Čokoláda - sladká závislosť!

Čokoláda - sladká závislosť!


bleskovky, zaujímavosti zo sveta fitnes a bodybuilding
kategória: 

fitnes výživa - chudnutie

,   pridané dňa: 2.8.2015


Keď sa cítite zle a vyčerpaný, kúsok čokolády vás nielen poteší, ale zároveň pôsobí vo vašom mozgu také chemické procesy, ktoré zlepšujú náladu a navodzujú príjemné pocity.

No čo? Dobre si pamätáš na kakavko, ktoré ťa čakalo na prázdninách u babičky ako odmena za to, že si jej v noci neočúral periny? A aj na to, ako si sa po ňom oblizoval, až sa ti jazyk zelenal, však? No, asi ťa sklamem, ten kakaový prášok s tým šialeným králikom na obale, alebo ten produkt, čo si si sypal do bielej šálky s červenými bodkami, je dobrý akurát tak na prvú pomoc při úpornej zápche, v tom lepšom prípade prichutenie proteínu po tréningu, kedže to obsahuje strašne veľa cukrov a minimum kakaa. Dokonca ani nádeje vkladané do čistého kakaového prášku (zbaveného tukov) sa nenaplnili. Čo tak pochutiť si na vysoko kvalitnej potravine, ktorá je v určitom množstve zdraviu prospešná, má nízky glykemický index a môžeš ho napríklad v diéte použiť ako odmenu, alebo objekt slabej chvíľky glukózového deficitu?

Kombinácia cukru a tuku v čokoláde dvíha hladinu dvoch neurotransmiterov - serotonínu a endorfínov. Nízka hladina týchto dvoch látok je spájaná s depresiami a úzkosťou. S ich zvýšením sa cítite pokojnejšie, uvoľnenejšie a šťastnejšie. A to nie je málo výmenou za pár stoviek kilokalórií!

Konzumácia čokolády má svoje zdravotné pozitíva. Tento poznatok je spojený s výskumami zameranými na nasýtené tuky a ich vplyvom na riziko rozvoja srdcových ochorení
bleskovky na laco.lead1.eu


Viac ako pred desaťročím zabezpečilo zistenie, že stearová kyselina, hlavný nasýtený tuk obsiahnutý v čokoláde, má neutrálny účinok na hladinu cholesterolu. To spôsobilo, že čokoláda bola vyčiarknutá zo zoznamu potravín so škodlivým vplyvom na srdce. Dokonca ani konzumácia jednej tabuľky čokolády denne nespôsobuje zvýšenie hladiny krvného cholesterolu.

Navyše vedci objavili, že čokoláda obsahuje množstvo antioxidantov, vrátane flavonolov a flavonoidov. Tieto látky majú kardioprotektívne účinky, vrátane antioxidačnéj schopnosti redukovať priľnavosť krvných buniek, schopnosti udržiavať rozšírené cievy, umožniť tak voľný prietok krvi a udržiavať krvný tlak na normálnej úrovni.

Najbohatším zdrojom flavonolov je kakaový prášok. Je to najzdravší zdroj - neobsahuje cukor a má nízky obsah tuku. Hneď po ňom je na druhom mieste čokoláda na varenie a tmavá čokoláda, ktorá má dvakrát vyšší obsah flavonolov, ako mliečna čokoláda.

Dr. Chang Yong Lee z Cornellskej University bol zvedavý na porovnanie obsahu antioxidantov v kakau, víne a čaji. Testoval teda obsah antioxidantov v týchto nápojoch: 237 ml horúcej vody obsahujúcej dve lyžice (30 ml) čistého kakaového prášku, 237 ml vody obsahujúcej štandardnú dávku zeleného čaju, jedna šálka (237 ml) čierneho čaju a pohár (148 ml) červeného vína (kalifornský Merlot).

Najvyššia koncentrácia bola nameraná v kakaovom prášku - dvakrát vyššia ako v červenom víne, trikrát vyššia ako v zelenom čaji, štyri až päťkrát vyššia ako v čiernom čaji. Dr Lee tiež zistil, že teplé kakao spúšťa uvoľňovanie antioxidantov viac ako studené.

Štúdia publikovaná dr. Mary Englerovou a jej kolegami z University of California v San Franciscu sa zaoberala účinkom tmavej čokolády s vysokým obsahom kakaa na funkciu endotelu (funkciu buniek výstelky krvných ciev), na oxidatívny stres, hladinu krvných lipidov a krvný tlak pri skupine 21 dospelých jedincov. Sledované osoby jedli denne čokoládu alebo s nízkym, alebo s vysokým obsahom kakaa po dobu dvoch týždňov. Medzi týmito dvoma čokoládami neboli žiadne viditeľné rozdiely. Sledované osoby dostali inštrukciu dodržiavať svoj bežný diétny režim. Okrem toho, že mali vylúčiť ostatné potraviny a nápoje s vysokým obsahom kakaa, alkohol, vitamínové preparáty a protizápalové farmaká. Výsledky ukázali, že došlo k zlepšeniu funkcie krvného obehu pri konzumácii čokolády s vysokým obsahom kakaa. Krvné cievy boli viac rozšírené a krvný tok bol voľnejší. Ostatné biochemické meranie ukázali silný vzťah s príjmom flavonoidov. Medzi oboma sledovanými skupinami nebol zistený rozdiel v oxidatívnom strese alebo lipidovom profile.

Ak sa máme rozhodnúť medzi dvoma stránkami čokolády, kladnou a zápornou, vedie nás to späť k dvom hlavným princípom výživy: rozmanitosť a umiernenosť.

Treba si povedať, aké horké čokolády nás budú zaujímať, lebo nie je horká ako horká. Najvhodnejšie sú tie, ktoré sa označujú ako čisté (raw), alebo jednoducho tie, ktoré majú viac ako 75% kakaa. Je jasné, že čokoláda ostáva čokoládou, čiže potravinou s vysokým kalorickým obsahom – 100 g obsahuje zhruba 2200 kJ, 10 g bielkovín, 22 g sacharidov a 44 g tukov. Vo veľkom množstve sa potom bude samozrejme ukladať babám do Michelinky a chalošom do Benetonu. Ma však oveľa nižší glykemický index ako klasická mliečna a nepatrí medzi potraviny s vysokým glykemickým indexom. Odporúčaná denná dávka je 10-20 g (podľa toľko krát omielanej typológie postavy – jednoducho, treba si to odsledovať), čo pri 10 gramoch 81% horkej čokoláde z Ekvádoru znamená 220 kJ, 1 g bílkovin, 2 g sacharidov a 4 g tuku z toho cca 2,5 g nasýtených mastných kyselín (tie „zlé“). Časť z nich sa však nachádza vo forme steárovej kyseliny, ktorá sa biotransformáciou v pečeni mení na mononesaturované mastné kyseliny a má neutálny efekt na hladinu cholesterolu. Druhá polovica z nasýtených mastných kyselín je tvorená palmitovou kyselinou, ktorá cholesterol zvyšuje. Poslednú tretinu tvorí kyselina olejová., ktorá cholesterol naopak znižuje, znižuje hladinu zlých LDL lipoproteínov a patrí medzi práve tie, ktoré tak strašne chceme vylizovať z taniera!

Tmavá čokoláda – v malom množstve veľmi dobrý výrobok, obsahujúci látky flavonoly, patriace pod flavonoidy, ktoré sú známe svojimi pravdepodobnými antioxidačnými schopnosťami. Udáva sa, že horká čokoláda obsahuje na gram zhruba 10x viac antioxidantov ako jahody.

Čokoláda, nech je mliečna alebo tmavá horká, má vysoký obsah kalórií, tuku a cukru. Pátrame po zdrojoch antioxidantov v strave, nezabúdajte, že ovocie, zelenina, ryby, orechy, semená a čaj sú bohatým zdrojom mnohých dôležitých výživových látok a antioxidantov. Kakao bohaté na flavonoly je dostupné v tyčinkách, v kakaovom prášku a tiež v dezertoch. V bežnej strave je asi najlepší dodať flavonoly formou šálky kakaa, ktoré má nižší obsah tuku a teda aj kalórií. Ak si to chcete naozaj užiť, vychutnávajte kúsok tmavej čokolády, ako keby ste usrkávali z pohára skvelého vína.
príspevok pridal:  Alzbeta  

 Zdieľajte alebo pošlite správu o ponuke na Facebooku
 pošli na vybrali.sme.sk Pošlite do vybrali.sme.sk
avatar autora laco.lead1.eu
bleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eu
bleskovky laco.lead1.eubleskovky laco.lead1.eu
VŠETKY PRÍSPEVKY AUTORA PRIDANÉ NA LACO.LEAD1.EU

VÝSLEDKY TRÉNERA LACO.LEAD1.EU KTO JE ONLINE TRÉNER LACO.LEAD1.EU ? CHCEM ZAČAŤ ! AKO NA TO ? - VYPLŇTE FORMULÁR TU !

Referencie - klienti

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
vypracovanie programu na chudnutie
Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
trener nabratie svalov
Jožo Bucha - premena postavy
účastník súťaže - Do formy
tréner chudnutie
online premena postavy - Janka Piatková
účastníčka súťaže - Do formy
trener formovanie postavy
mínus 21 kg Tomáš Kohút
účastník súťaže - Do formy
trener nabratie svalov
Online výsledky - Marcel Moroz, Poprad
online trener schudnutie
Online premena - Janka Krajčová
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
chudnutie trener
Katka Peťková a súťaž Do Formy
zhodenie tuku tréner
Metamorfózy Zuzky Mozoľovej
(Finalistka súťaže - Do formy s fit-časopisom 2013)
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
tréner Banská Bystrica
Ružka Lovičová, ako chudnúť v pohode a bez stresu
osobny trener
Borec s neskutočnou vôľou 2. - Jožo Padych
pribratie svalovej hmoty online trener
Nabratie 14 kg svalov - Rado Slamka
trener nabratie svalov a sily
Peťa Kubandová - kulturistika ženy 2013 Nitra
ubytok tuku trener
Tinka a Janko - mínus 27 kilo :-)

Viac referencií klientov

Príspevky, články na laco.lead1.eu

osobný tréner Prešiel jeden rok - Barborka Tirčová
21.4.2015
osobný tréner 5 rokov ... a nič :)
3.4.2015
online trener Vianoce → Silvester → ??? → ŠŤASTNÝ NOVÝ ROK
1.1.2015
online trener ako NEDOSIAHNÚŤ úspech v zmene postavy
16.12.2014
online trener Peťa K fotenie - október 2014
3.11.2014
online trener o Tomášovej motivácií na ceste za svojimi cieľmi
16.9.2014
online trener Grécke jogurty - porovnanie
7.9.2014
online trener Ovsené vločky - porovnanie
28.8.2014
online trener Mozzarella light - porovnanie
28.8.2014
laco.lead1.eu
   Soľ nad zlato?
   6.9.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   30.8.2015
laco.lead1.eu
   Finty obchodníkov - nalete...
   25.8.2015
laco.lead1.eu
   Ovocná diéta a žiadna čoko...
   10.8.2015
laco.lead1.eu
   Čokoláda - sladká závislos...
   2.8.2015
laco.lead1.eu
   Sacharidy: aké sú tie sprá...
   24.7.2015
Ďaľšie príspevky tu
Prehľad podľa kategórií tu
VÝŽIVA CVIKY A TRÉNING ANATÓMIA ČLÁNKY

 PONUKA SLUŽIEB

 ON-LINE TRÉNER - ponuka jednotlivých programov

 OSOBNÝ TRÉNER BANSKÁ BYSTRICA

 CENNÍK OSOBNÝCH TRÉNIGOV

 FÓRUM - fitnes, výživa, cvičenie

 obchodné podmienky pre online trénera

 VÝŽIVA

 RECEPTY
 NUTRIČNÉ HODNOTY POTRAVÍN

 BMI

 FAQ - otázky
 ANATÓMIA
 TRÉNING
 CVIKYkulturistický profil - web: Laco Kindernay - IFBB
LACO KINDERNAY - IFBB - official web
Oficiálna stránka Pavla Jablonického
TAGY:
tréningový plán pre ženy a mužov, ako sa zbaviť tuku, strava na nabratie svalovej hmoty, tréningový plán na chudnutie, vypracovanie treningoveho programu, vypracovanie jedálnička, ako pribrať, vypracovanie stravy, výživový program, ako nabrať svalovú hmotu, trener chudnutie, osobný tréner, ako nabrať svalové objemy, tréner pribratie, ako schudnúť, jedálniček na vyrysovanie, online trener, vypracovanie výživy na schudnutie, osobný tréner Banská Bystrica,
Bannery a ikonky stránky www.laco.lead1.eu - TU!
Zdieľať na Facebooku

LAJKUJ - LACO.LEAD1.EU NA FACEBOOKU LACO KINDERNAY NA INSTAGRAME YOUTUBE.COM - LACO.LEAD1.EU
All rights reserved       © LACO KINDERNAY, LEAD 1 - since 2009
      TOPlist