČ, NA ČO JE REKLAMA! A mám na to svoje dôvody.

Vyberajte potraviny s nízkym glykemickým indexom

Súvisí to práve s tým, že po niektorých potravinách máte hlad skôr, po iných neskôr. Glykemický index je ukazovateľ toho, ako rýchlo sacharidová potravina zvýši hladinu krvného cukru - ak príliš rýchlo, čo dokážu rýchle cukry v podobe sušienok alebo hranolčekov, je to zle. Energia zase rýchlo opadne a rýchlejšie dostanete hlad. Keď si dáte samotné pečivo, opäť budete hladní skôr, než keď ho nakombinujete s tvarohom alebo šunkou - automaticky sa zníži glykemický index a pocit nasýtenia vydrží dlhšie.

Ovocie predovšetkým dopoludnia

Pre telo je ovocie dôležité kvôli vitamínom a vláknine, takže sa cení každý kúsok. Keď si večer dáte svoje prvé jablko, je to lepšie ako nič, ale ak chcete chudnúť, mali by ste mať denne dve porcie ovocia a tri porcie zeleniny. Ovocia jesť hlavne ráno a dopoludnia. Ono je síce zdravé, ale tiež sladké.

Nevynechávajte prílohy

Staršie diéty boli často založené na tom, že človek mal jesť len mäso a zeleninu. Ale živiny z príloh sú pre telo dôležité. Záleží na úprave (jedzte varené zemiaky, nie vyprážané hranolky) a na množstve. Na poludňajšom tanieri by ste mali mať štvrtinu zaplnenú bielkovinami vo forme mäsa, syra alebo strukovín, štvrtinu tvoriť prílohu v podobe ryže, zemiakov, cestovín a polovicu taniera zaberá zelenina. Pri večeri uberte z prílohy 20 percent a doplňte zeleninu.

Popoludní pridávajte bielkoviny

Popoludní a večer by ste mali jesť menej energeticky náročné jedla. Uberajte sacharidy, pridávajte bielkoviny. Vhodnou desiatou môže byť napríklad zakysaný mliečny nápoj, večer si dajte mäso s malou prílohou a veľa zeleniny. Večera nemusí byť nutne teplá a môžete si k nej dať aj menšie množstvo pečiva, najlepšie celozrnného.

Kupujte ozajstné jedlo, nie náhrady

Vezmite si napríklad šunku: tá kvalitná s obsahom aspoň 90 percent masa a obsahom čistých bielkovín je 19 až 20 percent. Keď má šunka napríklad len päťdesiat percent masa, zvyšok tvorí voda, soľ a éčka a klesá podiel dôležitých bielkovín. Nekvalitná šunka môže ohroziť vaše zdravie a kvôli nízkemu obsahu bielkovín vás ani nezasýti.

Vyhýbajte sa všetkému instantnému

Vyhádžte zásoby polievok v vrecúšku, omáčok, cestovín, vegetu. Sú plné chémie a soli, aby výsledné jedlo malo aspoň nejakú chuť, a zasýti len na chvíľu. Chýbajú v nich totiž bielkoviny a ďalšie živiny, ktoré telo potrebuje. To znamená, že vy zjete koktail prázdnych kalórií a nebezpečných látok a navyše dostanete skoro hlad.

Pečiva netreba sa báť

Vyberajte však kvalitné, vyrobené z celozrnnej múky. Prečo je také pečivo zdravšie ako z bielej múky, hoci obsahuje rovnako kalórií? Celozrnná múka je zomletá z celého zrna, a väčšina minerálnych látok a vitamínov preto zostáva zachovaná. Obsahuje vlákninu, ktorá udrží dlhšie pocit sýtosti. Keď sa nechcete vzdať bieleho pečiva, občas si ho dajte, pretože nemá zmysel si niečo odopierať. Vždy ho doplňte bielkovinou vo forme jogurtu alebo napríklad šunky, syra. Nedostanete tak skoro hlad.

Nenechajte sa zmiasť fígľami obchodníkov

Tí si dnes už toľko netrúfajú uvádzať na výrobky lživé označenie, ale vsádzajú na neznalosť kupujúcich. Veľa ľudí tak naletí na ceduľku 'cereálne', pretože si myslia, že je to zdravé. Lenže cereálne znamená, že pečivo bolo vyrobené z múky - čo je každej. Že je pečivo tmavšie, tiež nemusí nutne znamenať, že je celozrnné. Môže byť dokonca dofarbované, alebo je vyrobené z tmavšej ražnej múky. Semienka môžu obaľovať pokojne aj biely rožok a označenie 'viaczrnné' signalizuje, že pri výrobe bolo použitých viac druhov múky, ale nemusela to byť celozrnná.

Istotou je balený chlieb

V obchode hľadajte označenie celozrnné, čo je také pečivo, ktoré obsahuje osemdesiat percent celozrnnej múky a vidíte kúsky šupiek, pšeničných klíčkov. Povedzme si na rovinu - býva drahšie. Môže sa však stať, že budete musieť zájsť do špecializovaného obchodu s pečivom, pretože v supermarkete neuspejete. Chybu neurobíte, keď kúpite pečivo grahamové, v ktorom je celozrnná múka. Ak ani to obchod neponúka, presuňte sa k sektoru s baleným pečivom a začítajte sa do etikiet. Zdá sa vám byť celý tento proces zdĺhavý? Len na začiatku. Keď sa naučíte čo hľadať a akú značku/druh pečiva, zaberie to ešte menej času, ako doposiaľ.

Vláknina - dôležitý spojenec

Už sme sa o nej niekoľkokrát zmienili - bez vlákniny sa pri chudnutí nezaobídete. Existujú dva druhy. Nerozpustná vláknina posúva potravu v črevách, čím ich núti lepšie pracovať, viaže na seba rakovinotvorné látky a toxíny a uľahčuje ich vylučovanie z tela. Znižuje tiež pocit hladu. Rozpustná vláknina čistí črevá a posilňuje imunitu. Vláknina je v ovocí a zelenine, celozrnnom pečive, orechoch, strukovinách. Odporúčaná denná dávka je 25 až 30 gramov, čo je množstvo, ktoré zodpovedá 600 gramom ovocia a zeleniny.
príspevok pridal:  Alzbeta  

 Zdieľajte alebo pošlite správu o ponuke na Facebooku
 pošli na vybrali.sme.sk Pošlite do vybrali.sme.sk
avatar autora laco.lead1.eu
bleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eu
bleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eu
VŠETKY PRÍSPEVKY AUTORA PRIDANÉ NA LACO.LEAD1.EU

VÝSLEDKY TRÉNERA LACO.LEAD1.EU KTO JE ONLINE TRÉNER LACO.LEAD1.EU ? CHCEM ZAČAŤ ! AKO NA TO ? - VYPLŇTE FORMULÁR TU !

Referencie - klienti

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
trener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
tréner chudnutie
online premena postavy - Janka Piatková
účastníčka súťaže - Do formy
trener formovanie postavy
mínus 21 kg Tomáš Kohút
účastník súťaže - Do formy
trener nabratie svalov
Online výsledky - Marcel Moroz, Poprad
online trener schudnutie
Online premena - Janka Krajčová
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
chudnutie trener
Katka Peťková a súťaž Do Formy
zhodenie tuku tréner
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
tréner Banská Bystrica
Ružka Lovičová, ako chudnúť v pohode a bez stresu
osobny trener
Borec s neskutočnou vôľou 2. - Jožo Padych
pribratie svalovej hmoty online trener
Nabratie 14 kg svalov - Rado Slamka
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)

Viac referencií klientov

Príspevky, články na laco.lead1.eu

osobný tréner Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
osobný tréner 5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
online trener Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
online trener ako NEDOSIAHNÚŤ úspech v zmene postavy
16.12.2014
online trener Peťa K fotenie - október 2014
3.11.2014
online trener o Tomášovej motivácií na ceste za svojimi cieľmi
16.9.2014
online trener Grécke jogurty - porovnanie
7.9.2014
online trener Ovsené vločky - porovnanie
28.8.2014
online trener Mozzarella light - porovnanie
28.8.2014
laco.lead1.eu
   Soľ nad zlato?
   6.9.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   30.8.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   25.8.2015
laco.lead1.eu
   Ovocná diéta a žiadna čoko...
   10.8.2015
laco.lead1.eu
   Čokoláda - sladká závislos...
   2.8.2015
laco.lead1.eu
   Sacharidy: aké sú tie sprá...
   24.7.2015
Ďaľšie príspevky tu
Prehľad podľa kategórií tu
VÝŽIVA CVIKY A TRÉNING ANATÓMIA ČLÁNKY

 PONUKA SLUŽIEB

 ON-LINE TRÉNER - ponuka jednotlivých programov

 OSOBNÝ TRÉNER BANSKÁ BYSTRICA

 CENNÍK OSOBNÝCH TRÉNIGOV

 FÓRUM - fitnes, výživa, cvičenie

 obchodné podmienky pre online trénera

 VÝŽIVA

 RECEPTY
 NUTRIČNÉ HODNOTY POTRAVÍN

 BMI

 FAQ - otázky
 ANATÓMIA
 TRÉNING
 CVIKYkulturistický profil - web: Laco Kindernay - IFBB
LACO KINDERNAY - IFBB - official web
Oficiálna stránka Pavla Jablonického
TAGY:
tréningový plán pre ženy a mužov, ako sa zbaviť tuku, strava na nabratie svalovej hmoty, tréningový plán na chudnutie, vypracovanie treningoveho programu, vypracovanie jedálnička, ako pribrať, vypracovanie stravy, výživový program, ako nabrať svalovú hmotu, trener chudnutie, osobný tréner, ako nabrať svalové objemy, tréner pribratie, ako schudnúť, jedálniček na vyrysovanie, online trener, vypracovanie výživy na schudnutie, osobný tréner Banská Bystrica,
Bannery a ikonky stránky www.laco.lead1.eu - TU!
Zdieľať na Facebooku

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
All rights reserved       © LACO KINDERNAY, LEAD 1 - since 2009
      TOPlist